Výběr hypotečního úvěru v souvislosti s běžným účtem

04.10. 2013 • Bankovní účty

Hypotéku si berou lidé v případě, že potřebují získat více financí na nějaký svůj projekt. Takový hypoteční úvěr by měl být podroben poměrně důkladné úvaze a hlavně by se měly prozkoumat veškeré aspekty, aby měl případný žadatel jasno, kolik vlastně na konci zaplatí. Jedním z důležitých kritérií pro volbu hypotečního úvěru může být také něco jiného než jenom úroková sazba nebo poplatky. U zhruba jedné třetiny klientů také rozhoduje to, jaký běžný účet si musí k hypotečnímu úvěru pořídit. Někteří klienti nemají pražádnou touhu rušit svůj starý bankovní účet, a dokonce z toho důvodu platí za dva běžné účty, což není úplně hospodárné.

Tento typ klientů tvoří relativně velkou skupinku. Tito lidé jsou ochotni si vzít hypoteční úvěr u banky nabízející nejlepší podmínky, ale už méně jsou připraveni na to, že by svůj starý běžný účet měli zrušit. Z toho důvodu často platí různé účty jako pojištění či energie ze svojí původní banky, protože by pro ně bylo moc pracné starý účet rušit. Svým postojem se ovšem také dostanou do momentu, kdy platí i případný poplatek za vedení běžného účtu u banky, od níž si vzali hypoteční úvěr. Český bankovní klient se jednoduše dá označit za konzervativního, protože nemá rád příliš změn. Jakmile si takový klient zvykne třeba na rozhraní internetového bankovnictví, už jenom velice nerad se učí něco nového. Občas se ovšem může stát, že kvalitní makléř dovede vyjednat k hypotečnímu úvěru vedení běžného účtu zadarmo.

Další skupiny klientů tvoří ti, kdo se neobtěžují hledat si nabídky konkurenčních bank a rovnou se s žádostí o hypoteční úvěr obrátí na svou současnou bankovní instituci. To je řešení nepříliš šťastné, protože na trhu se najdou banky, které by mohly nabídnout určitě mnohem lepší podmínky a nižší splátky úvěru. Kvůli takovému přístupu se dá za jeden rok prodělat dokonce i několik tisíc korun, což je v důsledku obrovská suma, protože hypotéky trvají v průměru kolem dvaceti let. Hypoteční úvěry by se měly brát v potaz komplexně, což znamená, že bychom se na ně měli dívat jako na produkt, který podléhá nějakému poplatkovému sazebníku banky, a ještě ke všemu vyžaduje existenci, nebo zřízení běžného účtu. Velice často se můžeme setkat s nastavenými poplatky za samotné vedení úvěrového účtu, dále existuje poplatek za vyřízení účtu či poplatek za odhad ceny nemovitosti, který je nutný v případě ručení. 

Další nepříjemností může být i poplatek za předčasné splacení hypotéky, který si většina bank účtuje. Přesně všechny tyto zmíněné náklady spolu s úrokovou sazbou nejvíce ovlivňují výslednou cenu hypotečního úvěru. Některé bankovní instituce si část poplatků neúčtují nebo je klidně mohou vracet či odpouštět v rámci nějaké speciální akce. Ve spolupráci se šikovným a na trhu se dobře orientujícím makléřem se dá mnoho z těchto nákladů ušetřit. Nakonec se dá konstatovat, že běžný účet má poměrně nepochopitelně velký vliv na rozhodování lidí při žádosti o vyřízení hypotečního úvěru. Trh se v současné době nachází ve fázi, kdy už není příliš obtížné změnit banku, stávající hypoteční úvěr se dá jednoduše refinancovat a díky silnému konkurenčnímu boji mezi bankami si může kvalitní makléř zajistit pro klientelu nadstandardní podmínky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články