Co dělat, když zaměstnavatel neplatí

12.12. 2013 • Tipy a rady

Bohužel to není nic zvláštního, když zaměstnavatel neplatí mzdu, kterou se v pracovní smlouvě zavázal. Většina lidí si najde jinou práci, a protože se se zaměstnavatelem nedokáže dohodnout, nebo spíše on nemá zájem se dohodnout, nechají to být a více se o problém nezajímají. Avšak své peníze mohou dostat, když budou vědět, jak.

Proč zaměstnavatelé neplatí?

Ukažte na člověka, který rád platí. Nikdo není nadšený, když musí z peněženky vytáhnout nějakou bankovku navíc. Lidé hledají ve slevách, porovnávají výrobky a snaží se ušetřit. Je to normální, lidské a běžné. A když prostě najdou způsob, jak ušetřit velké peníze, tak také činí. Někteří jdou ještě dále a šetří tím způsobem, že neplatí své závazky. Což není zrovna férové a ani nejde ruku v ruce s dobrým mravem. Nicméně lidem se silnou žaludeční stěnou to asi ani trochu nevadí.

Pokud totiž zaměstnavatel svým zaměstnancům neplatí, není až tak jednoduché své peníze získat. Většinou vám všude poradí soudit se, jenže to také může trvat roky. Vy jste si však svoji práci již odvedli, peníze jste měli dostat už dávno a nic. Protože dříve problém s placením nebyl, neměli jste pocit, že musíte okamžitě odejít, protože peníze nedostanete. Zaměstnavatel v tomto případě většinou slibuje, že peníze pošle i s nějakou částkou navíc, ale že teď to nejde, protože měl velké výdaje s připravovanou zakázkou, která vynese firmě nemalé peníze a pak že vše vykompenzuje. Práce vás baví, a ve smlouvě máte určenou mzdu vyšší, než za podobnou práci někde jinde. Tak proč odcházet.

Říkáte si, že ještě vydržíte. Zatím můžete sáhnout do úspor a je lepší mít, jak se říká „peníze na cestě“ než sedět doma a nemít nic. Jenže další měsíc se slíbených peněz nedočkáte a ani těch nových. Místo toho zas je „kopa“ slibů. Když k tomu ještě navíc již zaznamenáte dosah dna svých úspor, začnete být značně nervózní.

Je až absurdní, že máte podepsáno, kolik přesně peněz máte dostat a také důkazy, že jste mzdu nedostali a přes to všechno musíte podnítit jisté kroky, abyste vaše peníze získali. Bohužel, ale tak to je a stěží to bude jiné. Ale už z principu se svých peněz nevzdávejte a snažte se je získat všemi možnými cestami. Díky tomu zaměstnavateli přidáte na vráskách, a pokud se takto budou bránit všichni, příště si už rozmyslí, zda bude chtít někomu nezaplatit.

Co udělat nejdříve

Když zaměstnavatel dluží, všechny instituce a úřady vám řeknou, ať co nejdříve dáte výpověď. V tomto případě, za jakýchkoli okolností, můžete dát okamžitou výpověď z důvodu nevyplacení mzdy a žádat také odstupné. Ideální je, když vám zaměstnavatel podepíše, že souhlasí s dluhem, který vůči vám má, jenže to je tak mizivá šance, že dřív vyhrajete jackpot v loterii.

Může se také stát, že vám výpověď odmítá zaměstnavatel převzít a podepsat. Je jasné proč – tím se mu navyšují náklady v podobě odstupného. Raději vám „zavaří“ a nechá tak dlouho vyčkávat, až odejdete zcela s prázdnou. Jenže i v tomto případě máte možnost se bránit, resp. situaci vyřešit. Výpověď mu zašlete poštou spolu s „dodejkou“ jakmile se vám dodejka vrátí, věc je brána jak převzatá a tudíž výpověď platí.

Občanská poradna

V některých případech jste už naprosto zoufalí a nevíte kudy kam. Slova v článku se vám číst nechtějí, anebo všemu přesně nerozumíte, či je váš problém natolik speciální, že vyžaduje konkrétní řešení. V tom případě se obraťte na Občanskou poradnu, sídlící ve všech větších městech ČR, kde vám zdarma a anonymně poradí, jak situaci vyřešit. Přinesou vám i potřebné formuláře a doporučí nejvhodnější řešení. Pracují tam dobrovolníci a ti mají zájem lidem skutečně a co nejlépe poradit. Jsou milí a rádi si vás vyslechnou. Co je vůbec skvělé, že se tam nemusíte představovat a ani vyplňovat své údaje, než se vám někdo bude věnovat.

Co nyní dělat

Určitě stojí za to vašemu zaměstnavateli (již bývalému) trochu zavařit a uvést ho na inspektorátu práce. Sice vám to nepomůže dlužné peníze získat, ale aspoň bude mít další problém, který bude muset řešit a je také možné, že kontrola zjistí jisté mezery, které se v jeho dokumentech nachází, či nenachází a bude mít další problémy.

Písemná žádost o vyplacení dlužné částky

Nutné je také zaměstnavatele, tedy dlužníka písemně požádat o vyplacení dlužné částky. Ano, je to sice absurdní, že o své peníze musíte takto žádat, ale bohužel, pokud by věc vyvrcholila soudním sporem, byl by vám rozhodce nakloněn, neboť jste postupoval podle všech možných cest, než jste zvolil tu soudní. V žádosti nesmí chybět údaje, jako vaše iniciály, stejně tak zaměstnavatele. Dále to, oč žádáte, že přesnou částku, termín, do kdy vám má částku vyplatit (relevantní s tím kdy mu písemná žádost přijde, obvykle se uvádí do čtrnácti dnů), také údaje za co že je dlužná částka. V tomto případě uvádíte, že od toho a toho dne jste u něj zaměstnaný na pozici té a té a za to vám byla vyměřena měsíční mzda v takové výši. Důležité jsou data i podpisy.

Ideální je, když žádost zašlete opakovaně s uvedením, že jste již o vyplacení dlužné částky žádali tehdy a tehdy, ale že do dnešního dne nebyla vyplacena a proto znovu žádáte o vyplacení do daného termínu. Uveďte také, zda vás dlužník kontaktoval, či vy jeho. Například telefonicky, pomocí elektronické počty apod.

Insolvence

Důležitý fakt při podobných sporech, je ten, zda je dlužník  v insolvenčním řízení či nikoli. Pokud již je, je ideální co nejdříve zajít na Úřad práce a žádat o vyplacení mzdových nároků. Důležité je vědět, že v tomto případě vám vyplatí částku pouze tři měsíce zpětně a i měsíce dopředu (v případech, kdy jste například u zaměstnavatele ještě zaměstnaný apod.) bohužel zde můžete žádat pouze o průměrný plat. Zbytek požadujte v přihlášce pohledávky, kterou podáte ke Krajskému soudu, který řeší i spor ohledně insolvence.  Vše si kopírujte a zakládejte. Obvykle budete pro případné soudní řízení potřebovat veškeré dokumenty. Nic nepodceňujte, pokud je někdo notorický dlužník, umí v těchto věcech chodit.

Druhá věc je, pokud v insolvenci ještě není. Vy na něj insolvenční návrh podat můžete, ale ne sami. V tomto případě musí být minimálně dva věřitelé, kterým dlužník dluží peníze a čím víc, tím lépe. Opět k tomuto budou potřeba veškeré dokumenty, co máte a podíváte „Návrh zaměstnance na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele (insolvenční návrh)“. Existují vzorové dokumenty, které seženete jak na internetu, tak na příslušných úřadech. Pokud dluží vám, bude s největší pravděpodobností dlužit i jiným zaměstnancům, proto se s nimi domluvte a tento návrh podejte. V okamžiku, kdy se dlužník objeví v insolvenčním rejstříku (obvykle se tak děje do týdne), můžete ihned Úřad práce žádat o vyplacené mzdových nároků.

Vymahači dluhů

Samozřejmě že toto řízení může trvat dlouho a než se peněz dočkáte, pomalu na ně i zapomenete. Můžete se rozhodnout své peníze žádat i jinou cestou a to formou vymáhání pohledávat. Nevýhodou je, že si vymahačské firmy berou třicet až padesát procent z vymožené částky. Buď budou po vás chtít nějaký poplatek, anebo až si vezmou až z vymožené částky. Raději vybírejte firmu, která má nějakou reklamu a třeba i reference. I když si bude účtovat více, většinou postupuje tak, že si nechá zaplatit až poté, co peníze vymůže. Pokud se jim nezdaří, nebudete platit nic. Nemusíte se také o nic starat, vše vyřeší za vás a vám jen přibudou peníze. V době, kdy vymáhání dluhu řeší firma a dlužník se dostane do insolvence, již vymáhání končí. Bohužel.

Soudní spor

Pokud vám předchozí rady přijdou příliš zdlouhavé a obyčejné, pak dlužnou částku vymůžete přímým soudním sporem. V tomto případě si vždy najměte dobrého právníka, který má zkušenosti a přesně ví, jak postupovat. I v tomto případě je bohužel smutné, že i když spor vyhrajete a je soudem vyměřena částka, kterou má dlužník zaplatit, spolu se soudními výlohami, není jasné, že to také zaplatí. Může zmizet za hranice, ukrývat se všude možně a vyhýbat se plnění trestu, jak čert kříži. Nicméně vždy se při takovém sporu braňte a mějte na paměti, že čím více bude bránících se lidí, tím méně bude podobných „podnikatelů.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články