Češi a investování

27.10. 2013 • Investice

V České republice se ještě úplně nevžilo, že se dají najít slušné možnosti, jak investovat svoje peníze a nechat si je zhodnotit. Ve velkém případě si Češi nechávají dávat rady od příbuzných či přátel a také od osobních bankéřů. Lidé mají navíc většinou o možnostech investic poměrně zkreslené představy a neúplné informace. Velice časté rady od příbuzných a známých a jejich zkušenosti si vyslechne zhruba čtvrtina lidí a poměrně se podle nich i řídí. Další možnost získání informací o možnostech informací je prostřednictvím médií, což také někteří lidé často využívají. Bankovní instituce občas přijdou s různými reklamami na možnosti investice, nicméně na tyto reklamy příliš lidé neslyší a využívá jejich rad méně než deset procent českých investorů.

Osobní bankéři

Služby osobního bankéře se lidé snaží využívat poměrně často. Bankovní instituce jsou místem, kde investoři řeší svoje konkrétní možnosti zhodnocování peněz osobně, ale nedělá to samozřejmě úplně každý. Další velká část klientů se snaží sejít s osobním bankéřem, ale mimo pobočku banky, protože mají pocit, že osobní bankéř by se snažil prosazovat zájmy jedné banky na úkor jiných. Poměrně moderní možností se v poslední době stalo investování financí prostřednictvím internetového bankovnictví, což lidé s oblibou dělají, jelikož se jedná o činnost z pohodlí domova a mohou si investování vyhledávat různé doplňkové informace. Mnoho lidí ovšem není spokojeno s tím, jak dosud provádělo investice a s jejich řešením. Lidé určitě nemají v oblibě jednání v bankovních pobočkách, ale některé bankovní instituce prostě vůbec jinou možnost nenabízí, což není ideální. Lidé přeci jen mají raději možnost volby.

Pravidelné investice

Problémem při investování je v současné době stále ještě malé množství informací a zkreslené představy o možnostech investic. To se následně podepisuje na tom, že lidé v oblasti investic pořád tápou. Část lidí, kteří mají volné finanční prostředky, prostě neinvestuje z toho důvodu, že vůbec netuší o dostupných možnostech investování, nebo nemá potřebné penzum informací. Další lidé se obývají rizik spojených s možností ztráty investované sumy. 

Často se můžeme setkat také s názorem, že na investice jsou potřeba horentní částky, které prostě lidé nedají dohromady. Opak bývá ovšem pravdou. Informace lidí jsou v tomto směru hodně nedostatečné a nepřesné, protože vhodně diverzifikované portfolio, které bude sestavené za pomoci dobrého investičního bankéře může lidem častokrát přinést i velice zajímavé výnosy a investovat se přitom dá už od obyčejných pěti set korun za jeden měsíc, což zase tak velká částka není v poměru k tomu, kolik může vhodná investice vynést. 

Lidé by se také rozhodně neměli nechat rozhodit prvním neúspěchem na poli investování, protože všechny investice prostě nevyjdou, to není pravděpodobné. Zajímavé je i pravidelné investování, kdy se dlouhodobě vkládají menší částky třeba v měsíčních intervalech, což je alternativa jednorázových investic. Některé bankovní instituce takové pravidelné investice umožňují a jedná se o poměrně zajímavou možnost, kterou by řada lidí jistě uvítala, pokud by o ní věděla. Pravidelným investováním se snižuje riziko špatně načasované investice. Nákupní cena podílových listů se průměruje. Kvůli pravidelné investici se jednorázově nezatěžuje rodinný rozpočet a postupně se dá nakumulovat poměrně slušný obnos.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články