Druhy bankovních účtů

21.11. 2013 • Bankovní účty

Běžný bankovní účet má každý běžný dospělý občan v civilizovaném světě. Je to nutnost, asi jako mobilní telefon. Stěží si většina z nás už dokáže představit, že by bez mobilního telefonu dnes fungovali. Ano, dříve to šlo, dnes už ne. A stejně tak běžný účet. Nevýhodou je, že pracovníci banky mohou mít detailní přehled, kdo vám kdy a kolik peněz poslal, a tudíž jsou vaše peníze takovým „veřejným tajemstvím“. Což znamená, že tyto peníze musíte přiznat a zdanit.

Bankovních účtů je však více, než jen ten běžný. Jiná specifika má například pro studenty a děti, jinak jsou na tom podnikatelé a majitelé firem. Když chcete své peníze nechat růst, pak zvolte jiný, než jen běžný účet.

Běžný osobní účet

A začneme tím nejklasičtějším. Běžný osobní účet je jakousi nepsanou povinností. Jsou například zaměstnavatelé, kteří výplatu poukazují pouze a výhradně na bankovní účty, takže pokud nemáte, budete si muset urychleně založit. Anebo se spokojit s tím, že vaše peníze budou poukazovány někomu z vašich rodinných příslušníků a vy je neustále budete muset žádat o výběry a další transakce. Velice zbytečné a otravné pro obě strany.

Lidé, kteří odmítaní bankovní účet

Jsou sice lidé, kteří si běžný osobní bankovní účet nechtějí založit z toho důvodu, protože se bojí vysokých poplatků. Ano, poplatky za vedení účtu se platí, což je možná trochu absurdní, ale důležité je vědět, co všechno ve službách máte. Tak třeba pravidelné platby, které měsíčně provádíte. Spočítejte si, kolik peněz vás stojí jen transakce za jednu složenku. Navíc si musíte vystát frontu a kolikrát i jít několikrát, protože složenky chodí různě a mají odlišné datum splatnosti. Doma se vám to hromadí ústřižky od složenek tak, že už nemáte přehled, co jste kdy a kolik platili.

Vše pohromadě a přehledně

Toho vás právě osobní účet u banky zbaví, protože máte komplexní přehled všech plateb na výpisu. Dnes je velice oblíbené a snad už běžné internetové bankovnictví. Na svůj účet se tak dostanete dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Zaplatit složenky tak můžete kdykoli se vám zachce, bez zdlouhavého čekání na poště. Také obvykle neplatíte za odchozí transakce, takže ten vysoký poplatek, co vás stojí je jedna složenka, ušetříte. Vždy máte perfektní přehled, kolik jste kde utratili a v případě nutnosti, nemusíte mít u sebe ani hotovost, postačí karta k účtu, která se na běžný účet váže.

Trvalé příkazy

Navíc, aby vaše pohodlí bylo opravu kompletní, lez si zřídit trvalý příkaz ke svým platbám. To znamená, že pakliže měsíčně platíte pravidelně jistou částku a nechcete na placení myslet, máte možnost si nastavit trvalý příkaz. Ve vámi uvedené termíny odejde platba, aniž byste na ni museli myslet.

Kolik stojí vedení účtu

Kolik se za vedení účtu platí, není jednotné, protože ceny si stanoví banka na základě daného účtu a služeb, který obsahuje. Kvalitní běžný účet s internetovým bankovnictvím i množstvím jiných a běžných služeb stojí měsíčně padesát až sto padesát korun pro běžné lidi.

Osobní účty pro mládež

Jiné je to u studentského, nebo dětského účtu. Ty jsou obvykle postavená na tom, že svým klientům, z řad nezaopatřené mládeže, poskytují možnost bezhotovostních transakcí a uložení obnosu peněz, který jim posílají rodiče, nebo jde o mzdy z brigád. Tyto účty jsou většinou zcela zdarma a navíc při využitích různých akcí může student dostat na svůj účet od banky ji pěknou sumu peněz.

Podnikatelský účet

Jde prakticky o běžný účet, ale namísto určení pro běžného občana, je určen k podnikání. Pokud jste živnostník a máte již založený osobní účet, není nutností si zakládat účet podnikatelský. Jsou na ně obvykle vyšší poplatky, takže by vás to mohlo stát i nějakou tu korunu navíc. Jako soukromý podnikatel lze využít i svého osobního účtu a veškeré peníze tak mít pod kontrolou.

Kdy se podnikatelský účet vyplatí

Jenže jsou situace, kdy je pro vás podnikatelský účet jistou nutností. Pokud například hodláte rozšířit výrobu a potřebujete nové prostory i stroje, což je otázka investice kolikrát i několik milionů, pak díky podnikatelskému účtu máte možnost využít speciálních a výhodných podnikatelských půjček. Je také rozdíl, zda vám na účtu měsíčně „proteče“ několik milionů, anebo „jen“ desítky tisíc. Podle toho se pak také účty rozdělují pro malé a střední podniky a pro velké společnosti. Více vám již poskytne konkrétní banka.

Spořicí účet

V posledních letech velice oblíbený bankovní produkt, který si zřizují občané hned z několika důvodů. Za prvé je tento účet veden obvykle zdarma (ve své podstatě ne tak docela, ale pro občana je důležité, že za vedení nic neplatí), peníze se dají čerpat nebo naopak vkládat kdykoli a díky vysokému úročení lze pak své peníze znásobit lépe, než na běžném účtu.

K čemu je určen a jak funguje

Jistou nevýhodou může být to, že se nedá využívat jako běžný účet. Většinou lze na něm nastavit „pouze“ tři, nebo pět cest, tedy konkrétních účtů, kam budou peníze směřovat. Je to zas jistá ochrana, že své peníze jen tak nepošlete omylem někam jinam. K tomuto účtu se ani neváže platební karta, v tom případě tudíž z něj nelze vybírat, ale je jakoby spojen s běžným účtem a mezi nimi je možné si kdykoli posílat peněžní částky.

Moderní pokladnička pro dospělé

Spořicí účet je tu proto, aby zúročil vaše naspořené peníze vyšším úrokem, než získáte na běžném účtu. A nemusí jít hned o stovky tisíc. Klidně i několik tisícovek. Čím déle je na účtu necháte, tím pro vás lépe. A navíc tento účet slouží jako taková pokladnička, protože tyto peníze na běžném účtu nemáte a tak je ani jen tak neutratíte. Díky tomu si brzy můžete našetřit pěknou částku pojistit se proti náhlým finančním úpadkům.

Termínovaný vklad

Ve chvíli, kdy je váš spořicí účet napěchovaný penězi, je vhodné pouvažovat o termínovaných vkladech. Jejich úrok je o něco vyšší, než u spořicích účtů, v závislosti na délce a částce, na kterou se sjednává. Obecně jde o to, že na peníze z termínovaného vkladu „nelze“ sáhnout, dokud daná doba nevyprší, jinak ztrácí svůj úrok dost razantně. Vyplatí se sjednat lidem, jež mají nějakou částku peněz navíc, ale v následující době řadu měsíců či roků ji nebudou až tolik potřebovat. Po této době se pak mohou těšit na značně navýšenou částku. Termínované vklady jsou nabízeny jak na běžném účtu, tak i jako součást spořicího účtu.

Úvěrový účet

Tento účet se váže k poskytnutému úvěru. Je sjednán vždy na konkrétní částku, i konkrétní dobu. Na tento účet se poukazuje sjednaná částka ve výši měsíčního plnění, jaké bylo předem stanoveno. Částka je včetně úroků i případných pokud při zpožděné platbě. Zůstatek na tomto účtu je brán jako celková dlužná částka, kterou má klient vůči bance. Opak úvěrového účtu je pak depozitní účet, s kreditním zůstatkem, kdy naopak klient jakoby půjčuje peníze bance.

Neúročený účet

Účet, který je tu k tomu, aby zdržel jistou sumu peněz v určité fázi. Jsou to různé úschovny, jako notářské apod.,

Loro a Nostro účet

Oba účty jsou zahraniční účty, kdy Loro je veden v měně tuzemské pro zahraniční banku, a Nostro je běžný bankovní účet, jež má zřízený banka tuzemská u banky v cizině a jejich cizí měně. Tyto účty často využívají firmy a podnikatelé pro zahraniční platby a styky, kdy převod peněz není tak drahý, jako při běžné transakci. Rozhodně se vyplatí firmám, které obchodují se zahraničními dodavateli.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články