Cestovní pojištění a fakultativní výlety

15.11. 2013 • Pojištění

Před odjezdem na dovolenou by si každý měl pro jistotu sjednat cestovní pojištění. V poslední době se stalo standardem, že cestovní kancelář nabízí výhodné cestovní pojištění rovnou při sjednávání cesty do zahraničí. 

Také si můžete vybrat, že si cestovní pojištění sjednáte sami. Pokud si budete cestovní pojištění sjednávat online, můžete ve formuláři narazit na volbu mezi rekreačním a rizikovým tarifem. Rekreační tarif má výhodu v tom, že jeho cena je mnohem nižší, než jak tomu je v případě rizikového tarifu. Ale jak tomu je ve skutečnosti? Vyplatí se pořídit si levnější cestovní pojištění?

Fakultativní výlety a možná rizika

Fakultativní výlety jsou pro některé lidi poměrně zajímavé, protože se nechtějí pouze nečinně povalovat na pláži jako vyvržení vorvani a chtějí si užít nějakou jinou zábavu. S nabídkami fakultativních výletů se můžete setkat v mnoha turistických letoviscích a řada z nich nabízí opravdu zajímavé zážitky. Ale fakultativní výlety také mohou představovat poměrně velkou komplikaci pro vaše cestovní pojištění. Jak je to možné? Poměrně jednoduše, pokud jste si před odjezdem sjednali jenom nižší tarif cestovního pojištění. V rámci takového cestovního pojištění může být fakultativní výlet jednou z pojistných výluk. 

Termín pojistná výluka označuje aktivitu, která je pro pojišťovnu natolik riziková, že ve svých pojistných podmínkách má stanoveno, že pokud by se pojistná událost odehrála při některé z těchto aktivit, pak nemusí vyplácet žádné pojistné plnění, což v důsledku znamená, že ho opravdu vyplácet nebude. Rizikovější aktivity mají z pohledu pojišťovny vyšší riziko úrazu a následné vysoké náklady spojené s lékařkou péčí. Do výluk cestovních pojištění většinou patří windsurfing, jachting, bungee jumping, seskok padákem, lety na rogalu, závěsné lety, kitesurfing, sjíždění náročnějších terénů na bicyklu či skoky na lyžích ze zimních sportovních aktivit. Konkrétní a kompletní výpis aktivit patřících do skupin zapovězených se vždycky dá najít ve všeobecných pojistných podmínkách každé pojišťovny, protože ty se od sebe samozřejmě mohou odlišovat, takže pokud se chystáte provozovat nějakou aktivitu a u jedné pojišťovny jí najdete mezi zakázanými, pak se ještě pořád můžete podívat ke konkurenci, jestli pro vás nenabízí nějakou zajímavější variantu, kde by vaše aktivita byla pojištěná.

Jak na fakultativní výlety?

Nižší varianta cestovního pojištění ještě automaticky neznamená, že se na žádné dobrodružné fakultativní výlety nedostanete. Ve hře jsou totiž ještě dvě varianty. Jednou z nich je tedy přechod na vyšší tarif cestovního pojištění na dobu, kdy se hodláte vydat na fakultativní výlet nebo si naplánujete jinou dobrodružnější aktivitu. Takové cestovní pojištění se dá sjednat i na místě přes internet v den fakultativního výletu. Další možnost představuje pojištění, jímž se kryje provozovatel fakultativního výletu. V případě nastalé špatné situace by byla poskytnutá lékařská asistence hrazena z provozovatelovy pojistky. 

Nicméně jedná se o relativně riskantní řešení, jelikož provozovatel fakultativního výletu bude určitě pojištěn u některé z místních pojišťoven a existuje pouze malá pravděpodobnost, že u sebe bude mít pojistné podmínky v českém nebo anglickém jazyce. Ostatně často u sebe ani nemusí mít pojistnou smlouvu. Jestliže se tedy hodláte účastnit nějaké dobrodružnější aktivity a při ní být pojištěni pro případ neštěstí, pak si sjednejte raději rizikovou variantu cestovního pojištění po dobu trvání této aktivity. Určitě se také vyplatí dopředu znát průběh fakultativního výletu, možnosti využití ochranných pomůcek a obtížnost terénu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články