Jak investovat na burze

28.11. 2013 • Investice

Když máte peníze a chcete s nimi naložit tak, aby někde jen „neodpočívaly“, ale vydělávaly, tak je dobré je investovat. Otázkou zůstává, co je myšleno pod pojmem „máte peníze“. Částku tak do půl milionu raději rozložte na účty nebo stavební spoření, což vám zaručí, že o své penízky nepřijdete, ale ani je nějak převratně nerozmnožíte. Kdybyste  totéž udělali, když máte peněz opravdu hodně ( nad pět miliónů ), tak si pouze zajistíte, že nebude klesat jejich hodnota, ale ničeho jiného nedocílíte. Pokud se vaše finanční možnosti pohybují někde mezi výše zmíněnými hodnotami, tak si lze udělat rezervu a se zbytkem zkusit podnikat tak, aby vaše peníze „vydělávaly“. Jestliže coby začátečníci chcete zkusit štěstí na burze, tak se nejprve zamyslete nad několika dodře míněnými radami.

Neobchodujte se všemi penězi!

Část financí uložte „konzervativním“ způsobem – na stavební spoření, penzijní připojištění nebo investujte do nemovitostí. S volnými penězi můžete obchodovat. Největší nerozum je na burzu „hrnout“ všechny prostředky. Přeci jen zde existuje riziko poklesu akcií a lidí, kteří investováním všeho padli na dno, by mohli vyprávět své hrůzné příběhy.

Na obchodování na burze raději zapomeňte, pokud máte málo „volných“ prostředků. Investovat lze i s minimem, které se pohybuje tak kolem 100 000, ale ideálem je částka 300 000 korun. Menší peníze  se dost špatně rozkládají a investice se tak stává značně rizikovou. Ani pravidelné nakupování za malé obnosy není nic výhodného, takovou strategii lze uplatnit u nákupu podílových fondů, ale na burzu se vrhněte až s nějakým naspořeným kapitálem.

Důležitá je angličtina!

Obchodovat na burze můžete sami, když umíte OPRAVDU dobře anglicky. Ale počítejte s nelehkou prací. Nejprve si otevřete obchodní účet (pro vstup  na americkou burzu lze využít například firmu Interactive Brokers ). Potom budete platit měsíční poplatky ve výši kolem 150 dolarů ( za možnost obchodování, za poskytnuté informace a software ) a za každý obchod 1 až 2 dolary. Dobrá angličtina je bezpodmínečně nutná a zdaleka nehovoříme o úrovni, kdy si objednáváte jídlo v restauraci. A navíc, na obchodování si vymezte i hodně času – minimálně od 15:30 do 22:00 , protože v tuto dobu „jede“ americká burza a vy musíte sedět u počítače a obchodovat. Když to v tomto čase neuděláte, tak nejspíš proděláte. V neposlední řadě, je třeba sledovat informace o firmách, pročítat výroční zprávy, monitorovat situaci na trhu, obchodní partnery, nové produkty atd.

Česká firma – větší poplatky!

Můžete obchodovat sami i přes českou firmu – registrací u makléřské společnosti.  Potom již nemusíte ovládat super angličtinu, poplatky za měsíc „spolkne“ makléř a své obchody můžete konzultovat. Na druhé straně očekávejte vyšší poplatky za obchod ( příkazy přes internet vás přijdou na 5 až 15 dolarů, ale když využijete bankéře, tak zaplatíte i 75 dolarů ). Znovu budete muset věnovat obchodování hodnš času, ten neušetříte.

Před vstupem na burzu obchodujte nanečisto!

Není problém si založit „demo“ účet u některého obchodníka a vyzkoušet si proces obchodování s fiktivními penězi. Taková příprava je důležitá, protože pochopíte systém a postupy, navíc se spoustu věcí naučíte. Je pravdou, že až opravdové peníze vám přinesou to pravé  napětí a emoce, ale už vás nepřekvapí burzovní „pořádky“.

Můžete využít i investičních seminářů, které nabízejí makléřské společnosti. Účastí na nich nejste ničím nikomu zavázáni, navíc můžete s odborníky prodiskutovat nejasné skutečnosti.

Pozor na poplatky za posílání peněz!

Počítejte s tím, že zasílání peněz na zhraniční účty se neobejde bez poplatků. Zde využívejte služeb malých bank, protože se dočkáte menších poplatků – při platbách mimo Evropu se vejdete do 300 korun. Jinde se totiž platí procento z celkové odeslané částky nebo vám naúčtují horní limit poplatku, který se může vyšplhat až na 1500 korun. A pozor, důležitou roli hraje i kurz, za který nakupujete – stačí slabá koruna, silný dolar a proděláte.

Sázka na jedny akcie je prohrou!

Přesněji, nemusí být, ale většinou tomu tak je. Ani zaručený tip od makléře nebo od firmy by vás neměl navést k nákupu jedněch cenných papírů. Platí zlaté pravidlo – investujte maximálně 5 až 10 procent do jednoho obchodu ( druhu akcií ).

Rozložte své finance i na různá odvětví. Nenakupujte jen výrobce automobilů a neivestujte pouze do akcií. Své případné riziko lze rozložit  vkladem peněz do komodit.

Před obchodováním si vytvořte systém a ten dodržujte, nejlépe s chladnou hlavou. Nejhorší jsou emoce, ty umí mnohdy negativně ovládnout jak vaše nákupy, tak i prodeje.

Můžete vydělat i prodělat, ale rizika omezte!

Před vstupem na burzu si uvědomte důležitou skutečnost– cena žádné akcie jenom nestoupá. Vždy si udejte hranici svého zisku a když ji dosáhnete, prodávejte. Ano, může se stát, že v dalších dnech akcie dále stoupá, ale vy jste již vydělali a ostatní by mohlo být  rizikem.

Taktéž si stanovte prodělek, takzvaný stop loss. Když „vaše“ akcie klesne například o 10 procent, ihned prodejte, protože vyšší riziko by již bylo neúměrné. Může se stát, že se situace otočí a prodané akcie druhý den porostou, ale vy si prostě nemůžete dovolit, že by i mohly poklesnout ještě více.

Využijte vlastností obchodních systémů, které umožňují automatické nastavení monitoringu cen akcií již při nákupu.

Na pákových investicích lze tvrdě prodělat!

Nákup na páku je hodně riziková operace. Jenže, pokud se vám bude dařit a nabudete dojmu, jak je obchodování jednoduché, tak rychle dostanete chuť zkusit  pákovou  investici. Což znamená, že máte půl milionu a volbou pákového obchodu nakoupíte akcie za milion. Po skončení obchodu musíte zaplatit jen malý poplatek a celý zisk z milionu je váš, navíc roste v násobcích. Jenže, když cena vámi nakoupených akcií klesá, tak násobně padá i váš zisk, protože ztráty platíte ze svých peněz. Pákovou investicí tak lze hodně vydělat, ale někdy i rychle prodělat a ještě se zadlužit.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články