Dostat se do problémů se splácením hypotéky je strašně jednoduché. Stačí delší nemoc nebo ztráta zaměstnání a komplikace jsou tu.
Uveďme si fiktivní příklad a následná řešení.
Mladá rodina si pořídila nový byt před dvěma lety na hypotéku. Každý měsíc tak zatížili svůj rodinný rozpočet o splátku ve výši 11 tisíc korun. Splácení rodina zvládala až do doby, kdy si muž coby její hlavní živitel komplikovaně zlomil nohu. Následovalo několik operací, rehabilitace a hlavně velmi dlouhá pracovní neschopnost, které dodnes není konec. Je jasné, že na splátky hypotéky nezbýval patřičný obnos. Rodina ale začala své problémy řešit včas a s rozmyslem. Ihned kontaktovali banku a ta se s nimi domluvila na snížení měsíčních splátek.
Také mohli požádat i o dočasné přerušení splácení, jenže v jejich případě by nemusela tato operace vyřešit dlouhodobě špatnou finanční situaci rodiny. Pokud totiž banka klientovi v odkladu vyhoví, tak se jedná pouze o omezenou dobu v trvání pár měsíců, maximálně jednoho roku. Jen si nemyslete, že budete po tuto dobu odkladu osvobozeni od splátek úplně. Naprostá většina bank bude požadovat pravidelnou platbu úroků a vy budete mít odloženy pouze splátky jistiny. Jinými slovy, počítejte s tím, že váš rozpočet bude stejně zatížen nějakou, byť menší částkou. Jakmile vám skončí období odkladu splátek, tak se musíte dohodnout s bankou, jak naložit s dluhem. Buď se s vámi domluví na prodloužení splatnosti celé hypotéky nebo se vám může dluh na jistině promítnout do měsičních splátek.
Ani snížení splátek hypotéky není bez následků. O kolik budou splátky sníženy záleží na individuální domluvě klienta a banky. Nejnižší možnou hranici mnohdy vymezí částka, jejiž výše je totožná s platbou úroků bez jistiny. I zde máte na výběr dva způsoby dorovnání dluhu. Nejčastěji si klienti volí prodloužení splatnosti úvěru s trvale nižší splátkou. Ještě je možné si nechat snížit splátku jen na určitou dobu, která se pohybuje od šesti měsíců až po celou dobu fixace.
Pozor! Jak odklad splátek hypotéky, tak jejich snížení se považuje za změnu ve smlouvě, za takzvaný smluvní dodatek. Za něj musíte bance zaplatit dle sazebníku v řádech stovek a tisíců korun, nejvíce se jedná o 10 000.
Když se u vás vyskytnou problémy se splácením hypotéky, tak nic neodkládejte, řešte vše včas a začněte s bankou komunikovat. Pokud budete otálet a čekat, až se vám sama banka ozve, proč řádně neplatíte, tak to bývá již pozdě. Ale i tak se může stát ( když dodržíte výše zmíněná pravidla včasné komunikace ), že se na odkladu či snížení splátek nedohodnete. Banky totiž každou problematickou situaci posuzují individuálně a pokud by snad měly mít pocit, že odklad či snížení splátek vaši finanční situaci nevyřeší a povede to spíše k posunutí problému na pozdější dobu, tak vám zamýšlenou operaci nepovolí. Všeobecně platí, že pádným důvodem pro snížení či odklad splátek je nemoc trvající měsíc a déle nebo ztráta zaměstnání. Počítejte i s tím, že v případě snížení či odkladu splátek a následného prodloužení splatnosti hypotéky se bere v úvahu věk klienta a doba, po kterou trvá splácení hypotéky.
Banky doporučují svým klientům myslet na případné problémy se splácením již před podpisem úvěrové smlouvy. Stačí si sjednat pojistku na schopnost splácet a vyřešit tak případný dočasný výpadek příjmu a následnou platební neschopnost. Pokud si takové připojištění dojednáte, tak vám banka uleví od splátek až na dobu jednoho roku. Dalším řešením, které banky umožňují klientům octnoucím se v problémech se splácením, je možnost přistoupení další osoby, většinou rodinného příslušníka, k dluhu. Ten vám potom může pomoci se splácením hypotéky nebo úvěru.