Cesty, jak můžete přijít k vyšším úsporám při odchodu do důchodu

02.02. 2014 • Spoření

Odchod do důchodu je rozhodně citlivé téma. Ať už se na důchod těšíte a odpočítáváte dny do konce, nebo se vám zatím do důchodu moc nechce a snažíte se to oddálit, co nejvíce to půjde. Jednou ten důchod stejně nastane, takže dříve či později je potřeba začít řešit tuto otázku. Mnoho lidí, když jde do důchodu, si myslí, že tímto krokem všechno končí, už jej nic dobrého nečeká, už jej nikdo nebude potřebovat, nebude mezi lidmi, nikdo si na něj nevzpomene, s lidmi promluví jen tehdy, pokud jde do obchodu, nebo když za ním jednou měsíčně někdo přijde. Ne vždycky to takto musí končit, to je potřeba si uvědomit. Dneska už nefunguje to co kdysi, že v důchodu sedíte doma, čekáte, až k vám někdo na návštěvu zavítá, potěší vás nějakým slůvkem a podobně. Dnešní doba se o seniory zajímá, stará se o ně a snaží se o to, aby odchodem do důchodu nic nekončilo, ale naopak zase něco začalo, něco nového. Proto nemusíte být nějak skleslí, smutní, v depresi a podobně. Je potřeba myslet pozitivně, těšit se na novou etapu v životě a nepřemýšlet nad tím, co vše ztrácíte. Jako v každé životní etapě něco ztrácíte, ale zároveň také něco získáváte, což je rozhodně dobré a nesmutněte.

Odchod do důchodu je tedy nějaká životní etapa. Tak jako když pracujete, vyděláváte peníze, za které pořizujete vše, co je potřeba do domácnosti, platíte elektřinu, plyn, nájem, jídlo a podobně. Navíc také něco ušetříte, chcete se někam podívat, něco si koupit, něco si užít. Ve chvíli kdy odcházíte do důchodu, nemusíte řešit jen to, jak se vám povede po psychické stránce. Je dobré se zamyslet také nad tím, že budete mít ze zákona nárok na důchod, který vám bude vyplácet stát. Ovšem u mnohých lidí je důchod o dosti menší, než plat, který jste dlouhodobě pobírali ve svém zaměstnání. Ovšem co teď? Co si počít s tím, že najednou máte peněz tak akorát? Například jste byli zvyklí mít měsíčně patnáct tisíc, nyní máte jen deset. Samozřejmě finance se musejí někde projevit. Máte možnost přivydělávat si k důchodu na pár hodin denně. Toto využívá mnoho důchodců, pokud jim to umožní zdravotní stav, pár hodin týdně pracují, cítí se užiteční, potřební a také si vydělají nějakou tu korunu. Ovšem ti, kterým se nepoštěstí najít podobnou brigádu, či ze zdravotních důvodu nemohou už pracovat, nezbývá nic jiného, než se nad svými financemi pořádně zamyslet a upravit je tak, aby byli v souladu jak výdaje, tak příjmy. A mnohdy to nebývá zrovna moc jednoduché.

Samozřejmě je dobré si uvědomit také to, že v důchodu není potřeba mít tolik výdajů, jako předtím. Nicméně, bydlení, elektřinu, plyn, vodu, jídlo a podobně je potřeba si zaplatit. To je nutnost. Tento článek v sobě ukrývá jakousi možnou radu. Ukáže vám cesty, kterými se můžete vydat a zjistíte, že něco málo díky tomu můžete ušetřit. Ono se to ani nemusí zdát na první pohled viditelné, ovšem vězte, že s našimi tipy, můžete pár korun ušetřit a to rozhodně je plus pro vás.

Cestovné

Pokud jste byli zvyklí denně dojíždět městskou hromadnou dopravou a měsíčně jste si byli nuceni kupovat měsíčník, abyste mohli zcela legálně jezdit těmi dopravními prostředky, kterými potřebujete, tohle vše vám v důchodu odpadá. Měsíčně tak například ušetříte minimálně tisíc korun. Pokud jezdíte autem, ušetříte za parkovné, ušetříte výrazně za benzín, což rozhodně nejsou malé částky. Navíc, když jste v důchodu, můžete si vyřídit různé slevy na vlaky, autobusy a podobně, takže znovu šetříte, když případně někam jedete.

Vozový park

Pokud máte v domácnosti dvě auta a vy i partner jdete do důchodu společně, je velmi dobře možné, že si ponecháte pouze jedno auto. Dvě auta byla dobrá na přepravu do práce a na nákupy. Nyní jezdíte jen na výlety a na nákupy, na to vám v pohodě stačí jedno auto. Díky prodeji vozu získáte nějaké finance a navíc i ušetříte měsíčně za benzín do druhého auta a také za pojištění. Peníze, které získáte z prodeje, můžete použít na běžné výdaje, nebo si z nich pořídit novou kuchyň, renovovat bydlení, jet na dovolenou a podobně. Zkrátka máte ihned finance k dispozici a navíc i měsíční ušetření za benzín a měsíční údržbu.

Osamostatnění vašich potomků

To obvykle probíhá ještě v době, kdy jste v běžném pracovním procesu, kdy denně docházíte do práce. U některých se ovšem osamostatnění potomků střetává s odchodem do důchodu. Pokud tomu je tak i u vás, můžete zajásat, vašim financím se uleví a to velmi, velmi výrazně. Minimálně tři tisíce měsíčně ušetříte pro sebe, což je slušná částka pro vás a pro vaše šetření. Ušetříte za příspěvky na bydlení, za jídlo, za oblečení a za podobné výdaje, které se vám možná zdají zanedbatelné, ovšem v důsledku to bývají částky poměrně vysoké a toto uspoření vám pomůže.

Cestování

Mnoho lidí, kteří pracují, si chtějí o dovolené dopřávat různé přepychy jako létání první třídou, přepychové hotely, luxusní rezidence a podobně. Navíc, většinou jezdíte na dovolenou v létě, v období hlavních prázdnin, tedy v sezóně. Pokud jste v důchodu, máte tu krásnou možnost jet prakticky kdykoliv. Mimo sezónu, kdy jsou lety levnější, hotely rovněž levnější a podobně. Navíc v cestovních kancelářích mají také slevy pro seniory, takže pokud si nechcete odpustit dovolenou, určitě využijte slev a možných ušetření. Neuvěříte, ale taková dovolená mimo sezónu a v letadle s turistickou třídou vás může vyjít i o několik tisícovek levněji, což je samozřejmě dobré a zase vám to pomůže ušetřit a uspořit něco málo.

Nemusíte tolik spořit

Měsíčně jste si platili poměrně vysokou částku za penzijní připojištění? Tak to v době, kdy jste v důchodu, odpadá. Už nemusíte platit penzijní připojištění, v důchodu jste, tudíž už nemusíte myslet na to, až budete v důchodu. I kdyby, jste si platili měsíčně pět set korun či tisíc korun, za rok vám to vydá šest až dvanáct tisíc a to rozhodně není málo peněz. Tak teď už si jen naspořené peníze můžete užívat a můžete s nimi nakládat tak, jak chcete. Ovšem opatrně, i v důchodu je dobré mít se s financemi na pozoru a myslet na to, že v důchodu pár let rozhodně budete.

Pracovní oblečení

Pokud pracujete na vysoce postaveném místě či na pracovní pozici, kde je nutné se oblékat v určitém stylu, měsíčně vydáte nemalou částku za obleky, kostýmky, bussines módu, za botky, šperky, kabelky a podobně. Navíc, nebudete chodit ke kadeřníkovi tak často, stačí vám jednou za šest týdnů, což i zde šetříte.

Ušetření na pojistkách a připojištění

Když budete mít pouze jedno auto, logicky tak budete platit jen jedno pojištění. Můžete zbavit také dalších zbytečných pojištění. Například pojištění v zaměstnání nepotřebujete, už v práci nebudete, tudíž nehrozí, že něco omylem shodíte a způsobíte tak škodu. Navíc, pokud opravdu potřebujete šetřit každou korunu a vaše děti jsou již zcela samostatné a zabezpečené, můžete také zrušit životní pojistku, pojištění proti způsobení škody a podobně

Můžete se přestěhovat

Chtěli jste bydlet vždy na vesnici, ovšem díky práci to moc nešlo? Denně byste museli vstávat o hodinu dříve, aby, jste dorazili do práce včas? Nyní už vám to odpadlo. Můžete se s klidem přestěhovat na venkov, nebo z většího bytu do menšího. Šetříte finance za nájem, za elektřinu, za teplo, za plyn a podobně. Pokud máte dům ve městě, můžete jej prodat či odkázat dětem a vy se přesídlit do menšího. Větší byt či dům je náročnější na financování, na údržbu a navíc jste v něm pořád sami, což není moc příznivé. Menší byt či dům vám bude lépe vyhovovat.

Společenský život

Divadla, kina, výstavy, koncerty, hrady, zámky a podobně. Zde všude můžete využívat seniorské slevy. Nestyďte se proto o slevu si říci, obvykle to udělá například deset až dvacet korun, ovšem měsíčně je to už slušná částka. Místo na večeři si zajděte na oběd, vyjde vás to levněji. Pokud chcete hrát golf, jděte přes týden, cvičit jděte dopoledne, na masáže taky, do sauny rovněž. Neušetří vám to bůhví kolik tisícovek, ale měsíčně se to už pro vás vyplatí.

Všemu šéfujete jen vy

Pokud s vámi bydlely děti, je jasné, že jste se jim dosti přizpůsobovali. Kupovali jste jídlo, které chutná jim, vařili jste to co chutná jim, platili jste kabelovku, protože se na ni dívali oni, kupovali jste tunu časopisů, protože je četli oni, platili jste internet, i když vy na něj nechodíte vůbec a podobně. Právě tyto položky nyní v důchodu a ve chvíli, kdy vám děti odešly, můžete vše, co jste platili, ale nepoužívali jednoduše zrušit. To vám také pár drobných uspoří.

Doufáme, že vám naše rady a tipy, jak můžete ušetřit v důchodu, jsou zajímavé a pro vás budou přínosem a díky nim se vaše finanční situace zlepší a vy tak budete moci dýchat o něco svobodněji, aniž by, jste se trápili nad svou finanční situací.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články