Stavět nebo opravit starý dům

19.11. 2020 • Zajímavosti

Pokud jste se rozhodli proměnit sny o bydlení ve vlastním domě ve skutečnost, možná řešíte nelehké dilema. Dát přednost stavbě nového domu, nebo si pořídit starší a zrekonstruovat jej? Jednoznačná odpověď bohužel neexistuje. Pojďme se na tuto problematiku podívat z různých úhlů pohledu a zmiňme výhody i nevýhody obou řešení.

U staršího domu odhalíte mnohé problémy až při rekonstrukci

Z finančního hlediska se může na první pohled zdát koupě staršího domu jako levnější řešení. Málokdy se vám však před jeho koupí podaří odhalit všechny vady, které bude třeba v rámci oprav odstranit. Rekonstrukce se tak zpravidla prodraží o jednotky až desítky procent ve srovnání s původními finančními odhady. V případě novostaveb je mnohem jednodušší připravit přesnější finanční plán a vyhnout se zbytečným výdajům navíc.

Než budete bydlet v novostavbě, chvíli si počkáte

V domě, který voní novotou, je opravdu radost bydlet. Než se však do novostavby budete moct nastěhovat, počkáte si dlouhé měsíce až roky. Pokud si pořídíte starší dům v ucházejícím stavu, do stěhování se můžete pustit téměř okamžitě. Opravy pak můžete provádět postupně, čímž si rovnoměrně rozložíte i finanční náklady. Sami si odpovězte, jste-li ochotni přistoupit ke kompromisům a delší dobu bydlet v rozestavěném domě, nebo si můžete počkat a nastěhovat se do nového.

V obou případech se spojte s profesionály

Ať už se rozhodnete pro realizaci novostavby, nebo rekonstrukci staršího domu, spojte se s profesionály, kteří vám pomohou. Při nákupu staršího domu kontaktujte odborníka, který provede podrobnou inspekci stavu, u novostaveb využijte služby odborného stavebního dozoru.

Než budete řešit rozvržení nových dispozic nebo realizaci interiérových prostorů, kontaktujte architekta nebo bytového designéra. To platí při výběru dlažby, rozmístění zásuvek nebo třeba volbě vestavěného nábytku. „Vždy je dobré nechat si poradit od profesionála. Ne všechny materiály totiž odpovídají našim představám a přáním nebo technickým možnostem stavby,“ upozorňuje designérka Hana Micková. Dodává, že odborník pomůže najít řešení, které splní praktickou i estetickou funkci.

Myslete i na venkovní prostory domu

Nedílnou součástí rodinných domů bývají také venkovní prostory, ať už v podobě posezení s dlažbou na terase, zahrady, nebo dvorku. Zejména při nákupu starších domů věnují zájemci tolik pozornosti samotné stavbě, že zapomínají na její okolí.

Neudělejte takovou chybu i vy a popřemýšlejte, jak by měly exteriérové prostory kolem domu v budoucnu vypadat. Při rekonstrukci zohledněte i úpravy v exteriéru a zahrňte je do celkové kalkulace nákladů. Možná zjistíte, že realizace terasy a prostorné zahrady bude snazší a levnější u novostavby než u starší nemovitosti.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články