Máte peníze navíc? Poradíme jak investovat se ziskem

25.10. 2014 • Investice

Jestliže uvažujete vložit své finance na burze, je potřeba řídit se jistými zásadami, aby nedošlo k bezdůvodné ztrátě velké sumy vašich peněz. Dění na burze s sebou nese nebezpečí a je nutné se zčásti orientovat. Pokud disponujete jen drobnou limitovanou částkou (např.  500 000 Kč), určitě vám postačí klasické šetření či spořící konto. V opačném případě (neomezený obnos peněz – cca nad 5 mil. Kč – investujete klasickou cestou) je možné tvrdit, že si jen zabezpečujete, aby se cennost peněz nesnižovala. Pokud máte k dispozici limitovanou peněžní částku, máte čas vytvořit si zálohu a zůstatek investovat tak, aby měl možnost utržit další finance. Je nutné řídit se několika rad.

Nemějte všechna vejce v jednom košíku, aneb umění diverzifikace

Určitě neinvestujte do burzy všechen svůj kapitál. Je dobré mít peníze uloženy běžným způsobem např. v realitách (pronájem), spořicí účet, stavební spoření či penzijní připojištění. Až takto své jmění vložíte a stále budete mít volné peníze, smíte s nimi začít obchodovat. Je naprosto pošetilé investovat všechen svůj kapitál na burze – nebezpečí propadu (známy případy osob, které zainvestovali finance a přišli o ně – velmi odrazující). Lidé, kteří disponují pouze malým obnosem peněz, by na obchodování na burze měli ihned zapomenout. Minimální výše volných financí je stanovena na 100 000 Kč. Ideální suma to však není, ta se pohybuje aspoň od 300 000 Kč. Drobnou sumu totiž není možné dobře rozdělit a investice je tak mnohem více nebezpečná. Strategie systematické koupě za drobný obnos také není moc ideální – narušení hrozby při koupi dílčích fondů. Přesto je vhodnější u akcií začít obchodovat s již našetřenými financemi.

Vzdělávejte se a poznávejte nové trendy

Vhodné je umět cizí jazyk (nejlépe anglický jazyk), chcete-li obchodovat na burze. V takovém případě totiž nepotřebujete pomoc druhých. Ovšem není to i tak zcela jednoduché. Je potřeba, abyste si zřídili obchodní konto – měsíční platby (zprostředkování obchodování, software, informace) představují přibližně 150 dolarů a za jednotlivý obchod se následně zaplatí asi 1 – 2 USD (americký dolar). Nicméně hodnotná jazyková příprava ještě není zárukou toho, že mnoho umíte (obchodování je samo o sobě těžké i v českém jazyce). K tomu všemu obchodování samotné zaujímá celkem hodně času, který je do něho nutno vložit. Americká burza pracuje od 05:30 do 22:00 – nutno být u PC a obchodovat. V opačném případě přicházíte o možnost řádného profitu. Obchodování samo o sobě je vhodné pro hospodářsky vzdělaného movitého penzistu – mnoho volného času, kuráže, financí i zážitků a zkušeností. Je potřeba si ohlídat výroční zprávy, informace o společnostech, současný stav na trhu a zásadní jsou také rozmanité úpravy ve společnostech, partneři obchodu či moderní výtvory.

Demo účty investování

Obezřetní byste také měli být u poplatků. Vyzkoušet lze také obchodování pomocí české společnosti. Obvykle postačí registrace u určité makléřské firmy. Jako obrovské plus je, že není nutné ovládat anglický jazyk perfektně. Platby za měsíc převezme makléř a máte možnost vše nutné prodiskutovat. Avšak i toto má svá negativa. Asi tím nejdůležitějším je výše poplatků za obchod (5 – 15 USD; přes internet). Povinné taxy ale mohou narůst až na obrovských 75 USD (pomoc osobního bankéře). I v těchto situacích budete muset obchodování věnovat vcelku hodně volné doby.

Určitě není špatné si obchodování otestovat. Jistí obchodníci poskytují totiž eventualitu vytvořit si tzv. demo konto, kde si lze otestovat obchodování s pomyslným kapitálem. Samozřejmě naprosto vše se zde nenaučíte (reálné finance se vkládají úplně rozdílně po citové stránce), ale určité drobnosti jistě vyladíte. Některé firmy mají v nabídce i investiční školení, kdy vás aktivita na nich nijak nesvazuje a lze tu například prodiskutovat jisté nesrovnalosti. Internet je obsáhlá síť – všelijaké rady na investice nebo reálné empirie.

Ke koupi by mělo docházet ve vhodnou dobu. Pokud budete přesouvat peníze na konto u banky v zahraničí, berte v potaz jisté poplatky za transfer financí do ciziny. Obrátit se lze na služby drobnějších bank – poplatky nižších částek (i v rozmezí do 300 Kč při placení mimo státy Evropy). Onde je nutné zaplatit % z poslaných financí či do horní hranice takové taxy, který je dán rozmanitě. Zásadní je také pohyb (kurz) měny, za který koupě proběhla. Pokud je

Při investování ovládejte své emoce a řiďte se rozumem

Je dobré si vždy určit nějakou strukturu a samozřejmě nespoléhat na jednu jedinou kartu. Danou strukturu je nutné svědomitě plnit. Určitě je vhodné jednat s rozvahou a neukvapeně. Závažným problémem bývají nezvladatelné city a od toho se odvíjí tak vliv na koupi nebo prodej. Za žádné situace si za vše nepořizujte pouze 1 akcie (ani na 100 % doporučení od zprostředkovatele obchodu, přítele nebo z vnitřku firmy. Do jednoho byznysu je dobré investovat max. 5 % - 10 %. Moudré je vložit finance i do různých sektorů a nedávat vše například do cenných papírů technologických firem. Nekupujte jen cenné papíry, jelikož určité finance je možné investovat také do výrobků – rozklad hrozby.

Umění prodat v čas

Nikdy nebuďte chamtiví. Hned na počátku musíte myslet na to, že ani jedna akcie není až tak dobrá, aby její hodnota mohla ustavičně vzrůstat. Rozhodně si při koupi vymezte míru profitu, které byste rádi dosáhli a v momentě, kdy se toto zrealizuje, ihned ji zpeněžte. V případě, že v následujících dnech by hodnota cenných papírů vzrůstala, zaručeně není třeba litovat předešlého prodeje – vše ostatní už je jen zbytečný hazard. Vytyčit si lze také, jak velkou sumu můžete ztratit – tzv. stop loss. Jde o období, kdy se cena cenných papírů sníží o 15 % a v tento moment (ať chcete či nechcete) je třeba akcie zpeněžit – snížení eventuálních jiných redukcí (rizikové v okamžiku, kdy propad hodnot nepřestává). Stopování hodnot však není moc obtížné, jelikož tržní uspořádání připouští zregulovat obě ceny samočinně již při koupi – velmi ulehčuje úkony s vrchní a dolní hranicí.

Poznejte sílu pákových investic

Jedním ze zbývajících nápadů pro začátečníky jsou tzv. pákové investice. Když na burze někdo prospívá, snadno nabyde zdání, že vše je lehké a že řídí všechny zákeřnosti obchodování. V takový moment započnou lidé hazardovat – není příliš ideální. Ohromným nebezpečím je již zmíněná koupě na páku. Laicky řečeno – koupí na páku kupujete cenné papíry, které profitují dvojnásobně, a vy platíte jen zanedbatelný poplatek. Výnos tedy dále narůstá v násobcích, ale propadem hodnot cenných papírů hodnota opět v násobcích klesá. Ve výsledku to znamená, že vše snadno ztratíte a můžete si také zadělat na dluhy – nikdo po tom netouží.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články