Finanční poradenství

17.12. 2013 • Tipy a rady

Také se vám stalo, že vám někdo zavolal a jako finanční poradce si s vámi chtěl domluvit osobní schůzku? A vy máte obavy, zda schůzku absolvovat či nikoli? Ano, jsou a vždy budou nějaké nepříjemné zkušenosti. Každý má nějaké nepříjemné zkušenosti, ale kvůli tomu přece nepřestane zcela žít. Stejně jako můžete mít vy skvělou zkušenost s něčím, může mít naopak někdo s tím zcela jinou a velice negativní zkušenost. Proto není dobré okamžitě vše shazovat do jednoho pytle, ale skutečně si to zažít a přitom být ostražitý.

Neznám, nevím

Statistiky říkají, že lidé odmítají něco jen proto, že nevědí, o co se jedná. Jakmile totiž danému tématu nerozumíte, máte tendence vše jistým způsobem odmítat jen proto, že na osobní schůzce, v tomto případě, by se cítil jako neználek, naprostý neandrtálec. To podvědomě lidi odrazuje se vůbec o podobných tématech bavit a s někým probírat. Proto se do osobních schůzek s neznámou osobou nehrnou.

Již znám a vím

Kdo již má nějaké podvědomí o práci finančního poradce má, buď nastartuje na schůzku s tím, že je znalý a dotyčnému to „nandá“, anebo prostě si jde poslechnout něco, co by ho v případě mohlo zajímat pro srovnání s tím, co již zná. Málo kdo počítá s tím, že bude něco uzavírat, nebo naopak rušit.

Finanční poradenství u nás

V České republice existuje několik institucí, které se zabývají finančním poradenstvím. Jedny jsou menší, celkem nenápadné, a jedná se většinou o jednotlivce, kteří nějakým šikovným způsobem pracují mezi svými klienty a bankami i pojišťovnami na druhé straně. No a pak jsou to velké firmy, s působností po celé republice, které mají sídla v nejmodernějších budovách velkých měst a veškeré materiály mají sladěny ve svých barvách.

Pracují zadarmo? Nesmysl

Když takový „luxus“ vidíte, máte tendence buďto jásat, že jde o kvalitní firmu, která pracuje dobře a spolehlivě a díky tomu má, co má. A zas na druhou stranu vás napadá, odkud berou ty peníze, že snad jedině od vás. Pravda, nikdo snad nepracuje zadarmo, pokud tedy odmyslíme zaměstnance, kterým nebyla vyplacena mzda, anebo dobrovolníci z řad studentů, kteří si tak krátí čas a chtějí udělat něco pro druhé. Ale v běžném životě, kdy se musíte sami zajistit na život, jen stěží bude pro vás lákavá nabídka pracovat zadarmo.

Odkud mají peníze

Ano, nikdo nepracuje zadarmo a ani finanční poradce. Ten je však zaplacen v rámci nastavení své společnosti. A to má každá jinak. Jsou takové, které na základě sjednaných smluv mají danou provizi a dále jsou tu tací, jejichž spolupráce s jinou finanční institucí je podložena smlouvou, ze které plyne nějaký ten poplatek pro ně.

Uzavřít co nejvíce smluv

Zní to tak, že prakticky každý z nich měl by mít zájem vám sjednat co největší počet smluv, aby měl co nejvyšší ohodnocení, jenže takoví finanční poradci většinou jak rychle začal, tak také končí, protože bude mít ve svém portfoliu klienti, jež budou brzy nebo později dost nespokojení a rozhodně ho nebudou nikde doporučovat. Najdou se i tací klienti, kteří si na daného poradce budou stěžovat u vedené společnosti, takže v případě takového postupu v práci jej čekají jen problémy.

Kvalitní firma finančního poradenství

Perspektivní firma, která se zabývá finančním poradenstvím, nikdy nedovolí, aby její zástupci podobným způsobem pracovali. Ano, je jistou pravdou, že čím více uzavřených smluv, tím jakoby pro firmu lépe, ale aby smlouvy uzavírala, potřebuje mít dlouhodobě spokojené klienty. Jedině tak má možnost fungovat po několik let.

Důvěra

Hlavní je pro ně získat důvěru svého klienta. Tu prokáže jedině tím, když se ho zeptá na jeho plány do budoucna, bude znát jeho rodinu, koníčky, ale i práci. Nemusíte se bát, že vás bude finanční poradce zpovídat jak při výslechu. Správně byste měli vést nenucený rozhovor, který bude pro obě strany příjemný. Tímto způsobem si finanční poradce chce získat vaši důvěru a také informace, jež mu poslouží k tomu, aby vám mohl co nejlépe poradit

Zná produkty

Finanční poradce se denně pohybuje ve světě finančnictví a finančních produktů. Proto také nejlépe zná, jaké jsou aktuálně na trhu, které se hodí pro dlouhodobé zúročení a které naopak jsou spíše pro krátkodobé uzavření. Produkty zná mnohem lépe, protože pravidelně absolvuje důležitá školení a denně slyší od klientů, co si nejvíce žádají, s čím jsou nejvíce spokojeni, anebo naopak, co by si příště už neuzavřeli.

Smluvní partneři

Čím více má daná finančně-poradenská společnost v portfoliu firem, tím spíše může poskytnout kvalitnější servis. Finanční poradci totiž uzavírají smlouvy jen se svými smluvními partnery. Čím více je firma má, tím je důvěryhodnější, protože si již získala důvěru těchto finančních institucí, které rozhodně nemají zájem, aby pro ně pracovali společnosti, které vykazují nedůvěryhodnou identitu. Navíc, čím více společností je smluvními partnery, tím více možností má samotný finanční poradce a bude vám nabízet opravdu ty nejlepší produkty.

Jak by měl správný finanční poradce pracovat

V každém případě ihned při prvním setkání se vám musí představit – podá vám ruku, představí své jméno, předá vizitku a řekne, z jaké společnosti pochází. Tu představí ještě více, sdělí, jak asi fungují, co vše dělají a kolik mají asi klientů. Měl by s vámi vést dialog, ale v žádném případě ne zpovídat.

Finanční zpověď

Řada lidí má obavy, že ihned na první schůzce se budou muset zpovídat o svých financích a sdělovat neznámé osobě, kolik vydělávají, kolik mají naspořeno apod. To pro většinu lidí není zrovna milé, protože přece jenom osobní finance jsou poněkud intimní téma a zpovídat se cizím lidem nemusí být zrovna snem většiny. Jistě, někdo se rád pochlubí, zvláště, má-li čím, jenže jsou to informace, které může kdokoli a kdykoli zneužít.

Finanční plán

Takto by to nemělo být. K financím se každý správný poradce dostane tak, že si nejprve získá důvěru klienta, následně mu vytvoří finanční plán a vše proto, aby byl klient maximálně spokojen. Dobrý finanční poradce naslouchá přáním klienta a ve vhodný čas mu doporučí potřebné změny, případně úpravy.

Proč mají finančně-poradenské společnosti lepší podmínky, než v dané instituci

Také se vám stalo, že jste si zašli vyřídit nějaké produkt přímo k dané společnosti a stál vás více, než vašeho souseda, který využil práce finančního poradce? To není zas tak nic zvláštního. V dané finanční instituci pracují lidé a vy pokud si chcete něco vyřídit, je automaticky platíte. Tudíž má, v tomto případě třeba banka, jisté odvody. Každý zaměstnanec ji něco stojí, stejně jako reklama, a mnoho dalšího. Kdežto pokud svěří správu svých produktů společnosti, zabývající si finančním poradenstvím, tyto náklady se jí o dost sníží a může tedy jen profitovat z toho, co pro ni daný externista udělá. Prakticky banka platí jen za hotovou práci, nikoli za kompletní řešení a práci.

Jak si ověřit, zda váš finanční poradce pracuje dobře

Ideální je, pokud se sejdete s finančním poradcem z konkurenční firmy a nezávazně si od něj necháte udělat analýzu stejně tak, jak vám udělal finanční poradce před nedávnem. Pokud jsou oba dobří, měli by se shodovat. Pakliže jsou zcela rozdílní, je potřeba popřemýšlet, který z nich je opravdu dobrý a který jen pracuje pro svůj zisk. Ale to asi poznáte sami, podle toho, která nabídka, respektive finanční analýza vám bude vyhovovat lépe.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články