V dnešní době se některé nebankovní společnosti pod tlakem veřejného mínění a médií již chovají trochu jinak. Jejich podmínky mohou být transparentnější a potažmo i přehlednější než je tomu u bank. Dokonce se můžete dočkat i menších úroků.
Již snadno se dá najít nebankovní společnost, která je schopna půjčit levněji než leckterá banka. A již ani neplatí to, že by na vás nějaký nebankovní poskytovatel za každou cenu šil boudu v podobě kliček nejen ve smlouvách. Stačí se podívat na dnes již renomované nebankovní společnosti jakými jsou Cetelem, Cofidis nebo Home Credit, které disponují leckdy přehlednějšími podmínkami půjček než mnohé banky.
Banky přešlapují na místě
Finanční odborníci soudí, že především větší banky trochu zaspaly dobu a podcenily rostoucí konkurenci. Nějak si neuvědomily, že rozdíly se již setřely, a to se zdaleka netýká pouze RPSN, ale i sankcí a především přístupu ke klientům. Velmi dlouhou dobu se tlačilo na nebankovní úvěrové společnosti a to mělo za důsledek rozštěpení institucí na dvě větve. Pod tu „značkovou“ právě spadají výše jmenované a i další společnosti. Jejich spoltřebitelské úvěry jsou v současné době bezpečnější a i výhodnější. Banky zatím přešlapovaly na místě ukolébány pocitem, že jim lidé stále slepě věří. A bohužel, případnou komplikovanost podmínek některých bank dnes přiznávají i sami bankéři, ovšem nezapomenou podotknout, že současně nejsou nositeli jakkoliv neetického chování.
Jedním z důvodů, proč se banky přestaly „rozvíjet“ směrem ke svým klientům je i fakt, že se potýkají s vysokým podílem nesplacených spotřebitelských úvěrů, který v polovině roku 2013 dosahoval 12,4 procenta. Náklady na vymáhání nesplacených půjček jsou v našich končinách dost veliké. Proto se prý nelze divit, že zmíněné aspekty se nutně promítnou do přirážek k úvěrům a půjčkám.
Jenže vysoké úrokové sazby u našich bank nejsou dost dobře ospravedlnitelné. Ve srovnání s bankovními domy zemí eurozóny jsou marže některých našich bank na dvojnásobné úrovni. Dá se říci, že jen na vás coby klientech záleží, zda se RPSN dostane podle mínění finančních specialistů na dosažitelnou úroveň někde mezi 12 až 15 procenty. Prostor na to banky mají, protože někteří jejich nízkonákladoví zástupci nabízejí RPSN na běžný úvěr pod deset procent.
Porovnat podmínky u bank je doslova nemožné!
Pokud uvažujete o úvěru, tak si před podepsáním smlouvy zjistěte veškeré zásadní informace. Mezi ně se počítá výše úroku, roční procentní sazba nákladů, jak veliká bude měsiční splátka, o kolik přeplatíte celou půjčku a v neposlední řadě je důležité vědět o případných skrytých poplatcích. Ještě než zamíříte do konkrétní instituce, tak si porovnejte některé produkty vyskytující se na trhu, což ale není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Je nutné si uvědomit, že nabídky zveřejněné bankami na internetu jsou vždycky nižší než ty, které vám nakonec úředníci předloží k podpisu. Snad právě proto se všude s reklamou na úvěry a půjčky objevují slovíčka „již od“ a samy banky to prezentují jako orientační nabídky. Jestli si snad myslíte, že pochodíte lépe, když opustíte internet a zkusíte obejít vám dosažitelné bankovní instituce „pěšmo“, tak se hluboce mýlíte. Za prvé, nepodaří se vám obejít všechny banky a jejich nabídky porovnat. A za druhé, když coby potenciální žadatel stojíte pouze o nezávaznou nabídku, tak musíte vyplnit formulář, podle kterého vám bankovní úředník provede kalkulaci nabídky. A současně je zpráva o vašem zájmu bankou zanesena do Bankovního registru klientských informací, kam má možnost nahlížet každá členská společnost, pokud doputujete i k ní. Když poctivě navštívíte další banky, tak vám už žádná půjčku nedá z důvodu velkého počtu „otevřených“ žádostí. Navíc počítejte s tím, že údaje o neuzavřených úvěrech se z databáze vymažou až po roce.
Při vybírání dobrého úvěru byste měli vzít v potaz i to, zda společnost zveřejňuje na internetu všechny základní informace, jako jsou ceníky, sazebníky, smlouvy a podobně. Pozor si dejte na případné sankční poplatky, protože ty mohou mít i velmi nenápadnou podobu – například zpoplatněné upomínky. Důležitou informací by měla být i skutečnost, zda společnost využívá rozhodčí doložku.
Banky jsou tvrdší ve svých sankcích
Při pohledu na sazebníky a obchodní podmínky finančních společností můžete dojít k poznání, že některé banky jsou mnohem přísnější a v podmínkách nepřehlednější než zmíněné „top“ splátkové společnosti. Úředníci za přepážkou vám mnohdy důsledně nevysvětlí, jaká je frekvence zasílání upomínek a jejich zpoplatnění. Šok může vyvolat neúměrná cena mimořádné splátky a poplatky s ní spojené. Banky různě řeší i závazky z prodlení, některé se ozvou doslova obratem, jinde vám dají i týden na napravení prohřešku. Ovšem, kladně lze hodnotit již mnohde se objevující pozitivní motivaci klientů ke splácení, například formou odpuštění některých, většinou posledních splátek.
Vyhněte se úvěrovým predátorům!
Na jedné straně je pravdou, že některé bankovní domy slušně řečeno zaspaly dobu, ale na druhé straně se opravdové nebezpečí skrývá v nebankovním sektoru. Tam se kromě kvalitních společností pohybují i tisíce dalších poskytovatelů, mezi kterými je slušné procento těch, co poskytují půjčky považované za lichvu. Stále jsou nabízeny úvěry, které na první pohled vypadají skvěle, ale ve skutečnosti jde prostřednictvím jich jen o to, jak zneužít tíživé situace dlužníka. On sice platí zákon o spotřebitelských úvěrech, ale jedna věc je jeho existence a druhá věc je absence aktivního dozoru, který by již na začátku eliminoval snahy úvěrových predátorů. Proto nezbývá než touto formou velmi důrazně varovat před společností Maghera Royal, která si i v dnešní době dovoluje využívat ke sjednávání úvěrů telefonní čísla s sysocetarifním předčíslím. Ona vlastně ani žádné půjčky nesjednává, protože jen kasíruje vysoké poplatky za telefonní linky.