Co je vlastně kontokorent a jak funguje?

01.03. 2014 • Bankovní účty

Přestala vám fungovat chladnička a nemáte právě dostatečný finanční obnos koupit jinou? Nefunguje vám pračka, ale nejsou jednoduše peníze na novou? Odešel vám televizor, ale na nový musíte teprve ušetřit? Tyto situace jsou běžnou součástí života každého z nás. Většinou se tak děje právě v momentě, kdy s tím nepočítáte a nemáte dostatek peněz na koupi nových spotřebičů. Tedy, co si počít? Chladnička a pračka je nutnost. Vždyť jídlo se vám venku zkazí a nebudete nosit zašpiněné šaty. Někdo namítne, že prát se dá v ruce – pouze menší kousky prádla. Kalhoty, osušky aj. se ručně moc dobře prát nedají (dostatečně se nevyperou). Právě toto je ta pravá příležitost zakoupit formou splátek potřebné vybavení. Anebo žádné splátky, nepřeplatit výrobek a zaplatit tedy celý obnos. Chcete se dovědět tajemství jak? Kontokorent. Zřízením kontokorentu je řešení takových situaci hračka a budete si smět zakoupit v 1 den vše potřebné do vašeho domu.

Téměř veškeré banky mají ve své nabídce službu kontokorent. Jedná se o rychlou peněžní výpomoc, kterou je možno dojednat u kterékoli banky. Nelžu, když píši, že je to vážně rychlá peněžní výpomoc. Kontokorent lze sjednat rychle – v den sjednání máte již finance k užití. Tedy vážně velice rychlá pomoc. Lze ji chápat jako možnost čerpat peníze do mínusu – peníze poskytne banka. Služba je poskytována převážně zdarma. Máte- li ji v současnosti zřízenou, netřeba znovu žádat, ale můžete začít čerpat finance. Rozdíl mezi půjčkou a kontokorentem je v tom, že s kontokorentem je zcela na vás, kdy začnete dorovnávat konto. Ovšem toto dorovnání je třeba provést pokaždé do stanoveného data. Každá banka má však jinak stanoveny podmínky úhrady – 1 rok, ½ roku, bez podmínek atd. Tedy jednoduše – vyčerpáte určitou částku peněz a tu uhradíte zpět, až budete mít znovu dostatek financí (max. do 1 roku od data čerpání). Bonusem je navíc to, že je – li vám výplata zasílána na účet se zřízenou službou kontokorent, účet se z ní bude dorovnávat. Opět tedy lze čerpat z kontokorentu. Vyrovnáním veškerých peněz dochází ke změně data čerpání a započítává se tedy znovu od tohoto data.

Je nezbytné ohlídat si u kontokorentu sazbu za úroky. I ta se odlišuje dle banky, kde byl kontokorent pořízen. Rozpětí úrokových sazeb je vážně odlišné (od 9% do 21%). Dále se službou kontokorent pravidelně hradíte i rozdílnou výši poplatků (zanedbatelné množství bank si je neúčtuje). Jak vysokou částku lze u kontokorentu vybrat? Jedná se opět o individuální záležitost, kde je vše v rukou banky, která vám službu poskytuje (většinou kolem 5000 Kč a více). Jiné banky vám zřídí kontokorent dle vašeho měsíčního platu – jste způsobilí splatit danou sumu (30 tis. Kč, 50 tis. Kč až 100 tis. Kč). Kontokorent si lze kdykoliv během jeho využívání navýšit. Reálně to tedy probíhá tak, že navštívíte banku s žádostí o navýšení kontokorentu z 5000 Kč na vámi zvolenou sumu. Splácíte – li včas a správně, vše by se mělo obejít bez sebemenších potíží. Avšak kontokorent vám banka může zakázat právě z nepravidelného splácení – chybná platební kázeň.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články