Dobrá investice do nemovitostí může být lepší, než spoření

30.12. 2013 • Investice

Investovat se dá různě. Můžete investovat  do firmy, do společnosti, do akcií, do komodit, do dluhopisů, do cenných papírů, do nemovitostí a podobně. Možností je celá řada a záleží jen na vás, co si vyberete a do čeho budete investovat své finance. Samozřejmě každý chce, aby to do čeho, investuje, bylo výhodné a, aby vám to také něco vyneslo. To chce opravdu každý, ovšem ne každému se to splní. Investovat musíte umět, a pokud chcete obchodovat na burze je nutné něco málo o tom vědět, jinak své finance hodíte přímo do vzduchu. 

Nemovitosti byly až do té doby, než vypukla finanční krize, investicí, kde lidé své finance rádi dávali, byla to velmi populární investice. I mezi drobnými investory byly právě nemovitosti velmi oblíbené a našlo se mnoho takových, co si koupili pozemek či byt a spokojeně v křesle s kafíčkem sledovali, jak cena jejich nemovitosti roste. Navíc, pokud jste si koupili byt, můžete také vydělávat na jeho pronajímání, což také hodí pár korun navíc a peníze se vždycky hodí. Finanční krize však toto spokojené vysedávání v křesle a sledování cen stopla a změnila to.

Cena nemovitostí začala často výrazně klesat a mnoho investorů tak utrpělo velmi citelné ztráty. Pokud tito investoři nebyli nuceni své nemovitosti prodat (finanční stránky jsou u každého investora různé), je jenom otázkou času a jejich trpělivosti, kdy se cena nemovitostí začne zase zvedat a stoupat a vrátí se tak nad cenu nákupní. Pokud nutně nepotřebujete finance, není dobré prodávat svou nemovitost či své nemovitosti pod cenou. Zbytečně na tom tratíte, což samozřejmě nechcete. Čas od času se na finančním trhu a na trhu nemovitostí stává, že trh stoupá či klesá, to už je svět investic. Pokud vydržíte, krize přejde a vy ji překlenete bez újmy na svých financích. Je přirozené, že invetoři v realitách se bojí, nikdo neví, jak dlouho bude tato finanční krize trvat a jak moc to poté poznamená trh s nemovitostmi. Dnes je již možné koupit na trhu velmi kvalitní nemovitosti pronajaté s výnosem pěti až deseti procent ročně. Financovat je lze s hypotékou, která má úrok tři a půl procenta. Pokud jste na poli nemovitostí nováček, či jen lehký začátečník určitě se vám bude hodit pár rad, které by, jste měli znát do začátku. Pokud se jimi budete řídit, půjde vám nákup nemovitostí lépe a koupíte také dostupnější nemovitosti. Pár rad, které se hodí.

1. Správný výběr lokality

Je logické, že s nemovitostí, kterou zakoupíte, už nepohnete. Proto je velmi důležité, v jaké lokalitě je vaše nemovitost. Pokud jednáte o ceně či o pronájmu nemovitosti vždy je poloha nemovitosti nejdůležitější ze všech parametrů. Pokud máte nemovitost, která je na lukrativním místě, prakticky není vůbec žádný problém jej pronajmout nebo prodat. Například, když vlastníte nemovitost na Václavském náměstí v Praze, je to podstatně jednodušší a snažší jej pronajmout, než když pronajímáte nemovitost v Hodkovičkách či v Ostravě. Tohle platí vždycky, krize, nekrize. I kdyby se dělo bůhví co, pořád to tak bude.

2. Výnos

Pokud jste ti investoři, kteří si zoufají z výnosů, které vám nabízí bankovní vklady a státní dluhopisy, jsou pro vás nemovitosti to pravé. Nemovitost vám totiž může nabídnout vyšší návratnost. Dá se taková roční návratnost spočítat? Ano a spočítáte si ji velmi jednoduše. Váš výnos z pronájmu vaší nemovitosti očistěte od nákladů. Poté to vydělte cenou nemovitosti. K tomuto číslu je samozřejmě nutné připočíst či naopak odečíst vývoj tržní ceny nemovitosti. Podstatné pro vás je, že jste schopni koupit nemovitost s výnosem, který vám s rezervou pokryje náklady na její financování. Podstatné je také to, že si tento vývoj dokážete udržet. To znamená, že když vám vypadne nájemník, během krátké doby dokážete najít někoho jiného, který je na podobné výši nájmu.

3. Rezidenční nemovitosti či komerční nemovitosti?

Mnoho začátečníku a laiků neví, o čem je řeč. A toto je právě klíčová volba. Musíte se rozhodnout mezi nákupem rezidenční nemovitosti či komerční nemovitosti. Rezidenční nemovitostí jsou myšleny byty, domy. Jako komerční nemovitostí jsou myšleny obchody, kacelářské centra a podobně. Pokud budete zvažovat mezi nákupem bytu nebo kanceláře, projděte si pečlivě všechny plusy a mínusy. Výnos je vyšší u kanceláří, ale pokud je budete chtít prodat, trvá to trošku déle a pokud je krize, velmi záleží na lokalitě. Kanceláře jsou rovněž náročné na správu a podobně. Důležité je rozmyslet si, kam vé peníze investovat, do čeho.

4. Kupujte dole, prodávejte však nahoře

Aby vaše investice byla úspěšná, je klíčové to, abyste prodávali se ziskem. Největší problém je ve chvíli, kdy vám odejde nájemce a pro vás je problém najít náhradního nájemce, který akceptuje obdobné podmínky. Buď musíte jít s cenou výrazně dolů, nebo nového nájemce neseženete či jej budete shánět velmi těžko. Když kupujete investiční nemovitost, ujistěte se, že nemovitosti v podobné kvalitě, ve stejné lokalitě nejsou v danou chvíli v nabídce za nižší nájem. Pokud se tak stalo, pozor na to. Pokud si to zjistíte vy, není problém, aby si to zjistil případný nájemník.

5. City a emoce stranou

Když budete s ostatními soucítit a vciťovat se, vždy v businessu pohoříte. V dnešní době, pokud se jedná o business, jdou city stranou a nastaveny jsou tvrdé podmínky. Pokud budete chápat, že nájem nemůže váš podnájemník teď zaplatit, že jej zaplatí později, že nemá tolik peněz, že vám dá jen část a pak, až bude mít, vám dá zbytek, že přišel o práci, aby, jste měli pochopení, budete brzo na mizině a ztrátní, protože budete vše platit za nájemníka. Mnoho lidí nemá city a srdce, takže se snaží oškubat každého, kdo ukáže slabost. Zároveň také nedejte na emoce, tohle je krásný dům, tady jsem vyrůstal(a) a podobně.

6. Spokojený nájemce, platící nájemce

Hodnotu vaší nemovitosti můžete také zvýšit kvalitou smlouvy s nájemcem. Důležité parametry, které v žádné smlouvě nesmí chybět, jsou výše nájmu, délka nájemní smlouvy, každoroční zvýšení nájmu o inflaci. To je vše samozřejmostí. Zároveň si do smlouvy dejte vše, co chcete. Například zákaz psů, zákaz kouření v bytě a podobné věci.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama