Co je to spořicí účet

26.01. 2014 • Bankovní účty

Máte běžný účet, na kterém vám zůstává více peněz, než za měsíc utratíte? Uložte si je na spořicí účet. Co obnáší tento druh účtu a co byste o něm měli vědět?

O spořicích účtech

Spořicí účet je jeden ze základních bankovních účtů, který nabízí většina bank, i když jejich konkrétní podoba se liší, ať už úrokem, ale i podmínkami, především výpovědní lhůtou.

Spořicí účet slouží ke shromažďování finančních prostředků. Klient se vzdává možnosti s těmito finančními prostředky libovolně nakládat a za to dostává vyšší úrok, než který by dostal za peníze na běžném účtu. Spořicí účet se nepoužívá na bezhotovostní platby.

Většinu spořicích účtů lze dnes ovládat prostřednictvím internetového bankovnictví.

Banky zpravidla vedle spořicích účtů nabízejí ještě termínované vklady, které vám umožní lépe zhodnotit finance. Termínované vklady se však vyznačují menší likviditou.

Spořicí účty jsou ze zákona pojištěné do částky 50 000 EUR na jednu osobu u jedné banky.

Spořicí účty mohou být s výpovědní lhůtou či bez ní. Výpovědní lhůta může být různě dlouhá - od několika dní až po jeden rok. Pokud byste nedodrželi výplatní lhůtu a vybrali byste peníze dříve, platili byste sankční poplatky. Proto pokud víte, že byste peníze mohli potřebovat, volte raději spořicí účet bez výpovědní lhůty.

Úroky ze spořicího účtu

Úroky u spořicích účtů jsou vyšší než u běžných účtů, ale ani tak nepředstavují žádné větší zhodnocení peněz, zvlášť když jsou ještě daněné, a to srážkovou daní ve výši 15 %.

Banky a jejich úrokové sazby se liší. Obecně platí, že čím více peněz s delší výpovědní dobou máte na účtu, tím větší úrokovou sazbu získáte. Jsou však banky, u kterých výše vkladů úrokovou sazbu neovlivňuje.

Výběr spořicího účtu

Nejdůležitějším a v dnešní době velké konkurence i nejsložitějším krokem je vybrat si vhodný spořicí účet. Lidé hledající si spořicí účet samozřejmě chtějí co největší zhodnocení peněz, takže se rozhodují podle výše úrokové sazby. Nemělo by však jít o jediné kritérium, na základě kterého se rozhodnete o konkrétním produktu. Zjistěte si poplatky spojené s účtem. Mnohé banky zpoplatňují vedení účtu, výpisy, příchozí i odchozí platby atd.

Zajímejte se také o délku výpovědní lhůty, zvlášť když chcete mít jistotu, že v případě nutnosti se na odložené peníze na spořicím účtu můžete spolehnout.

Sjednání spořicího účet

Máte-li již vybraný konkrétní spořicí účet, je jeho sjednání velmi snadné. Konkrétní podmínky se odvíjejí od zvolené banky. Některé vyžadují, aby ti, kteří mají u nich spořicí účet, měli i běžný účet. Liší se i výše počátečního vkladu a minimální zůstatek.

Spořicí účet vám bude založen na základě prokázání totožnosti občanským průkazem.

Spořicí účet může založit i právnická osoba, a o to na základě smlouvy. Osoba musí prokázat, že k uzavření smlouvy o spořicím účtu je oprávněná.

Shrnutí výhod a nevýhod spořicích účtů

Hlavní výhodou spořicího účtu je, že vám umožní oddělit si volné finanční prostředky z běžného účtu a alespoň trochu je zhodnotit. Spořicí účet je jednoduchý finanční produkt, snadno se ovládá a vklady na něm jsou pojištěné.

Z dalších výhod oceníte možnost elektronického bankovnictví (alespoň u většiny bank). Pravidlem bývá i založení, vedení a výpisy ze spořicího účtu zdarma.

Nevýhodou spořicího účtu je, že z těchto peněz nemůžete platit běžné výdaje, a pokud máte spořicí účet s výpovědní lhůtou, musíte ji dodržet. Jinak by vám hrozily sankční poplatky. 

Nevýhodou je, že úrok nebývá tak velký, aby peníze neznehodnocovala inflace. Proto chcete-li lepší zhodnocení peněz, je nutné investovat je. U některých bank je nevýhodou, že si nemůžete sjednat spořicí účet bez založení běžného účtu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články