Na českém internetu si můžete najít i sjednat nebankovní půjčku s názvem Kouzelná. Když se na ní podrobněji podíváme, tak zase až tak kouzelná není.
Tento úvěr vám poskytne v Česku založená společnost Kouzelná půjčka s.r.o., kterou vlastní britská investiční firma Laurence and Partners. Když se zařadíte mezi úspěšné žadatele, tak můžete prostřednictvím Kouzelné půjčky získat po internetu krátkodobý úvěr ve výši až 10 tisíc korun splatný ve dvou až třiceti dnech. Hned při žádosti vás čeká první „lahůdka“ v podobě obchodních podmínek, které čítají včetně příloh pěkných 22 stran a jejich pročtením strávíte zhruba dvě hodiny čistého času.
Půjčka je oblíbeným produktem
Jak nebankovní úvěrová společnost informovala ve své tiskové zprávě, tak její půjčka představuje překlenovací úvěr typu „peníze před výplatou“. Firma sama svým produktem chce cílit především na náročnější klientelu, která si potřebuje nárazově vypůjčit menší finanční obnos například na neodkladný nákup mobilního telefonu, značkových bot či kabelky nebo jen na prosté zaplacení účtu v době, kdy je pár dní před výplatou a momentálně se klientovi z jakéhokoliv důvodu nedostávají peníze. Jak proklamují zástupci společnosti, tak firma nemá zájem na půjčování peněz problémovým osobám, mezi které jsou počítáni zadlužení žadatelé nebo bez řádného pravidelného příjmu. Firemní zaměstnanci prý denně evidují a zpracovávají v průměru 100 až 150 žádostí o úvěr a z tohoto počtu se schvaluje méně než 20%.
Obchodní podmínky skrývají mnohá úskalí
Společnost Kouzelná půjčka poskytuje peníze za extrémně vysoký úrok, který se pohybuje ve výši 359,89 procenta ročně. Otázkou je, jak se vyjádřil k věci oslovený právník, zda by soud nevyhodnotil takové podmínky jako jednání, jež je v rozporu s dobrými mravy. Stejný úrok totiž běžně nabízejí zastavárny a ty rozhodně nemají nic společného s půjčováním peněz na „obecně slušné“ úrovni.
Když byste si důkladně pročetli obchodní podmínky, tak se dozvíte, že za poskytnutí úvěru si společnost naúčtuje poplatek 150 korun, který je součástí jistiny a ta je samozřejmě zúročena. Což jinými slovy znamená, že když si vypůjčíte například hraniční částku 10 tisíc korun splatných do 15 dnů, tak firmě zpět zaplatíte celkem 11 629 korun. A při stejné částce půjčené na třicet dní vrátíte již 13 108 korun.
V obchodních podmínkách se ale setkáte i s dalšími zajímavými věcmi. Od uzavřené smlouvy můžete odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, aniž byste se dočkali nějaké sankce, což odpovídá zákonu. Jen musíte celou operaci provést písemně a od okamžiku, kdy je oznámení tohoto typu doručeno věřiteli na jeho kontaktní doručovací adresu. Ta je v Praze na Václavském náměstí, kdežto samotná firma sice sídlí též v hlavním městě, pouze na jiném místě.
To není poslední problém obchodních podmínek. Jinde se dočtete, že pokud jako dlužník úvěr nesplatíte včas, tak je na věřiteli, jaký další postup vám nabídne. Jeden představuje prodloužení splatnosti celé půjčky. Za tento „ústupek“ si společnost naúčtuje poplatek ve výši 400 korun, který je taktéž součástí jistiny. Navíc, úroková sazba zde již může být podstatně vyšší něž u původního úvěru.
Jde nebo nejde o lichvu?
Všechny ukazatele by nasvědčovaly, že v případě Kouzelné půjčky se jedná o lichvu, ale jednoznačně to nejde říci. On totiž neexistuje žádný zákon, který by specifikoval, jaká výše úroků již představuje lichvu. Navíc, aby se jednalo o lichvářské jednání, tak společnost by musela „splnit“ ještě jednu podmínku. Tou je průkazné zneužití tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti, rozrušení nebo i rozumové jednoduchosti případného klienta. Až když se propojí obě podmínky, kdy na jedné straně si požádá o peníze některým způsobem z výše popsaných oslabená osoba a na straně druhé je jí nabídnut úvěr sjednaný na neúměrný úrok nebo jiné plnění v zásadním nepoměru, tak potom jde o lichvu. Každý konkrétní případ, který budí podezření z lichvářského jednání, by musel být posuzován individuálně. Ale je pravdou, že podmínku neúměrně vysokého úroku společnost nabízející Kouzelnou půjčku naplnila bez jakékoliv diskuze.
Firma, která je bezpochyby nováčkem na českém finančním nebi, se prostřednictvím svých představitelů dušuje, že není jejím záměrem dostávat své klienty do dluhových pastí. Má vytyčen prvotní cíl, kterým je lidem pravidelně pomáhat půjčováním menších částek peněz, byť by to mělo být jen jednou do roka a určitě nezneužívat sociálně slabé jedince. Každopádně se Česká obchodní inspekce, pod jejíž dohledovou náplň spadají nebankovní poskytovatelé půjček, již začala zajímat o charakter úvěrů, které nabízí společnost Kouzelná půjčka s.r.o.Součástí velmi náročné kontroly je i zálohování všech dostupných dat a důkladné prozkoumání veškerých informací a smluvních podmínek zveřejněných na webových stránkách firmy. Proto není možné v současné době odhadnout jak délku celé kontroly, tak konečný výsledek.