Refinancování úvěru ze stavebního spoření

01.10. 2014 • Půjčky a hypotéky

Máte úvěr ze stavebního spoření? Možná se vám zdá nevýhodný a přemýšlíte o jeho refinancování. Pojďme si říci, v čem spočívá, a další cenné informace, které vám pomohou.

Obecně o úvěru ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je určený těm, kteří mají stavební spoření a zároveň splňují podmínky pro dosažení úvěru. To znamená, že si prostřednictvím tohoto produktu spoří více než dva roky, dosahují určitého procenta z cílové částky a také musí dosáhnout tzv. hodnotícího čísla. Další podmínky si určuje stavební spořitelna. Obecně je úvěr ze stavebního spoření možné získat snadněji než hypotéku, i když svou bonitu dokládat musíme.

Úvěr ze stavebního spoření může být použit pouze na řešení potřeb souvisejících s nemovitostí. Tento účel musí být doložený.

Pokud nedosáhnete na úvěr ze stavebního spoření, můžete si sjednat překlenovací úvěr, se kterým „překlenete“ dobu, než budete moci přejít na úvěr ze stavebního spoření. Překlenovací úvěr má méně výhodné podmínky.

O refinancování úvěru ze stavebního spoření

Refinancování úvěru ze stavebního spoření je v poslední dobou velmi oblíbené, což je dáno především nízkou sazbou hypotečních úvěrů. Lidé mající úvěr ze stavebního spoření tak využívají, že mohou úvěr kdykoliv splatit a raději to tak udělají, protože úvěry ze stavebního spoření na rozdíl od hypoték mají neměnnou úrokovou sazbu, což v době kdy se úvěry na bydlení zlevňují, je nevýhodné.

Refinancování úvěru ze stavebního spoření je tak vhodné pro všechny, kteří mají úvěr s vysokými splátkami. Pokud se vás to týká a rádi byste dostali do svého rozpočtu více peněz, je možná refinancování správnou možností i pro vás. I když obecně jde o výhodný proces, vždy si dobře propočítejte, kolik změnou ušetříte a zda změna, kterou chystáte je efektivní. Poskytovatelé hypoték nabízejí různé podmínky. Počítejte proto s tím, že změna vás bude nějaký čas stát, chcete-li, aby pro vás byla skutečně přínosem. Můžete se samozřejmě poradit i s finančním poradcem, ovšem měli byste mít jistotu, že je nezávislí a nedoporučí vám řešení jen kvůli své provizi.

Výhody a nevýhody refinancování úvěru ze stavebního spoření

Refinancování úvěru ze stavebního spoření  vám může výrazně snížit splátky a celkově za úvěr ušetříte. V současné době se dokonce můžete dostat na hranici tří procent, u některých finančních institucí i níže. Nejlépe je přistupovat k refinancování v době, kdy končí fixace měsíčních splátek. Pokud se rozhodnete refinancovat v době, kdy jsou splátky fixované, máte tuto možnost, ale počítejte s tím, že budete platit penále, což je samozřejmě nevýhoda. Proto si raději zjistěte, kolik to je, případně jestli se vám nevyplatí čekat do skončení fixace.

Nově vybraná banka vám s refinancováním úvěru většinou pomůže, takže se nemusíte obávat administrativně náročného kroku. Můžete si také v rámci některých produktů sjednotit všechny půjčky do jedné.

Nevýhodou je, že u některých finančních institucí je refinancování komplikované. To je právě kvůli tomu, aby klienti nepřecházeli k jinému ekonomickému subjektu.

Další nevýhodou refinancování úvěru ze stavebního spoření je určité riziko. V současné době jsou sice úroky u hypotéky  velmi nízko, ale nikdo vám nezaručí, že tomu tak bude i nadále. Pokud se ekonomická situace změní a úroky porostou, je lepší mít úvěr ze stavebního spoření majícího neměnnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení.

Jak výhodně refinancovat úvěr ze stavebního spoření

Jak jsme si již výše uvedli, refinancování úvěru ze stavebního spoření má své výhody, ovšem abyste byli skutečně spokojeni, je důležité se držet několik rad.

Snažte se nerefinancovat v překlenovacím období. To znamená v době, kdy jste ještě nedosáhli na řádný úvěr ze stavebního spoření. Pokud byste chtěli refinancovat překlenovací úvěr, čekali by vás vysoké poplatky a penále a celkově jsou tu komplikované podmínky, čímž si poskytovatel snaží klienta udržet. Proto raději počkejte, až skončí překlenovací období a vy dosáhnete běžného úvěru ze stavebního spoření. Pak je refinancování jednodušší.

Vždy, když si vybíráte nového poskytovatele, zjistěte si všechny informace o konkrétním subjektu. Jen tak si vyberte nejvýhodnější nabídku pro vás. Budete-li se soustředit pouze na úrokovou sazbu či jiné výhody, můžete snadno přehlídnout některé další poplatky, které vám hypotéku znevýhodní. Proto si spočítejte skutečně všechny náklady.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články