Tipy jak doma ušetřit náklady na vodu

13.10. 2014 • Tipy a rady

Voda se neustále zdražuje, a proto spousta z nás hledá nejrůznější řešení, jak by se na ní dalo ušetřit. Patříte i vy mezi ty, kdo by chtěli alespoň o nějakou tu korunu snížit náklady za vodu? Existuje několik tipů jak na to bez toho, abyste zrovna museli omezit sprchování na frekvenci jednou týdně.

Sprchování je levnější

Jste-li milovníky každodenní horké vany po pracovním dni, nemáme pro vás moc dobré zprávy. Je prokázáno, že sprchování spotřebuje cca 70 litů vody, ovšem napustíte-li si plnou vanu, bude to zhruba dvojnásobek. Nutno rovněž podotknout, že co se týče hygieny, je sprchování mnohem efektivnější. V dnešní době si dokonce můžete pořídit různé úsporné sprchové hadice.

Záchod šetří víc, než si myslíte

I při splachování záchodu lze ušetřit a nemáme tím na mysli, abyste po sobě splachovali jednou denně. Postačí vám, když starou 10l nádržku vyměníte za menší o objemu např. 6l, čímž ušetříte při každém splachování 4 litry vody. Budeme-li jednoduše počítat, že každá osoba v domácnosti spláchne za den cca 6x, v součtu je to 24l vody za každého člena.  Dobré je také nepodceňovat výměnu splachovadla za modernější a úspornější typ, neboť ty umožňují dva způsoby splachování, podle množství spotřebované vody – slabší a silnější.

Čištění zubů

Možná si to ani neuvědomujete a může vám to připadat absurdní, ale necháte-li po celou dobu čištění zubů puštěný kohoutek, spotřeba vody je pak až 10 litrů navíc. Naprostá většina tohoto množství ale pouze proteče do kanálu a vy ji nijak nezužitkujete. Proto doporučujeme nechávat kohoutek vždy zavřený a vodu pouštět až při vyplachování úst.

Místo ručního mytí nádobí myčka

Patříte i vy mezi zastánce ručního mytí nádobí? Možná to zní neuvěřitelně, ale reklamy o úsporných myčkách opravdu neklamou. Kvalitní myčka na nádobí Vám skutečně může ušetřit spoustu vody. Přestože se nejedná o žádnou levnou záležitost, investice se vám opravdu vyplatí a během několika let se vám vrátí.

Zalévání zahrady dešťovou vodu

Na zahradu doporučujeme pořídit si sud či jinou nádobu, která by zachycovala dešťovou vodu. Nejen že ušetříte peníze, ale tato voda je i velmi vhodná na zalévání zahrady. Za rok takto můžete uspořit až stovky litrů vody. Budete-li zalévat rostliny výhradně večer, voda se nebude tak rychle odpařovat a rostliny budou mít zajištěny vláhu během celého dne.

Pračku je potřeba plnit až po okraj

Praní prádla představuje v domácnosti také významnou položku ve spotřebě vody, ale zbytečnému plýtvání lze jednoduše zabránit. Vždy počkejte, až budete mít dostatečné množství prádla k zaplnění pračky, abyste ji nepouštěli poloprázdnou. Modernější modely praček jsou dnes již schopny si množství samy zvážit a dle toho je potom přizpůsobena spotřeba vody a také prášku.

Kapající kohoutek

Kape vám doma kohoutek a vy jeho opravu stále odkládáte? Pokud vám to nepřipadá jako priorita, měli byste se zamyslet. Jediný kapající kohoutek vás totiž může připravit až o 30 litů vody denně a to se nebavíme vyloženě o tom silně kapajícím. Opravu proto doporučujeme rozhodně neodkládat, nemuselo by se vám to vyplatit.

Termostatické baterie

Pořídíte-li si baterii, která umožňuje nastavit teplotu vody ještě před puštěním, můžete každý den ušetřit až několik desítek litrů vody. Připomeňte si situaci, kdy večer při sprchování čekáte, až vám poteče požadovaná teplota vody. Toto mnohdy může trvat i několik minut v té době vám voda zbytečně teče do kanálu. Ztratíte tak mnoho litrů.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články