Důvody, proč je lepší být podnikatelem

07.04. 2014 • Zajímavosti

V minulém článku jsme se zabývali výhodami zaměstnancům, proč je lepší být zaměstnancem. Nyní se na to podíváme z jiného úhlu a zaměříme se na to, proč je lepší být podnikatelem. Mnoho z nás touží mít tolik peněz, abychom se už nemuseli jimi zabývat. Když jdeme do obchodu, abychom nemuseli vždy kupovat to nejlevnější, abychom si mohli pořídit, co se nám líbí, mohli bychom vyrazit kdykoliv na večeři do restaurace, koupit si každou kabelku, která se nám líbí a každé šaty, které se nám líbí, jet několikrát za rok k moři a podobně. Upřímně, kdo by nechtěl žít bezstarostný život, ve kterém by se o peníze nikdo nestaral, asi každý a to ani nemusíte žít rozmařilým životem, prostě jen tak, jak chcete. Bohužel, takhle může žít jen hrstka lidí a i za tím, jak nyní žijí, stojí mnoho úsilí, které museli vynaložit, aby mohli takto žít. Pokud ovšem nevyhráli ve sportce, ale to se stane jednomu z miliónu, s tím nemůžeme počítat. Nezbývá nám tak nic jiného, než začít pracovat na něčem vlastním, co bude mít úspěch, co bude mít prosperitu a co vám ty finance vydělá, že si budete moci dovolit najmout zaměstnance, kteří budou pracovat za vás, a vy si budete jen užívat vydělaných peněz. Mají to podnikatelé opravdu tak skvělé? Mohou si bezstarostně žít a užívat si? Asi jako vše, má podnikání svá pozitiva, ale také i svá negativa. My se nyní podíváme na důvody, proč je lepší být podnikatelem.

Sám sobě vlastním šéfem

Zaměstnanec musí poslouchat. Kdy přesně přijít do práce, kdy skončit, co udělat, co nedělat, jak pracovat a podobně. Jako podnikatel nemusíte poslouchat nikoho, kdo vám něco nařizuje, něco vám udává jako úkol a podobně. Jste si vlastním šéfem, a když něco zkazíte, nikdo po vás nebude křičet, zlobit se můžete, ale sami na sebe a málokdo na sebe sám křičí.

Vysoké příjmy

Jako zaměstnanec dostanete výplatu víc nic. Občas můžete dostat prémie, ale ne každý zaměstnavatel vám je schválí, není to povinné. Jako podnikatel máte všechen příjem sami pro sebe, samozřejmě, musíte z něj zaplatit poplatky, popřípadě nějaké ty mzdy zaměstnancům, ale zbytek je váš. Ze začátku podnikání ty sumy nejsou tak vysoké, ale jakmile se podnikání uchytí a prosperuje, rozhodně máte větší příjem, než zaměstnanci a to někdy i větší příjem v řádech deseti tisíců korun, což je rozhodně velkým plusem a můžete si tak dopřát přesně to, co chcete.

Flexibilní pracovní doba

Zaměstnanci většinou musejí chodit pravidelně do práce. Každé ráno vstávat ve stejnou dobu, z práce taky obvykle chodíte ve stejnou dobu. Jako podnikatelé máte pracovní dobu takovou, jakou si jí určíte vy sami. Někdy můžete vstávat a pracovat již od šesti od rána, někdy si můžete přispat a vstávat až třeba v deset hodin, to už je na vás. Končit také končíte, v kolik chcete vy sami. Ze začátku budete pracovat hodně, ale postupně si budete moci dopřát spánek a také si dopřejete volné odpoledne, což se zaměstnancům nepoštěstí. Ti si musejí vzít dovolenou.

Volno kdykoliv

Zaměstnanci mají určitý počet dní dovolené, obvykle je to dvacet dní nebo dvacet pět, záleží, jak je který zaměstnavatel velkorysý. Jako podnikatelé jste svobodní. Máte možnost si kdykoliv naplánovat volno, dovolenou, odjet kam budete chtít. Můžete se také probudit, a pokud nemáte důležité schůzky, můžete dokonce celý den lenošit a nic nedělat. Zaměstnancům navíc dovolenou do určité míry mohou plánovat zaměstnavatelé, takže ne vždycky to musí být svobodná volba.

Žádné nátlaky nadřízených

Nadřízení nad sebou mají obvykle další nadřízené. Ti na ně tlačí s výsledky, dávají jim více a více úkolů a podobně. Proto vaši nadřízení logicky tlačí přímo na vás. Někdy se nemusí dobře vyspat, někdo je naštve a rázem jste hromosvodem vy a váš nadřízený si na vás vylije svou zlost, i když by neměl. Navíc vám začne přidávat víc práce, víc povinností, chce vidět větší výsledky a podobně. Jako podnikateli vám nikdo nic nevyčítá, nikdo vám nic nenařizuje, nekřičí na vás, nevylévá si na vás nikdo svou zlost, což je často k nezaplacení.

Děláte to, co vás baví

Ne všichni zaměstnanci dělají přesně tu práci, která je baví, mnohým se to nepoštěstí celou dobu. Doba je zlá a je potřeba mít stabilní příjem, který zajistí základní potřeby a také rodinu. Podnikatelé mají tu možnost a výhodu, že podnikají v oboru, který jim jde, který je baví, který je pro ně splněným snem. Když děláte to, co vás baví, výsledky jsou poté mnohem lepší, než u zaměstnanců, kteří dělají tam, kde je to vůbec nebaví a jsou tam kvůli penězům.

Spolupracovníci

Pokud se vám podnikání daří, máte svobodnou ruku ve výběru spolupracovníků. Vyberete si přesně takové, kteří jsou vám sympatičtí, kteří umějí pracovat, mají zkušenosti, dokážou pracovat dobře a soustředěně. Nechcete lemply a ty, kteří vás vyloženě ignorují. Zaměstnanec si své spolupracovníky obvykle vybrat nemůže, musí umět vyjít i s těmi, kteří nejsou vůbec sympatičtí.

Rodina

Pokud potřebujete pomoc, můžete se obrátit na rodinu. I když mají pouze nějaké informace, kontakty, slevy, kamarády a podobně, v podnikání pomůže vše. Rodina vám také může pomoci s účetnictvím, s vedením docházky, se sháněním zakázek či přímo s prací. Obvykle to udělá za nižší cenu, než jaká je běžná a to se hodí. Navíc rodinu můžete také zaměstnat, pokud spolupráce funguje velmi dobře.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články