Budete-li si sjednávat hypotéku, máte možnost využít pevné sazby, která se na určitou dobu zafixuje (zpravidla na 1, 3 a 5 let), nebo si objednat variabilní hypotéku bez zafixování. Co je dobré vědět o variabilní hypotéce?
O variabilní hypotéce
Variabilní hypotéka neboli hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou (nebo také floatingová hypotéka) je taková hypotéka, která má svou sazbu u produktu zafixovanou na velmi krátkou dobu. Může jít o měsíc, ale třeba i o jeden den.
Sazba se váže na sazbu PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), což je tržní úroková sazba. Banky si za ní mezi sebou půjčují peníze. Sazba Pribor je vyhlašovaná Českou národní bankou.
Zvolíte-li si variabilní hypotéku, dostanete se na nižší úrok než u klasické hypotéky s fixací na delší časové období. Ovšem počítejte s tím, že vaše měsíční splátky se budou neustále měnit. Mohou se vám i rychle navýšit.
Vaše měsíční splátky hypotéky budou obsahovat splátku jistiny, úrok dle úrokové sazby PRIBOR a marži banky, přičemž jistina a marže jsou stejné a mění se pouze výše úroku.
O variabilní hypotéce by měli uvažovat jen ti, kteří nemají příliš napjatý rozpočet. Pokud by měl člověk splácející tento druh hypotéky napjatý rozpočet, snadno by se mu stalo, že vyšší měsíční splátka by mu přinesla i vážnější finanční potíže.
Uvažujete o variabilní hypotéce, ale stále si ještě nejste jisti, že toto řešení bude nejlepší pro vás? Vzít si variabilní hypotéku nemusí být konečným rozhodnutím. Můžete změnit hypotéku s plovoucí sazbou za hypotéku s pevnou sazbou, ale i naopak. Změna je možná u všech bank. U jednotlivých finančních institucí se liší jen podmínky, počet možných změn atd.
Výhody a nevýhody variabilní hypotéky
Výhodou variabilní hypotéky je, že získáte nižší úrokovou sazbu než u klasické hypotéky s pevnou sazbou.
Nevýhodou jsou rizika plovoucích sazeb. Můžete mít v určitém měsíci výrazně nižší sazbu za hypotéku, ale pak se může situace obrátit a vy platíte o dost více. Zkrátka klient takové hypotéky nese úrokové riziko, tudíž finanční produkt s tímto nastavením není vhodný pro konzervativního klienta, který chce mít „své jisté“.
Proto než se rozhodnete pro variabilní hypotéku, měli byste vidět více než jen příznivější úrok. Jde o složitější produkt, který budete muset více „hlídat“ a v případě nepříznivé situace včas přejít na hypotéku s pevnou úrokovou sazbou.
Poskytovatelé variabilní hypotéky
Poskytovatelů variabilních hypoték je na českém trhu více. Pojďme si uvést alespoň některé poskytovatele.
UnicreditBank: Variabilní sazbu s garancí
UniCreditBank nabízí variabilní sazbu s garancí. Výhodou této variabilní hypotéky je, že má garantovanou maximální výši úrokové sazby, kterou ať už budou ceny na trhu s penězi růst jakkoliv, vy ji nepřekročíte.
UnicreditBank vám v rámci tohoto produktu nabízí možnost kdykoliv přejít na fixní úrokovou sazbu. Z dalších výhod to je nedočerpání úvěru zdarma, po roce od podpisu smlouvy můžete 4x ročně využít možnosti mimořádné splátky. Sjednat si také lze pojištění schopnosti splácet, která vás ochrání před nečekanými událostmi.
LBBW Bank: IQ plovoucí hypotéka
LBBW Bank je česká banka s celostátní působností. Jde o univerzální banku nabízející všechny základní produkty včetně hypoték. Variabilní hypotéku u ní najdete pod názvem IQ plovoucí hypotéka.
IQ plovoucí hypotéka vám nabízí výhodnou úrokovou sazbu, která se odvíjí od aktuální situace na trhu. I zde máte kdykoliv možnosti přejít na fixní sazbu. Pohyblivou sazbu si můžete nastavit u všech typů účelových hypoték, které má banka v nabídce. Jsou jimi IQ hypotéka na bydlení a rekreaci, Refinancování hypotéky - Hypotéka hypoték, IQ Hypotéka na pronájem, Konsolidace - IQ Hypotéka MULTI.
Variabilní hypotéka od mBank
Rovněž nabízí různé podoby hypoték. U mBank si můžete zafixovat úrokovou sazbu na 1 až 5 let, nebo zvolit variabilní typ úrokové sazby.
Stávající klienti mBank mají u variabilní úrokové sazby garantovanou výši úrokové sazby jako aktuální PRIBOR 1 M + marže, kterou má klient ve smlouvě.