Tepelné čerpadla: Tyto věci byste měli vědět před jeho koupí

09.05. 2022 • Tipy a rady

Tepelné čerpadlo slouží k ohřevu vody a vytápění objektů. Teplo potřebné k ohřevu získává z okolí a následně jej dodává tam, kam je potřeba. Existuje několik typů tepelných čerpadel, ale všechny mají jedno společné: díky nim můžete mít levnější elektřinu. Jaké další výhody tepelná čerpadla přinášejí?

Tepelná čerpadla mají nízké provozní náklady

První výhodou, kterou tepelná čerpadla přinášejí, jsou nízké provozní náklady. Z průzkumů jasně vychází najevo, že vytápění tepelným čerpadlem je nejúspornějším typem vytápění. To je dáno principem, na kterém tepelné čerpadlo funguje. Tepelnou energii totiž získává z okolí. Chcete-li tedy snížit své výdaje, investice do tepelného čerpadla se vám vyplatí.¨

Na tepelná čerpadla lze získat dotace

Nejenom, že s tepelným čerpadlem ušetříte, ale navíc můžete na jejich instalaci čerpat dotace. Takže ušetříte rovnou dvakrát. Než ovšem o dotace zažádáte, pečlivě si nastudujte veškeré podklady a podmínky, které musíte splnit. Byla by totiž škoda o dotace přijít z pouhé nepozornosti. Pomoci vám mohou články na blogu ČEZ, které se dotacím a podmínkám pro jejich čerpání detailně věnují.

Tepelná čerpadla jsou čistým zdrojem tepla

Kromě finančních výhod mají tepelná čerpadla výhodu také v tom, že jsou čistým zdrojem tepla. K jejich obsluze nemusíte přihazovat do kotle žádná topiva a nezašpiníte si tak doslova ruce. Doma si tak můžete užívat čistoty i tepla, a ještě k tomu se radovat z toho, že svou domácnost vytápíte ekologicky.

Tepelné čerpadlo jako první krok k chytré domácnosti

K snadné obsluze tepelných čerpadel přispívá také to, že je můžete ovládat s pomocí svého chytrého mobilního telefonu. Stačí čerpadlo a telefon propojit pomocí aplikace a udělat tak první krok k chytré domácnosti. I když nebudete doma, můžete si totiž jednoduše nastavovat teplotu uvnitř svého domu a vracet se každý den z práce do příjemně vyhřátých prostor.

Každý druh tepelného čerpadla je trochu jiný

Existuje hned několik druhů tepelných čerpadel. Dělí se jednoduše podle toho, odkud teplo získávají a podle toho se také jmenují. Základní tři typy tepelných čerpadel jsou:

  • země/voda
  • voda/voda
  • vzduch/voda.

Každý typ tepelného čerpadla je vhodný pro jinou domácnost, takže při výběru toho pravého čerpadla je nezbytné poradit se s odborníkem.

Investice do tepelného čerpadla se vám vrátí hned několikrát. Nejprve v podobě dotací, které na jeho pořízení a instalaci můžete čerpat. Následně tím, že provozní náklady jsou velice nízké. Kromě toho jsou čerpadla také ekologická a čistá v tom slova smyslu, že se nijak při jejich obsluze nezašpiníte, protože je můžete ovládat ze svého telefonu. Proto jsou tepelná čerpadla často prvním krokem k chytré domácnosti. 

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články