Je lepší platit si pronájem nebo financovat vlastní bydlení?

13.02. 2014 • Tipy a rady

Stojíte před otázku, jestli je lepší bydlet v podnájmu nebo si financovat vlastní bydlení? Jednoznačně správná odpověď pro všechny neexistuje. Pojďme si ale obě možnosti lépe přiblížit a sami posuďte, co bude lepší konkrétně pro vás.

Vlastní bydlení nebo pronájem?

Bydlet ve vlastním bytě či domě má mnohé výhody. Důležité je však, jak si toto bydlení pořídíte. Máte-li na něj dostatek peněz, je bydlení ve vlastním vždy výhodnější. Nebudete muset platit pronájem.

A co když na vlastní bydlení nemáte a museli byste si vzít hypotéku či stavební úvěr? V dnešní době je měsíční splátka hypotečního úvěru často (ne vždy a ve všech regionech) stejně vysoká jako cena pronájmu. Proto mnoho lidí volí vlastní bydlení, které jim přináší větší pocit jistoty.

Proč se lidé bojí hypotéky?

Lidé se často bojí vzít si hypoteční úvěr s tím, že mají obavy, jaká bude situace v budoucnu, třeba za 10, 20 či 30 let. Samozřejmě je rozumné přistupovat k hypotéce s opatrností. Na druhou stranu se nemusíte děsit velké nejistoty a toho, že se vaše splátka hypotéky změní nějak výrazně. Mnohem větší změna vás pravděpodobně čeká u ceny pronájmu nemovitosti. Může být mnohem větší, ale také se může výrazně snížit. To už záleží na tom, jaká bude situace na trhu s nemovitostmi.

U vlastního bydlení na hypotéku lidi děsí i to, že jim vzniká dlouhodobý závazek, a že když nebudou platit, vezme jim banka střechu nad hlavou. Je to však stejné riziko, jako když neplatíte nájem. Také vás nikdo nenechá bydlet zadarmo.

Výhodou nájmu je možnost snadnějšího přestěhování do levnějšího (třeba menšího) bytu a vyrovnat tak potíže se splácením vysoké částky.

Vlastní bydlení: Budete investovat do svého

Velkou předností vlastního bydlení pořízené prostřednictvím hypotéky je, že až ho splatíte, bude nemovitost vaše. Budete mít ve zralém či starším věku zajištěné bydlení, které vám nikdo nevezme a mimo jiné budete mít co odkázat svým příbuzným.

Vlastní bydlení můžete také rekonstruovat a předělávat podle svých představ. Lépe dosáhnete domova, který vám bude vším vyhovovat. Nemusíte se rovněž obávat toho, že vám pronajímatel neprodlouží smlouvu.

A jaké jsou výhody nájemného?

Pokud si chcete uchovat flexibilitu, která vám umožní se stěhovat, třeba za prací, bude pro vás výhodnější pronájem. Uzavřete smlouvu na dobu neurčitou či určitou (kratší dobu) a snadno a bez větších komplikací se v krátké době odstěhujete.

Budete-li bydlet v pronájmu, nemusíte také řešit údržbu nemovitosti. Vše, co souvisí s údržbou či rekonstrukcí nemovitosti, musí provádět majitel.

Pronájem versus vlastní bydlení na hypotéku z ekonomického pohledu

Výše jsme si nastínili výhody a nevýhody vlastního bydlení na hypotéku i pronájmu. Neodpověděli jsme si však na zdánlivě jednoduchou otázku: Jaká možnost vás v konečném důsledku vyjde levněji?

Na otázku, jaké varianta je levnější se nedá jednoznačně odpovědět. Konečnou cenu obou řešení ovlivňuje totiž mnoho faktorů. Patří mezi ně konkrétní doba, úrokové sazby, region atd.
Pro někoho může být hypoteční splátky mnohem vyšší než pronájem nemovitosti. Možná jste také zjistili, že na splácení hypotéky byste neměli dostatek peněz, nebo že by vám banka hypotéku neschválila. Pak není co řešit.

Obecně je v současné době po součtu všech nákladů na bydlení finančně výhodnější pronájem. Ceny se však do budoucna mohou měnit, a pokud nájemné výrazně podraží, bude lépe finančně vycházet vlastní byt na hypotéku. A pořád je zde výhoda jistoty vlastního bydlení, která je pro mnoho lidí podstatná.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články