Kreditní a debetní karty

30.07. 2014 • Platební karty

Vyznáte se ve finančních nástrojích, konkrétně platebních kartách? Mezi ně patří kreditní a debetní karty. Jaké jsou v nich rozdíly a co mají společného?

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Kreditní a debetní karty vypadají na první pohled stejně. Obě jsou platebními kartami. Rozdíl v nich je však velký. Debetní kartu dostáváte ke svému běžnému bankovnímu účtu a je určené k placení v obchodech a vybírání z bankomatu do výše částky, kterou disponuje váš účet. Znamená to tedy, že při platbách využíváte svých vlastních peněz.

Oproti tomu kreditní karty se pojí se s revolvingovým úvěrem  (to znamená, že splácením se obnovuje). Nakupuje tak z půjčených peněz. Každý poskytovatel (banky i nebankovní společnosti) má určenou jinou částku, kterou je ochotný vám půjčit. Zpravidla to bývá několikanásobek vašeho platu.

Blíže o debetních kartách

Debetní karta představuje platební kartu spojenou s bankovním účtem. Při platbách v obchodech dochází k zúčtování ihned či v rámci několika dní pro provedení transakce.

Výhodou debetní karty je její pohodlnost. Držitel nemusí sebou nosit velkou hotovost, a přesto má k dispozici veškeré finanční prostředky uložené na běžném účtu. Využít je můžete do výše stanoveného denního limitu. Ten však nemusíte mít nastavený.

Na debetní kartě je uvedeno několik údajů. Jsou jimi šestnáctimístné číslo (číslo karty, jež se dále člení do segmentů, podle kterých lze poznat, na co je karta určená a jaký je její typ), jméno oprávněného vlastníka karty, platnost karty, podpis vlastníka karty a trojmístní kontrolní kód, jež se používá při platbách na internetu.)

Debetní karty mohou být různé. V současné době jsou nejpoužívanějšími kartami MasterCard, Maestro a Visa Electron. Nejvíce jsou ve světě akceptovány karty Master Card.

Platby debetní kartou

Debetní karty umožňují platbu různými způsoby. Základním způsobem je u obchodníka, který má terminál. Do něho kartu vložíte a zadáte PIN kód kvůli autorizaci. V současné době je tak velmi rozšířená platba bezkontaktní kartou. Zaplatíte jejím přiložením k terminálu. Nezadáváte PIN. Většinou je jeho zadávání vyžadováno až při vyšších částkách, zpravidla nad 500 Kč.

Další možností je online platba. Při ní je nutné zadat informace z karty. Jde o číslo karty, její platnost a CVC kód. Chcete-li platit tímto způsobem, vždy si rozmyslete, komu tyto údaje svěřuje a zda hrozí vyšší nebezpečí zneužití. Nakupujte pouze v internetových obchodech, které jsou známé a používají kvalitní zabezpečení osobních a platebních údajů.

Blíže o kreditních kartách

Kreditní karta je platební karta s revolvingovým úvěrem, kterou poskytují banky i nebankovní společnosti. Úvěr můžete splácet a zároveň znovu čerpat. Díky tomu máte stále dostatek rezervních peněz na vaše nákupy. Limit kreditní karty je dán poskytovatelem, ale také bonitou klienta.

Kreditní karta se nehodí na výběry z bankomatu. I když vám to umožňuje, je to příliš drahé.
Výhodami kreditních karet je, že když peníze vrátíte ve stanovenou dobu (v bezúročném období), máte úvěr zdarma. Je tak výhodnější oproti jiným úvěrům. Naopak se vám však velmi prodraží, pokud peníze nesplatíte v uvedenou dobu.

Z dalších výhod kreditních karet si uveďme její pohodlnost, možnost použití i na internetu a v zahraničí, zajímavé doplňkové služby, bonusové programy a slevy (konkrétní benefity se odvíjí od toho, jakou kreditní kartu využijete).

Nevýhodami kreditních karet jsou vysoké úroky při nesplacení úvěru během bezúročného období. U některých karet se také bezúročné období nevztahuje na výběr z bankomatu.
Při výběru konkrétní kreditní karty si dejte pozor na velikost úroku mimo bezúročné období. Každému se někdy může stát, že nezvládne splatit úvěr. Zajímejte se také o další podmínky pojících se s použitím karty, především o další poplatky, které by vám používání kreditní karty prodražily.

Mezi obecné podmínky patří plnoletost, občanství ČR či povolení k trvalému pobytu pro cizince, měsíční příjem (jeho výše dle vydavatele katy), prokázání se občanských průkazem a druhým dokladem totožnosti, doklad k pověření příjmu a bydliště. Pokud požaduje vyšší úvěrový rámce, mohou někteří poskytovatelé vyžadovat i údaje o manželovi či manželce.

Další druhy platebních karet

Kromě debetních a kreditní karet rozlišujeme ještě další druhy platebních karet. Jsou jimi charge karty a nákupní úvěrové karty.Charge karty jsou podobné kreditním kartám. Liší se tím, že banka klientovi na konci období sestaví vyúčtování všech transakcí kartou a klient je musí splatit jednorázově v dohodnutém termínu, většinou do konce následujícího měsíce. Z čerpané částky se neúčtuje žádný úrok.

I nákupní úvěrové karty jsou svým způsobem kreditními kartami. Vydávají je nebankovní instituce. Jsou však dražší, mají vyšší úročení a jejich použitelnost je omezená.

Podmínky pro získání kreditní karet jsou individuální podle poskytovatele. Menší nároky na klienta mají nebankovní společnosti.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Platební karty'
Tipy na jiné články