Platit v zahraničí kartou nebo v hotovosti?

17.01. 2014 • Platební karty

Cesty Čechů do zahraničí, ať na dovolenou nebo za nákupy, se staly úplnou samozřejmostí. V poslední době ale přicházíme čím dál více na chuť platit v cizině kartou a to i u jednorázových nákupů. Odpadá tak výměna peněz ve směnárnách a manipulace s hotovostí, navíc nezůstanete bez peněz a také zloději nemají šanci.

Za platbu u obchodníka v zahraničí nezaplatíte žádný poplatek podobně jako je tomu v Česku pro klienty většiny bank. Z vašeho účtu vám banka odebere částku v korunách ekvivalentní té zaplacené v cizí měně. Stane se tak podle kurzu platného v den odečtení z účtu, ne podle toho, kolik činil kurz v době vaší platby. Jestliže si chcete následně překontrolovat strženou částku, tak pamatujte na to, že každá banka se řídí svým konkrétním kurzem a ne oficiálně ČNB.

Určitou komplikaci může přinést vaše platba v měně, kterou nemá banka v kurzovním lístku. Potom kurz přepočítá některá z karetních firemních asociací ( VISA, MasterCard apod. ),  výsledek uvede v dolarech či eurech a z toho vaše banka vypočítá částku v korunách.

Ještě se může stát, že ne všechny destinace nebo obchody jsou vybaveny terminály pro placení kartou ( podobně je tomu i u nás ). Pak vám nezbyde jiná možnost než vyhledat nejbližší bankomat. Pozor, banky si většinou účtují nejenom poplatek za výběr, ale seberou vám i nějaké procento z částky, kterou jste vybrali. Počítejte i s nevýhodou, že banky mohou mít stanovenu minimální částku za výběr, kterou zaplatíte v každém případě.

Proto, pokud to je možné, používejte v zahraničí platební kartu. Dočkáte příjemného zjištění, že když použijete v obchodě kartu, tak vám banka přepočítá měnu ve výhodnějším kurzu, než jaký by vám nabídla směnárna. Čímž samozřejmě ušetříte, neboť banky se řídí devizovým kurzem a to nejčastěji kolonkou „deviza střed“ nebo „deviza prodej“. Jestli ale vstoupíte do obchodu, který již na první pohled nebudí důvěru, tak raději vytáhněte hotovost.

Příprava na cestu do zahraničí

Ať jedete do ciziny na dovolenou nebo jen za nákupy, tak není od věci  provést určité přípravné kroky. Na internetu lze vyhledat, který bankomat je v místě vašeho pobytu nejblíže a raději si poznamenejte číslo telefonní linky, na kterou je možné volat o blokaci  v případě odcizení  či zneužití karty. Vyplatí se vzít si za hranice ( především na dovolenou ) více platebních karet od různých asociací – ne v každé zemi uznávají všechny. Větší možností uplatnění získáte s embosovanou kartou ( má vytlačené údaje ) než s elektronickou.

Hotovost můžete obdržet i v obchodech, kde je využíván cashback systém. Zaplatíte kartou a ještě si odeberete další peníze v hotovosti dokonce bez zaplacení poplatků, které by vás u výběru z bankomatu neminuly.

Taktéž se doporučuje nastavit si limit výběru z bankomatu, protože zloději jsou nesmírně šikovní a než stačíte kartu zablokovat, tak vám místo peněz na účtu zbydou oči pro pláč. Není od věci  vzít si do zahraničí kartu k účtu, na kterém je nastavený omezený výběr a ne k běžnému, kam vám chodí výplaty a další příjmy. Potom se nemůže stát, že byste přišli o všechny úspory.

Dobrým „ bezpečnostním“ řešením je po čas dovolenkového pobytu v cizině zablokovat platby přes internet. Když se zloději podaří opsat údaje z vaší karty, tak mu nebudou k ničemu.

O své kartě musíte stále vědět!

Jako u nás, tak i v zahraničí je více než záhodno se řídit zásadami, které by měly zamezit krádeži karty nebo jejímu zneužití. Klidně můžete mít svou kartu stále u sebe a přesto se může stát, že při kontrole zůstatku na účtu budete hodně nepříjemně překvapeni.  Stačí, aby někdo „odečetl“ pin karty. A veřte, že i v zahraničí existuje  kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů.

Jak chránit kartu

Nikdy nenechávejte svou platební kartu bez dozoru. Platební kartu noste ve vnitřní kapse blízko tělu odděleně od ostatních dokladů a financí. Za žádných okolností neříkejte PIN, i kdyby ho chtěli v restauraci nebo v hotelové recepci. Vaše platební karta se nesmí stát zástavou například v půjčovně aut.

Vždy sledujte obchodníka při manipulaci s vaší kartou. Nikdy nenechte číšníka v restauraci s kartou odejít byť jen na moment. Když si opíše její číslo, expiraci a především CVV nebo CVC kód, tak si na váš účet nakoupí v jakémkoliv internetovém obchodě.

Jestliže se obchodník pokusí načíst kartu v různých terminálech z důvodu, že nevyjíždí doklad, tak jde přinejmenším o podezřelou operaci. I v případě, že transakce neproběhla, vydá každý terminál platební doklad, proto ho vyžadujte!

Vždy si zkontrolujte, že karta, kterou vám vrátil obchodník nebo číšník, je vaše. Všechny platební doklady si schovávejte pro případnou reklamaci a po návratu domů údaje porovnejte s bankovním výpisem.

U každého bankomatu zkontrolujte místo pro vkládání karty. Jestliže se vám něco nezdá, vyhledejte jiný bankomat. Při vyťukávání PINu zakryjte rukou klávesnici. Nikdy nemějte napsaný PIN uložený u karty. Používejte bankomaty uvnitř poboček nebo v jejich těsné blízkosti, protože ty jsou monitorovány kamerovým systémem, který je schopen zaznamenat, že někdo k přístroji nainstaloval čtecí zařízení.

Jestliže vám bankomat bez vysvětlení na potvrzení nevydá  kartu ani hotovost, tak nikam neodcházejte a ihned zkontaktujte  banku a případně i  policii. Bankomat může mít nainstalován systém na zadržení peněz a potažmo i karty.

Pokud kartu ztratíte, někdo vám ji odcizí nebo máte podezření na její zneužití, ihned zavolejte na bezplatnou linku bankovnímu operátorovi a kartu zablokujte.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Platební karty'
Tipy na jiné články