Finanční rezerva je v dnešní době nutnost

22.02. 2021 • Tipy a rady

Finanční rezerva je zkrátka potřeba, to je bez debat. Dokáže vám ulehčit mnoho situací, pomůže s nečekaným krátkodobým výpadkem příjmu, i když se vám doma něco porouchá. Jaká je ideální výše rezervy a jak si ji vlastně postupně vytvořit? S tím vám poradí následující řádky. 

Finanční poradci doporučují mít po ruce rezervu ve výši alespoň 6 měsíčních platů. V České republice má takovou rezervu asi 13 % lidí. 3měsíční rezervu si potom zvládne vytvořit 20 % Čechů. To je částka, která vám umožní v klidu poplatit všechny výdaje, abyste se nedostali do problémů. Například v případě, že se dostanete do pracovní neschopnosti a budete muset počkat, než vám úřady vyplatí nemocenskou. Vytvoření vlastní rezervy je však běh na dlouhou trať, můžete tedy využít i jiné možnosti.

Málokdo však bere v potaz i aktuální stav věcí, které nutně potřebujete k životu. Pokud víte, že vaše lednička či pračka slouží už víc než 15 let a v servisu vám řekli, že auto bude potřebovat opravu, je dobré na to pamatovat při vypočítávání cílové finanční rezervy.

Vlastní finanční rezerva

Když se rozhodnete budovat vlastní finanční rezervu, můžete k tomu využít spořicí účet. Peníze budete mít po ruce, ale nebudou příliš na očích. Spoření však vyžaduje disciplínu a pravidelné odkládání. Vyzkoušet můžete strategii „Odložte si hned po výplatě peníze stranou, nejlépe na spořicí účet, a zapomeňte na ně“. Využijte k tomu třeba trvalý příkaz.

Odborníci z finančního poradenství doporučují postupovat tak, že si příjmy rozdělíte podle pravidla 50:20:30. 50 % z vašeho měsíčního příjmu padne na nezbytné výdaje, jako nájem, jídlo, pojištění a služby. 20 % z vašeho příjmu by mělo jít na vytváření rezervy. Zbylých 30 % je pro radost.

Hlavní roli v rozpočtu hrají nutné výdaje, o kterých můžete mít snadný přehled, obzvlášť když je platíte bezhotovostně (kartou, inkasem).

Spořicí účet je vhodný pro vytváření krátkodobé rezervy především proto, že peníze máte rychle k dispozici, když je potřeba, ale nejsou ale po ruce a na očích tolik, jako peníze na běžném účtu, a proto tam spíš zůstanou. Na spořicím účtu jsou peníze aspoň trochu úročené, a neztrácí tak na hodnotě.

Nečekané výdaje bez finanční rezervy

Finanční rezervu můžete však mít i bez toho, abyste spořili. Když se rozbije pračka, auto nebo přijde nedoplatek za vodu či elektřinu, jsou tu Peníze na klik od České spořitelny, které vám situaci pomohou vyřešit. Služba funguje podobně, jako když si přesunete peníze ze spořicího účtu, jen si je namísto toho půjčíte od banky. V záloze máte rezervu do 50 000 Kč, která je vám hned k dispozici. Peníze na klik můžete navíc využívat opakovaně a bez schvalování. Kdykoliv máte kam sáhnout a nemusíte využívat mikro půjčky, které mohou být v některých případech i nebezpečné.

Úvěrový limit si zvolíte tak vysoký, aby pokryl koupi nejdůležitějšího spotřebiče ve vaší domácnosti, a zároveň takový, abyste v pohodě zvládli splátky.

Pamatujte si, že zároveň se splácením půjčky nebo dorovnáváním kontokorentu je potřeba si vytvářet i vlastní finanční rezervu. Vůbec nevadí, že si nebudete moci odložit měsíčně 20 % příjmů, důležité je odložit aspoň něco.

Vyjít do výplaty

Když vám schází pár stovek do výplaty, můžete využít i kontokorent. Znamená to, že na svém účtu můžete jít do mínusu. Rychlé a jednoduché řešení, které vám zajistí peníze mít hned k dispozici. Když se tedy např. objeví problém s výplatou nebo se peníze zpozdí, díky kontokorentu zaplatíte včas nájem, energie a další nutné výdaje. Vyhnete se tak starostem.

Pro kontokorent si můžete nastavit limit podle svých potřeb. Zvolte si limit, který pokryje všechny vaše povinné měsíční platby a zároveň je nižší než vaše čisté měsíční příjmy. Tím získáte jistotu, že s další výplatou se kontokorent vždy automaticky a úplně vyrovná.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články