Jak, kde a kolik můžete ušetřit s kartou ISIC / ITIC / IYTC / ISIC SCHOLAR?

26.01. 2014 • Zajímavosti

Slevové kartičky do všemožných nákupních center nebo řetězců jednotlivých prodejen jsou k mání často. Nebudu zde zpochybňovat jejich výhodnost, kterou zcela jistě obnáší – a o které jsem přesvědčena. Cílem tohoto článku je ale zaměřit se na poněkud zajímavější slevovou kartu, totiž ISIC / ITIC / IYTC nebo ISIC SCHOLAR kartu, jejíž šíře slev téměř nezná mezí! Od slevy na dopravném u některých dopravních společností přes knihkupectví po snowboardy a lyže až po občerstvení v dobrých restauracích. To vše spolu s sebou nese tato na první pohled ničím nezajímavá kartička s průkazovým fotem. A to už se velmi vyplatí! Pojďme se tedy podívat na zmíněné karty blíže.

ISIC karta

ISIC karta je jedinou mezinárodně uznávanou průkazkou studenta – jedno zda studenta vysoké, vyšší odborné, nebo střední školy, případně i dalších vybraných ročních pomaturitních oborů. Průkaz je vydáván pod záštitou mezinárodní organizace UNESCO, a to společností ISIC Association. O vydání průkazu může žádat kterýkoli student denní formy studia na střední škole, odborném učilišti, vyšší odborné škole, vysoké škole a také student nástaveb schválených ministerstvem školství. Dolní hranice je stanovena na 12 let věku studenta ( pro případy víceletých gymnázií), horní hranice stanovena není. Tato karta je proto ideální pro všechny studenty, kteří již z důvodu věku přes 26 let nemají nárok na jiné slevy. ISIC může vlastnit kdokoli starší 26 let, kdo je zapsán do denního studia. Mnoho (zejména) vysokých škol má řešen i svůj studentský průkaz skrze ISIC kartu. S tím, že už je na studentovi osobně, zda si zaplatí roční licenci, která mu aktivuje možnost uplatňovat slevy, nebo zda si nechá ISIC jako pouhý průkaz s fotografií a identifikačním číslem studenta – bezplatně, ale bez nároku na slevu. Platnost průkazu je 16 měsíců.

ISIC SCHOLAR průkaz

Obdobou klasického ISIC průkazu je ISIC SCHOLAR průkaz, který je určen pro všechny žáky základních škol. I držitelé ISIC SCHOLAR mají na výběr širokou škálu slev, ovšem další výhody, jako je možnost uzavřít výhodné cestovní pojištění a podobně, pro žáky základních škol neplatí. Platnost průkazu je 16 měsíců.

ITIC průkaz

ITIC průkaz je opět jediným průkazem, který vám uznají všude ve světě – a pozor, tehdy, kdy jste učitelé. O vyhotovení průkazu může žádat každý učitel vyučující na základní škole, střední škole, vysoké, vyšší odborné škole i ve vybraných a ministerstvem školství uznaných pomaturitních forem denního studia. Podmínkou je fakt, že vyučující pracuje nejméně 15 hodin týdně a má uzavřenou pracovní smlouvu nejméně na jeden rok. Díky kartě ITIC pak může pedagog požívat všech slev a výhod, jako student držící průkazku ISIC. Smyslem projektu ITIC je pod hlavičkou zaštiťujícího UNESCA šířit vhodné podmínky pro vzdělávání a motivovat osoby v této oblasti. I zde platí 16 měsíční platnost průkazu.

IYTC

Poslední možností, jak se do světa slev dostat, ačkoli nespadáte ani pod akademickou půdu vysoké školy, ani nenavštěvujete střední či základní školu. Je zkrátka pro všechny mladé do 26 let věku a jmenuje se IYTC. Věk je ostatně její jedinou podmínkou. Dá se říci, že kartu ocení zejména ti, kteří po střední škole nezačali navštěvovat vysokou či po základní nezačali navštěvovat školu střední. Na ZŠ i SŠ totiž má každý student možnost žádat o průkazku ISIC. Platnost průkazu je však pouze roční, to jest 12 měsíců.

Všechny vyjmenované karty mají společné to, že mají určitou platnost. Respektive když si necháte kartičku vyhotovit, je pak na vás, abyste si po době uplynutí platnosti došli na výdejní centrum a podobou poplatku, který v současnosti činí 300 Kč, prodloužili licenci karty zase o další 12 či 16 měsíční období. Licencí se rozumí to, že vám na zadní stranu kartičky bude nalepen štítek s ochrannými znaky, na kterém bude stát datum aktuálního školního roku. Platnost v daném roce vždy začíná prvním zářím jednoho roku a končí až v prosinci roku dalšího – tedy v případě, kdy se jedná o první tři zmíněné karty (ISIC, ISIC SCHOLAR, ITIC).

K vyhotovení průkazu je nutné mít občanský průkaz (samozřejmě kromě dětí na základní škole). Cest, jak si kartu pořídit, je vícero, poslední roky stoupá obliba možnosti objednat průkazku přes internet. Případně nelze než doporučit osobní návštěvu výdejního centra, které naleznete takřka v každém větším městě.

Slevy na karty a průkazy

Ale nyní již k tomu, co je na kartách to nejzajímavější, totiž – slevy! Vypsat zde úplný výčet všech téměř 125 000 slev po celém světě je zhola nemožné. Pojďme se ale seznámit s těmi nejvýhodnějšími či nejatraktivnějšími!

Základním možným dělením slev je dělení dle toho, zda nás zajímá sleva v naší České Republice, nebo jestli máme zájem o slevy v zahraničí. Dělit výhodné nabídky lze také na jednotlivé „obory“ či „sféry zájmu“, kterými je doprava, ubytování, vzdělávání, zábava, muzea / galerie / zámky, sport, restaurace, obchody, předplatné, zdraví a krása, zimní areály, hudební festivaly a v neposlední řadě i sekce „ostatní“, kam se vejdou veškeré slevy, kterým jsou jednotlivé ikonky takříkajíc „málo“. Na webových stránkách ISIC.cz najdete pohodlný generátor slev, kde si každý může najít to pravé ořechové právě pro sebe.

Ze slev bych konkrétně vypíchla následující: 10% sleva na nákup knih v knihkupectví Neoluxor, 15 % sleva u Student Agency na mezinárodní cesty v autobusových linkách, 2 jídla za cenu 1 v Pizzerii Einstein, 5 % sleva na veškeré Apple výrobky, sleva 50% na antiviry od společnosti ESET, 30% sleva na thajské masáže u společnosti TAWAN, 20% sleva na veškerý sortiment u Coffe&Co a spousta dalších! Cestovatelé také ocení možnost výhodného cestovního pojištění na celý rok od 200 Kč!

Pokud ještě nejste držiteli karet od ISIC Assocition, možná byste o tom mohli začít uvažovat. Pokud spadáte alespoň do jedné ze zmíněných kategorií (věkových, profesních, studijních), nic vám nebrání vykročit do světa plného slev! Určitě se vám vložený registrační poplatek a poplatek za prodlužování licence vyplatí! Ovšem, tyto průkazky mají jednu nevýhodu – slev je tolik, že si je všechny zaručeně nebudete pamatovat. Proto si vypište ty pro vás nejzajímavější, nebo se ptejte všude a kdekoli! Je to dobrá rada – hlavně se nestyďte. Nemusíte platit více, než musíte... Tak ať jste s kartami spokojení!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články