Jak si osvětlit pracovnu tak, abyste byli produktivní a udělali víc práce za kratší čas?

15.12. 2020 • Tipy a rady

Vzhledem ke stále rozšiřující se práci z domova, je pracovna nepostradatelnou součástí každého domu. Pokud pracujete s počítačem nebo děláte například kreativní práci, u které potřebujete klid, neobejdete se bez pracovny. Zatímco dříve byla součásti domu dílna, dnes je to právě pracovna – dalo by se říct dílna 21. století. Jenže pracovna musí být dobře osvětlena, aby práce byla příjemná a produktivní.

Nepodceňujte centrální osvětlení

Kvalita osvětlení hraje obrovskou roli ve vaší produktivitě. Možná si to ani neuvědomujete, ale osvětlení přímo ovlivňuje naše tělo. Samozřejmě zdaleka nejlepší je na práci přirozené denní světlo, ale to je mnohdy nedostatečné – protože pracujeme už pozdě večer, kdy je tma. Proto je dobré umístit do pracovny takové světlo, které denní světlo umí napodobit.

Základem je centrální osvětlení. Důležité je, aby centrální světlo rovnoměrně osvětlovalo celou pracovnu. Doporučujeme vyzkoušet některé z designových stropních svítidel, které vaší pracovně propůjčí elegantní vzhled. Pokud je pracovna menší, můžete využít podhledová LED svítidla, aby stropní LED svítidlo ještě více nezmenšovalo prostor.

Důraz dejte na lampu na pracovní stůl

Lampa na pracovní stůl je v pracovně velmi důležitá. Je totiž mnohdy hlavním a jediným osvětlením, které u práce budete používat. Lampa by měla být výkonná, abyste na práci dobře viděli, ať už na papíry nebo na klávesnici. Důležité také je, aby vás stolní lampa na pracovní stůl nijak neoslňovala. Měla by být umístěna tak, aby světlo osvítilo pouze pracovní plochu – neprůsvitné stínidlo by mělo být zhruba ve výšce vašich očí.

TIP: Přečtěte si detailní návod, jak vybrat lampu na psací stůl a kam ji nejlépe umístit. Teď už budete produktivní. 

Uvnitř lampy by měla být dostatečně silná žárovka. Vzhledem k úspoře energie a životnosti doporučujeme pouze LED žárovky. Zdroj světla musí být možné také různě napolohovat, proto jsou vhodné stolní lampy alespoň se 3 klouby. Světelný tok totiž budete muset umět cíleně nastavit – jiné osvětlení je potřeba při práci s počítačem, kdy je dobré osvětlovat hlavně zeď za monitorem, aby nedocházelo k namáhání očí. Jiné zase, pokud například pracujete s papíry, kdy je potřeba rovnoměrně osvětlit celou pracovní plochu stolu.

Teplota světla a světelný tok

Velký důraz dejte také na chromatičnost, tedy teplotu světla. Na práci jsou nejlepší LED žárovky s chromatičností světla 4000 K a výše. Zejména tedy přirozené bílé denní světlo až studené bílé světlo přecházející do modra. Vybírat můžete do hodnoty 6100 K, kdy už je světlo ale lehce namodralé. Ideální chromatičnost, která podpoří vaše soustředění a produktivitu je okolo 5000 K.

Světelný tok se udává v lumenech (lm) a říká, jak jasná barva bude – jak jasně bude LED svítidlo zářit. Do lampy na pracovní stůl je vhodné hledat LED žárovky, které tvoří jasné světlo – vhodné k soustředění a práci. Proto je dobré vybírat alespoň 1000 lm a více.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články