Studenti bývají velice často zvýhodňováni, protože ve většině případů nemají žádný vlastní příjem. Čerpají různé slevy a výhody, což se děje samozřejmě i ve finančnictví. Bankovní instituce se proto předhánějí, která nabídne lepší podmínky právě pro tuhle cílovou skupinu. Jestliže se v okolí nachází pobočka nebo bankomat některé instituce, možná se studentovi vyplatí zřídit si konto právě u ní. V případě opačném klidně může využívat jiná zvýhodněná studentská konta u klasických bank. Když porovnáme tradiční a nově vzniklé malé bankovní instituce, vyjde nám, že v tradičních bankách si výhodný účet najdou děti a studenti, zatímco v nově vzniklých musí získávat širší spektrum klientů, a proto nabízí výhodnější podmínky v podstatě pro každého.
Zvýhodněná studentská konta si mohou pořizovat různé skupiny. Třeba studenti středních škol, kterým ještě nebylo osmnáct let si ho u některých společností zřídit mohou. Jednou z těch, které takovou variantu nabízejí, je Fio banka. Účet si u ní může zařídit i nezletilá osoba, nicméně s sebou musí mít rodiče s dokladem totožnosti, který v sobě má údaje o dítěti. Popřípadě se dá dorazit také s rodným listem nezletilé osoby. Studentské konto si ovšem nelze uzavřít v nezletilém věku u každé banky, takže takový typ účtu nenabízí Equa Bank, Zuno Bank, Air Bank či v mBank.
Věc se určitě dá zařídit jiným způsobem, a to konkrétně tak, že si účet u banky založí rodič a jednu platební kartu nechá udělat pro svého potomka, nicméně takové řešení v sobě nese určitá nemalá rizika. Při dosažení plnoletosti musíte ještě promyslet jednu věc. Důležité totiž je, jestli se někde v okolí nachází bankomat zvolené instituce, protože výběr z bankomatu cizí společnosti se ve většině případů pořádně prodraží. To se netýká společnosti Equa Bank, která nabízí výběry ze všech bankomatů na území České republiky úplně zdarma. U společnosti mBank se klienti mohou těšit z tří výběrů z bankomatu u konkurenční společnosti, což také není k zahození pro případ potřeby.
Ve valné většině případů bývá vedení dětských a studentských účtů zadarmo. Výjimkou je Raiffeisenbank, která si účtuje za vedení takového účtu třicet korun měsíčně. Setkáte se také s tím, že zdarma klienti z řad studentů mohou mít i několik výběrů z bankomatů vlastní banky. Velmi často se také neplatí za vedení platební karty a za příchozí platby na účet. Odchozí platby se naopak poplatkům většinou nevyhnou a to samé platí o výběrech z cizích bankomatů. Za studentský účet u velké banky se klidně nemusí platit vůbec nic, ale také se může stát, že klient bude muset zaplatit i desítky korun za jeden kalendářní měsíc. Velké bankovní instituce se snaží dohnat konkurenci a v poslední době se jim to celkem daří. Je tomu tak i díky poměrně slušné nabídce pro studenty, kterou velké banky zlepšily hlavně v posledních letech a poměrně dost jí zjednodušily oproti dřívější situaci.
Třeba u České spořitelny se dá zařídit Osobní účet České spořitelny II, u něhož musí klient doručit potvrzení o studiu poprvé teprve v jedenadvaceti letech. Účet je natolik kreativní, že si studenti na platební kartu mohou nechat udělat vlastní vybraný obrázek a banka jí může vydat dětem od věku osmi let. Ne všechny společnosti se snaží zpříjemňovat život pouze studentům a v případě Ery se setkáte se zvýhodněným účtem nejen pro studenty, ale dokonce pro všechny mladé lidi do šestadvaceti let věku bez ohledu na to, zda právě studují. Komerční banka zase účtuje poplatky při výběrech z bankomatů, nicméně je vrací ve chvíli, kdy studenti platí kartou. Pokud máte zůstatek do třiceti tisíc korun, pak se nabízí jako vhodná UniCredit Bank, která nabízí poměrně nadstandardní úrok dvě procenta u dětských účtů.
A co dělat v případě, že si jako student potřebujete vypůjčit peníze? Ani to nemusí být neřešitelný rébus, stačí splnit některou podmínku. Drtivá většina bank se shoduje v tom, že kreditní kartu nebo kontokorent ke studentskému účtu otevřou pouze v případě, že je klient již plnoletý. S podmínkou pravidelného příjmu se můžete setkat jen v případě některých bankovních institucí. Bankovní instituce po studentech častokrát nechtějí dokonce žádné doložení pravidelných příjmů, ale možná právě to vypadá poměrně zvláštně a studenti by proto měli být celkem opatrní. Půjčit se dá samo sebou jednoduše, ale co dělat v případě, že nezískáváte dostatečné finance na to, aby se půjčka dala splácet? Řešení splátkového problému rozhodně není příjemnou záležitostí, a dokonce by se dlužník mohl dostat do takzvané dluhové spirály, což je opravdu závažný finanční problém.
A co vlastně konkrétně banky na trhu nabízí? Pokusíme se podívat na ty nejzajímavější nabídky. Air Bank dovoluje zřídit účet klientům od osmnácti let a běžné služby nezpoplatňuje. Žádost o půjčku vyřizuje banka individuálně. Naprosto stejně ke svým klientům přistupuje také Equa Bank. Česká spořitelna vede dětský účet již od narození a studentský účet může klient mít až do třiceti let v případě studentů vysokých a vyšších odborných škol. Některé služby mají přitom studenti úplně zdarma. Vypůjčit si peníze u České spořitelny také lze, konkrétně v maximální výši tři sta tisíc korun na studium. Půjčka se poskytuje zdarma a úroková sazba momentálně činí 8,9 %.
Splácení dlužné částky se dá odložit a během studia se hradí jenom úroky. V případě Ery funguje účet pro mladé od deseti do šestadvaceti let s platební kartou se dvěma bezplatnými výběry z bankomatu a příchozími platbami zdarma. Kontokorent se dá čerpat pouze u osob studujících denně vysokou či vyšší odbornou školu. ČSOB nabízí dětský účet Slůně s platební kartou od osmi let. Tento dětský účet se do zůstatku 24 999 Kč úročí 2,5 % za rok. Možné jsou jen vklady a výběry hotovosti z bankomatu, přičemž čtyři jsou během měsíce zdarma. Studentský účet je možné si zřídit mezi patnácti a třiceti lety věku. I u ČSOB si studenti mohou půjčit, přičemž limit dvaceti tisíc korun se dá rozložit na kreditní kartu a kontokorent. Fio má běžné služby na účtu zdarma a pro kontokorent je zapotřebí alespoň dvouměsíční aktivní historie, což znamená, že na účet pravidelně přichází peníze. Kreditní karty Fio nenabízí.
GE Money Bank má v nabídce dětský účet již od narození a pro lidi ve věku mezi patnácti a sedmadvaceti lety nabízí studentský účet, přičemž doklad o studiu se dodává pouze v případě zakládání účtu. Vedení a výběry z bankomatů jsou zdarma, zatímco za příchozí platbu klient zaplatí tři koruny. Pro získání kontokorentu musí žadatel přinést potvrzení o studiu nebo o příjmu v případě, že klient nestuduje denní studium. Zajímavou možnost nabízí také mBank. Účet se zřizuje od osmnácti let a běžné služby se neúčtují. Podmínkou pro získání půjčky jsou dostatečně příjmy žadatele, případně spoludlužník. Komerční banka má dětský účet také od narození a od osmi let věku vydává platební kartu pro placení v obchodech a pro výběru, které se u Komerční banky provádějí zdarma. Studentský účet lze mít zřízený od patnácti do třicet let. Komerční banka nabízí i půjčku, ale v případě, že žadatel nemá pravidelný příjem, vyžaduje banka zajištění.
Zuno nabízí studentský účet od plnoletosti a běžné služby poté neúčtuje. Pro případ půjčky je nutný pravidelný příjem v minimální výši 6 250 korun za měsíc čistého u zaměstnanců a u osob samostatně výdělečně činných je tam navíc nastavena podmínka věku na jedenadvacet roků. UniCredit Bank klientům dává možnost otevřít si účet již od narození, přičemž zůstatek do třiceti tisíc se úročí dvěma procenty a platební kartu mohou mít děti již od osmi let. Kontokorent se nabízí ihned u zřízení studentského účtu od patnácti let, avšak studentské půjčky nepřesahují dvacet tisíc korun. Raiffeisenbank má dětský účet vyloženě pouze spořicí. Studentský účet vyžaduje jednou za rok potvrzení o studiu a za vedení si banka účtuje třicet korun. Nabízí také dva výběry zdarma a to samé platí pro příchozí platby. Odchozí platby jsou za čtyři koruny. Podmínkou pro získání půjčky u Raiffeisebank jsou dostatečné příjmy.