Mnoho lidí přemýšlí o tom, do čeho by se daly investovat finance, aby se za pár let zhodnotily, nebo aby alespoň udržely svojí hodnotu. Tradiční investice se provádějí do zlata, drahých kamenů či do stříbra. Ale což takhle nějaké netradiční investice?
Jak na investici do vína
Jako naprosto netradiční typ investice se jeví investice do vína. Pro investici do tohoto nápoje nemusíte být za každou cenu znalci veškerých detailů ohledně vína. Stačí se obyčejně obrátit na experty nebo prodejce, kteří rádi poradí. Roční výnos z dobře nakoupeného alkoholického nápoje se pohybuje mezi deseti až patnácti procenty. V opravdu zajímavých případech se může budoucí hodnota navýšit klidně i o dvě stě procent pořizovací ceny, což je slušný výdělek. Mezi nejlepší vína, od nichž se dají investovat peníze, patří velice často ty francouzské provenience, především červené odrůdy. Tato vína mají potenciál zrání až třicet let, což není rozhodně málo. Víno se po letech stává vyhledávanou raritou a tomu samo sebou odpovídá také jeho prodejní cena. Samozřejmě nejste limitováni pouze francouzskými víny, ale poohlédnout se můžete i po jiných destinacích, kde se vyrábějí ty nejkvalitnější produkty. Jedná se o Itálii, Španělsko či Portugalsko. Víno rozhodně musíte nakoupit u prověřeného vinařství, kde totiž existuje jistota dlouhodobě vysoké kvality.
Jak koupit víno k investici
Jestliže už se rozhodnete do vína investovat, pak nejlepší možnou variantou je nakupení kvalitního vína na principu "en primeur", což znamená, že za relativně malou částku si pořídíte víno, které následně dozrává v sudech. Teprve po dalších dvou letech se začne stáčet do lahví a dostane se na běžný trh. Od tohoto okamžiku se počítá první nárůst ceny. Je nutné počítat s tím, že víno představuje opravdu dlouhodobý investiční produkt. Další kvalitní investicí s krátkodobějším výdělečným horizontem je také vhodně zvolené víno, které již je stočené do lahve a prodává se v distribuční síti. V tomto případě je hodně známé vinařství s názvem Lafite Rothschild. Na růst ceny vína má vliv hned několik důležitých faktorů. Mezi ty nejzásadnější patří nízký počet konkrétních lahví na trhu a vysoká poptávka zákazníků po něm. Velký vliv má samozřejmě také kvalita ročníku, hodnocení degustátorů nebo získaná významná ocenění. Jak již bylo napsáno, běžné roční zhodnocení vína se pohybuje mezi deseti až patnácti procenty, nicméně v ojedinělých případech může hodnota vína vzrůst klidně až na astronomických čtyři sta procent jeho původní ceny od nákupu v rámci "en primeur". Pokud už si zakoupíte ono investiční víno, musíte se o něj dobře postarat, zvláště pak o jeho vhodné uskladnění. V České republice se nacházejí přímo pro tyto účely vytvořené profesionální vinařské boxy a sklady. Další zajímavou možností je pronájem boxu u specializovaných vinoték, kde většinou nebývá jako podmínka, aby víno pocházelo z produkce pouze určitého vinařství. Pokaždé byste měli získat zvláštní certifikát, jímž můžete prokázat kontrolované uskladnění vína. Tento dokument pak bude zapotřebí v případě, že se rozhodnete víno odprodat dalšímu investorovi nebo už koncovému spotřebiteli, a tím se rozhodnete proměnit výnos ve skutečné peníze.
Investujte do uměleckých děl
Další poměrně zajímavou možností je investice do umění. To se sice na první pohled může zdát jako odvětví, v němž hraje hlavní roli osobní vkus, nicméně musíte v něm být poměrně velkým znalcem, abyste mohli vydělávat, než jak tomu je v případě obyčejných investic. Výnosy jsou ovšem mnohonásobně vyšší, čímž je investice do umění poměrně lákavá. Hodnota uměleckých děl se navíc v čase dost mění a těžko se dají jednotlivá díla velkých mistrů porovnávat navzájem. Investice do umění rozhodně patří k velmi vyhledávaným alternativním investicím, kde se dají peníze zhodnotit nebo uložit. I v tomto ekonomicky abstraktním oboru se hledají měřítka a porovnání pro zjištění soudobých a budoucích trendů. To by mělo investorům pomoci se na trhu dobře zorientovat. Na počátku by si každý z investorů měl zmapovat prostředí a vyhodnotit si, co vlastně od investice očekává. Podle výsledků různých průzkumů vychází, že asi jen kolem deseti procent všech prodaných uměleckých děl si majitelé pořizují jenom kvůli investici. Velké procento nákupů je kromě výhledu na zhodnocení motivováno i osobním potěšením z vlastnictví uměleckého díla a v případě unikátního díla se často posiluje i sociální status.
Diverzifikace - základní poučka investování
Lidé, kteří zvažují zařazení umění do svého portfolia z výhradně investičních pohnutek, mnoho možností nemají. Diverzifikovanou investici do mnoha děl, která se vyberou podle názorů odborníků, nabízejí tzv. art fondy, avšak i ty mají bohužel svoje limity. Minimální investice do art fondu se pohybuje někde v řádu stovek tisíc eur. Častokrát se jedná o fondy zřizované na pět až deset let s hodně omezenou možností z nich v průběhu této doby odstoupit. Art fondy navíc patří k poměrně mladým odvětvím. Ve světě působí přibližně třicítka takových fondů, které v součtu spravují majetek přibližně odpovídající jednomu středně velkému dluhopisovému fondu. Velká část investorů z toho důvodu bude volit přímý nákup uměleckého díla za pomoci odborníků. Reálnou cenu uměleckého díla se investor dozví pokaždé až ve chvíli prodeje, přičemž majitel dílo vlastní častokrát i několik roků. Výzvou tedy zůstává i samotné sledování světových trendů v cenách uměleckých děl, které by dokázaly zhodnotit aktuální stav na trhu umění a předpovědět, co se bude dít v budoucnu a jaký trend bude pokračovat. Z toho důvodu vzniknul třeba Index Mei Moses, což je jeden z nejvíce používaných indexů na sledování výnosů na světovém trhu s uměním. Autoři jsou profesory na newyorské univerzitě, kteří index založili na rozdílu mezi cenou uměleckých děl při prvním a opětovném aukčním prodeji. Velice často se používá také Skate's Art Stocks Index, který měří výkonnost trhu umění na základě finančních výsledků veřejně obchodovatelných společností, které mají jako hlavní zdroj příjmu díla přímo vlastněná nebo získávají finance díky zprostředkovatelským službám pro obchodování s uměním. Jednou z těchto společností je třeba neznámější světová aukční společnost Sotheby's, jež funguje již od osmnáctého století v Londýně. Tato firma provozuje více než stovku aukčních síní po celém světě a nakupuje i prodává ta nejcennější umělecká díla. Právě hodnota výnosů těchto aukčních síní je základním prvkem pro Skate's Art Stocks Index. Oba zmíněné indexy ovšem mají své mouchy. Jejich problémem zůstává, že přes aukční síně a jiné oficiální cesty se neuskutečňuje ani polovina všech obchodů, jelikož zbytek tvoří přímé obchody mezi nakupujícím a prodávajícím, takže méně zkušený investor by se zase tolik o tyto indexy opírat neměl.
Investice do umění patří na čelní příčky zhodnocování financí. Na druhou stranu se však jedná také o jednu z nejsložitějších forem investic s nejnižší možnou likviditou a vysokými náklady spojenými se správou a pojištěním. Indexy jsou sice dobré pro lepší orientaci a srovnání, nicméně úplně ideální je se pokaždé poradit s některým odborníkem, kterému se dá důvěřovat. Existují i specializované poradny pro klienty některých bank, kde se dá zkonzultovat možnost investice do umění. Nástrah je v rámci investování do umění velká spousta. Velké nebezpečí samozřejmě představují falzifikáty známých děl.