Jak vybrat běžný účet

07.02. 2014 • Bankovní účty

Běžný účet je základním bankovním produktem, který najdete v nabídce všech bank. U které banky si otevřít běžný účet? Podle čeho ji vybírat?

Co je to běžný účet

Běžný účet je jeden ze základních typů bankovních účtů. Mnohé banky dokonce požadují, abyste měli tento produkt, pokud si chcete u ní sjednat nějaký jiný.

Běžný účet eviduje finanční transakce. Lidé si na něj nechávají posílat své příjmy a vybírají z něj peníze prostřednictvím platební karty či rovnou platební kartou platí v obchodech atd.

Běžný účet si může sjednat fyzická i právnická osoba. Banky pro oba typy klientů mají specifické podmínky.

Od spořicího účtu se běžný účet liší tím, že peníze, které na něj vložíte, můžete využívat bez omezení. Jsou vám stále k dispozici, což je samozřejmě výhodou. Je zde však zcela zanedbatelný úrok. Proto se běžný účet hodí jen jako úložiště peněz, které očekáváme, že budeme využívat a na finanční rezervu. Peníze, jež nevyužijete, je lepší převést na spořicí účet či je někam investovat.

Běžný účet se nejčastěji zřizuje v české měně, ale může být i v cizí měně. Pak jde o devizový účet.

Co byste ještě měli vědět o běžném účtu

Běžný účet je vhodným nástrojem pro správu osobních financí. Pokud budete využívat internetového či mobilního bankovnictví, budete mít neustálý přehled o pohybech na vašem účtu.

K běžnému účtu je možné si zvolit mnohé další doplňkové služby, ale také na něj navazují další služby - platební karty, šeky, úvěry, spořicí účty, termínované vklady atd.

O své peníze na běžném účtu nemusíte mít obavy. Jsou pojištěné do částky 50 000 EUR pro jednu osobu u jedné bankovní instituce.

Banky nabízející běžný účet

Běžný účet nabízí mnohé banky. Z těch nejznámějších si jmenujme Českou spořitelnu, GE Money Bank, Komerční banku, Raiffesenbak, UniCredit Bank, Fio, Era, Air Bank, Zuno Bank, Oberbank atd.

Výběr běžného účtu

Vzhledem k tomu, že na trhu je mnoho bank nabízejících běžný účet, možná nebudete vědět, jakou banku si vybrat. Je dobré se nad tímto krokem zamyslet a výběr pečlivě zvážit. Jednotlivé běžné účty se totiž liší poplatky, ale také rozsahem a kvalitou služeb.

Banku, potažmo běžný účet, byste měli vybírat podle svých preferencí. Pokud často vybíráte peníze z bankomatu, jistě budete požadovat, aby jich byl dostatek.

Banky nabízejí různé výhody, ale vy byste měli zvážit, jestli takové služby budete skutečně potřebovat.

Pokud už běžný účet u nějaké banky máte, ale zároveň si myslíte, že jste si nevybrali dobře, nebo vám přijde, že nyní je na trhu banka, která by vám nabídla více výhod, banku klidně změňte.

Proces změny není složitý. Navštívíte novou banku, podepíšete žádost a nová banka se již o vše ostatní postará.

Jak si sjednat běžný účet

Sjednání běžného účtu je obecně velmi jednoduché. Podmínky se mění podle toho, jestli si zakládáte účet jako soukromá osoba či jako podnikatel.

Soukromá osoba bude pro založení běžného účtu potřebovat občanský průkaz a druhý doklad totožnosti. Podnikatel překládá občanský průkaz a listinu opravňující k podnikání. Právnická osoba předkládá listinu prokazující právní subjektivitu a doklady, které opravňují daného člověk k založení běžného účtu.

Na základě výše uvedených dokladů se sepíše smlouva o vedení běžného účtu a složíte minimální vklad, který si každá banka určuje individuálně.

Zřízení běžného účtu mají všechny banky zdarma. Tento úkon se provádí na počkání.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články