Nebankovní půjčka a její úskalí

17.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

V dnešní nelehké době se stále více lidí uchyluje k různým peněžním půjčkám. Pokud se jedná o spotřebitelský úvěr na nákup některého zboží, který je dohodnut přímo v prodejně,  tak jde sice také o půjčku, ale ta má svá daná pravidla, která jsou jasná jak pro úvěrovou společnost, tak i pro zákazníka.

Peněžní půjčka od banky má rozhodně své pro i proti, ale stále se jedná o půjčené peníze od oficiální bankovní společnosti, která nemá v popisu práce poškozovat své klienty. Navíc, každá banka je velmi ráda za další klientskou „dušičku“, které v době splácení může nabízet své další produkty.

Na finančním trhu se pohybují i nebankovní společnosti. I ty jsou rády za každou novou „duši“, ale na rozdíl od klasických bank bývají jejich metody slušně řečeno„nečestné a nesportovní“, pokud by se použila slovní terminologie Mirka Dušína z Foglarových Rychlých šípů.

Ale je pravdou, že půjčit si od nebankovní společnosti je veliké lákadlo a mnozí na jejich vábení slyší. A že ono vábení bývá někdy hodně razantní. Stačí otevřít jakýkoliv obecný reklamní leták nebo si pročíst inzeráty na internetu. Věta „půjčíme od částky do částky bez nahlížení do registru a bez potvrzení o zaměstnání.“ někdy dělá divy. Jenže, nebankovní sektor skýtá i mnohá nebezpečí. Ne všechny finanční společnosti, které nabízejí své „výhodné služby“ bývají poctivé. Rozhodně nelze všechny házet do jednoho pytle, ale pravdou je, že za krásnými a výhodnými nabídkami se často skrývají nebezpečné pasti pro klienty.

Nejvíce nekorektností se ukrývá se smlouvách. A zdaleka se nejedná o vysoké úroky, protože jejich výšku si nebankovní společnosti hlídají, aby ona byla akceptovatelná nejen v rámci společenského povědomí, ale i u soudů.

Nebezpečná místa smlouvy jsou většinou napsána velmi složitým slohem a na pochopení toho, co daným ustanovením chtěla společnost klientovi sdělit, by byl potřebný právník.

Tak se často stává, že poplatky spojené s půjčkou jsou neúměrně vysoké. Navíc bývá nepříjemnou skutečností, že poplatek za administrativní vedení půjčky se platí předem, takže je o něj snížena půjčená částka. Ovšem úroky se musí hradit z částky celé. Půjčka se často začíná splácet okamžitě, čímž se první splátka také odečte z poskytované finanční výše. Poté si dlužník může pročíst splátkový kalendář a zde se skrývají další nekorektní finty. Za nedodržení splátkového kalendáře si nebankovní společnosti často účtují vysoké penále. A to se může jednat pouze o malé zpoždění jedné splátky. Dalo by se říci, že některé společnosti ani nemají zájem na tom, aby dlužníci pravidelně poctivě spláceli dle daného harmonogramu. Dokonce i ti, kteří pravidelně splácejí, mohou dostat pokutu například za včasné neuhrazení první splátky, a to i přes to, že na nutnost poprvé zaplatit ihned při sjednání půjčky nebyli společností často záměrně upozorněni. Nebankovní společnosti totiž počítají s tím, že prakticky každý dlužník dostane za své „prohřešky“ sankce, protože smysl nebankovních půjček je ten, aby klient zaplatil v konečném výsledku o mnoho více, než činí půjčená částka a úroky.  A za co všechno může poskytovatel půjčky naúčtovat dlužníkovi pokutu bývá velmi nečitelnou a těžko pochopitelnou formou popsáno na nejméně nápadném místě smlouvy.

Jak už bylo výše napsáno, ne všechny nebankovní společnosti se chovají nečestně. Pokud se někdo rozhodne pro půjčení peněz z nebankovního sektoru, měl by být velmi obezřetný, pokud možno se na danou firmu optat a být velmi bedlivý při sepisování smlouvy. Jen takovým způsobem se dají omezit možná rizika.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články