Záchrana světa a investice. Jde to dohromady?

24.11. 2013 • Investice

Zachránit svět je snem nejednoho z lidí. Obvykle si, ale musíte přiznat, že celý svět zachránit nemůžete. To zkrátka nepůjde. Vyřešit všechny problémy, které lidstvo trápí a které trápí celý svět, to nevyřeší asi nikdo. Aby se změnil svět, musejí se nejdříve změnit lidé, kteří v něm žijí a kteří jej takhle "ničí". Zkrátka se o něj nestarají dosti dobře a mnozí dokonce vědomě světu ubližují. Nechávají pohozené papírky venku, nestarají se o třídění odpadu, nechtějí vůbec slyšet o nějaké ekologii a o ochraně životního prostředí. Většinou si říkají, vždyť na mě to nezáleží, jeden papírek, jedna plastová láhev. 

No právě tohleto si říká mnoho lidí a už to samozřejmě není jen o jedné lahvi či jednom papírku a svět tak trpí. Navíc země třetího světa, nemoci, hlad, nevzdělanost a podobně, tohle všechno jeden člověk nespasí, nemůže to zachránit. Ovšem když přispějete něčím do toho zachraňování světa, budete se cítit lépe a budete mít tak dobrý pocit z toho, že svým způsobem pomáháte světu a planetě. Zachraňovat svět můžete různě. Můžete například třídit odpad, nevyhazovat nic na zem, ale do kontejnerů, občas pomoci finančně lidem v Africe a podobně. Nemusíte posílat tisíce, stačí si koupit panenku, kterou zajistíte dobrou věc. I malá pomoc je pomoc a co se vám zdá jako málo, pro jiné znamená opravdu hodně.

Ve světě invetic se dá také investovat a zachraňovat svět. Sociálně odpovědné investování je pojem, který možná řada lidí nezná. Jsou však investoři, kteří se tímto odvětvím zabývají již pár let. V posledních letech se stal pojem sociálně odpovědné investování docela hitem. Většina investorů v dnešní době chce investovat s určitým čistým svědomím. SRI, tedy sociálně odpovědné investování přesdstavujou určitou investiční strategii. Při této strategii investoři hledí jak na své investice a investiční portfolio, tak na jiné kritéria jako sociální vztahy, lidská práva, čistota životního prostředí a podobně. Je to docela široký pojem, tudíž do něj můžeme započítat cokoliv, co pomůže světu. Máte tak ve světě investic na výběr, zda budete podporovat investice do alkoholu, do cigaret, do hazardu, do něčeho, co znečisťuje životní prostředí. Investovat můžete do společnosti, která se svými klienty jedná agresivními úvěrovými praktikami, investice do zbrojařského průmyslu a podobně. 

Podvědomí, které o sociálně odpovědném investování je, začalo vznikat zhruba kolem války ve Vietnamu. Jako pojem na trhu však figuruje jen krátkou dobu. V době, kdy probíhala válka ve Vietnamu, byli někteří investoři, kteří odmítali svěřovat své prostředky firmám a společnostem, které podporovali válku. Byli dokonce i takové firmy, které na ni vydělávali, což se samozřejmě některým investorům nelíbilo no a v tu chvíli se začíná klubat sociálně odpovědné investování. Sociálně odpovědné investování se stále šíří a šíří a je stále více a více investorů, kteří takto začínají uvažovat. Pro svět a pro lidi je toto jen a jen dobře. I takhle vlastně můžete pomoci planetě, světu a lidem a můžete mít dobrý pocit z toho, že jste něčím přispěli k záchraně světa a ten pocit za to stojí. Mnozí se však mohou ptát. Dá se investovat a chránit svět? Jde to skloubit dohromady? Určitě jde a v tomto článku najdete pár tipů, které vám při investování a záchraně světa mohou významně pomoci.

1. Sociálně odpovědné investování

Výše jsme sociálně odpovědné investování tak trošku naťukli, ovšem o tomto tématu se dá toho říci či napsati opravdu hodně. Zkuste si najít v knihách, odborných časopisech či na internetu toto téma a dozvíte se mnohem více informací a zajímavých informací. Jak vlastně tento pojem vznikl, jak se rozvíjel, jak funguje a podobně. Najdete v těchto publikacích také to, jaké investiční instrumenty máte volit, pokud chcete sociálně odpovědně investovat, což vám samozřejmě pomůže a ulehčí práci. Pokud umíte dobře anglicky a jste schopni si přečíst pár článků i v angličtině a porozumět jim, zabruste také na zahraniční stránky. Také vám poskytnou mnoho cenných rad a informací.

2. Rada od vašeho investičního poradce

Sociálně odpovědné investování je velmi individuální záležitost. Proto v tuto chvíli není možné dát na něčí názor, nikdo vám vaše názory nemůže vnucovat. I tak však pro vaše budoucí investice může být přínosem rada vašeho investičného odborníka. Onen investiční odborník vás upozorní na firmy, kterým je dobré se vyhnout, pokud se chcete chovat sociálně odpovědně. Dá vám například kontakt na nějakou firmu či společnost, která se právě sociálně odpovědným investováním zabývá. Může vám také dát kontakt na někoho, kdo se právě SRI zabývá a tím tak vám poskytne cenné informace, které vám mohou být dobrými a užitečnými. Samozřejmě pozor nedejte vždy na tyto rady, berte je jako cenné, ale vždy se rozhodujte podle sebe a svého názoru.

3. Na co se zaměřit?

V dnešní době je celá škála možnosti investic. Je dobré si všechno pořádně prověřit. Ještě předtím, než si budete vyhledávat investici sami pro sebe, řekněte a definujte, co si pod pojmem sociálně odpovědné investování představujete. Pro někoho to může znamenat nepodporovat hazadr, nepodporovat alkohol, nepodporovat cigarety, nepodporovat zbrojní průmysl, nepodporovat ty, kteří brání lidským právům a podobně. Raději chtějí podporovat ekologické aspekty investování a podobně. Vyberte si vy sami, co chcete a co je pro vás to nejlepší, co chcete podpořit a čemu chcete pomoci. Teprve poté se pusťte do investování a do hledání vhodné a zodpovědné investice.

4. Community investment notes

Ve spojených státech amerických je možné tyto státem registrované investice snadno diverzifikovat (rozčleňovat, rozrůzňovat, rozšiřovat počet)a tudíž jej mohou kupovat i drobní investoři. Je tomu tak stejně jako u klasických fondů. Tyto investice přímo nabízí Calvert Foundation. Samozřejmě jde tyto investice získat také za pomoci vybraných brokerů. Samozřejmě to není každý broker, je to jen hrstka těch. Jejich prostřednictvím se k těmto investicím můžete dostat.

5. Vybráno? Zjišťujte bližší informace a bližší věci

Pokud se rozhodnete a najdete si svou investici, která koriguje s vámi a s vašimi představami o pomoci světu je dobré si společnosti trošku proklepnout. Podívejte se na internetové stránky společností či firem, do kterých chcete investovat. Podívejte se na různé oblasti jejich působení, na to jak moc se věnují životnímu prostředí, jak moc a hlavně čím se snaží pomoci a přispět k pomoci v dané oblasti, kterou vy chcete podporovat prostřednictvím firmy či společnosti. Přeci jen, vy zde investujete své peníze a i když se společnost či firma může tvářit jako ta nejvíce sociální, nemusí to tak být. Podívejte se blíže na různé projekty, které firma či společnost měla za své. Jedině tak si ověříte, že opravdu dáváte peníze správným směrem pro vás a hlavně morálním směrem.

6. Investice? Musejí vydělávat.

Samozřejmě nesmíte zapomenout na to, že vaše investice je zde od toho, aby vám vydělala určité finance, aby rozšířila vaše portfolio, a vy z ní dlouhodobě můžete těžit a můžete z ní čerpat finance. I když má společnost sebelepší prezentaci a sebelépe se projevují navenek, nemusí být vše tak, jak je říkáno. Musíte mít na paměti to, že investujete své peníze a taky z těch peněz chcete mít užitek, chcete je rozmnožit. Společnost či firma sice může mít sebelepší úmysly, ale vy jste investoři a vy především myslete na finance. Může to jít samozřejmě ruku v ruce se sociálně odpovědným investováním, ale mějte na paměti vaše finance a vaše blaho.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články