Internetové bankovnictví Fio banky

07.02. 2014 • Bankovní účty

V roce 2010 získala dřívější družstevní záložna Fio bankovní licenci a stala se z ní plnohodnotná banka se vším všudy. Rok na to v březnu se stala členem České bankovní asociace.

Fio tak své služby nabízí od roku 2010 a lze říci, že po procházení po internetu nebyla nalezena nějaká zásadnější kritika na banku a její produkty, internetové bankovnictví nevyjímaje.

Pravdou je, že v současné době se těší Fio banka zvýšené oblibě klientů. Není se čemu divit, poskytování běžných bankovních služeb bez poplatku je hodně velikým lákadlem. A výhoda „zdarma“ platí i  pro Fio banka internetbanking, který je možné si zřídit k  běžnému bankovnímu účtu, podnikatelskému bankovnímu účtu a transparentnímu bankovnímu účtu. Běžný účet u Fio banky mohou získat všechny fyzické osoby – občané i podnikatelé – za stejných podmínek. Navíc, jak již bylo řečeno, základní bankovní služby jsou poskytovány zdarma.

Fio banka internetbanking

Samotný Fio banka internetbanking se jeví více než  zajímavým  produktem, přičemž vedení účtu zdarma je velmi příjemné. Internetbanking je poskytován zdarma a nic se neplatí  ani za příchozí a odchozí platby na území  České republiky. Zajímavostí je, když se někdo rozhodne poslat platbu k našim sousedům na Slovensko, tak u Fio banky neplatí za tuto operaci ani korunu. Nastavení  trvalých příkazů, SIPA nebo inkasa  prostřednictvím Fio inernetbankingu je také zadarmo.  Dokonce je možné na pobočce banky vložit peníze na účet bez jakéhokoliv poplatku a vybrat si zdarma částku vyšší než 1000 korun. A využití systému TARGET 2 u europlateb nestojí více než 2 eura.

Pokud  se občan rozhodne pro účet a Fio internetbanking, tak mu bude služba zřízena prostřednictvím jakékoliv pobočky banky. Stačí tam podepsat vyplněné dokumenty a vložit symbolickou částku jako minimální vklad. Nutný je i patřičný doklad, aby bankovní úředník mohl ověřit totožnost žadatele.

Samotné internetové bankovnictví vzhledem moc nenadchne, ale není problém si na něj zvyknout.  Jeho velikou výhodou je možnost přizpůsobit si vypisované položky. Lze tak naklikat údaje k zobrazení – měnu, odesílatele, banku atd. -  a vše provést nezávisle pro všechny výpisy přijaté i odeslané. Další výhodou je samovolitelné přihlašovací jméno, odpadá tak pamatování složitého číselného loginu.

Samozřejmostí se jeví  podpis odchozích plateb pomocí SMS, ale  nastavení doby platnosti SMS kódu a dokonce jeho délky ve znacích už tak obvyklé není a určitě se jedná o další plus.

Do Fio internetbankingu je možné přes nový login přidělit přístup i další osobě bez nutnosti vlastnit účet.

Dobře dostupné jsou denní, týdenní, měsíční i čtvrtletní výpisy v čisté textové podobě, GPC a CSV exportech, bohužel, zatím bez možnosti PDF. Velmi příjemná je neomezená historie transakcí a možnost nastavit si „hlásiče“, kteří podle zadaných dispozic upozorňují na veškeré dění na účtu.

Fio internetové bankovnictví umožňuje nastavení platební brány pro bezpečné a rychlé placení za služby a zboží na internetu.

Přes internetové bankovnictví je možné komunikovat s bankou pomocí autorizovaného formuláře. Autorizovaného  proto, aby banka měla jistotu, že se „baví“ s oprávněnou  osobou.

Když klient nemá na účtě dostatek financí a stržení peněz nemohlo proběhnout, tak podruhé se banka o stejnou operaci nepokusí. Tady Fio banka trochu ztrácí, protože to je u jiných bankovních domů samozřejmostí.

Poslední novinkou Fio internetbankingu je bezplatná služba Fio API banking. Produkt je vhodný především pro podnikatelské subjekty a umožňuje  stahovat pohyby na účtu za dané období, oficiální výpisy na účtu a nové pohyby na účtu od posledního stažení. Výsledná data jsou k dispozici ve formátech XML, OFX, GPC, CSV, HTML, JSON a MT940.

A jestli někdo váhá, zda Fio internetbanking zřídit či ne, tak má možnost si na 30 dní testovat demo verzi na svém počítači.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články