Jak ušetřit peníze na provozu domácnosti

22.02. 2014 • Tipy a rady

Určitě moc dobře víte, že takové výdaje za domácnost, jež jsou nutné, nejsou zrovna malé. Prací prášky, saponáty, mycí potřeby i utěrky a mnoho dalšího. To jsou běžné výdaje, které musíme kupovat, ale za které můžeme také dost ušetřit. Postačí si všímat chodu své domácnosti a jisté výdaje omezit, aniž bychom nechávali špinavé nádobí a oblečení neprali.

Prádlo věšte správně

Pokud už hovoříme o prádle, tak je nutné znát základní a důležitá kritéria, jak správně prát, ale i sušit. Když budete prádlo věšet tak, aby bylo nataženo ve svůj standardní tvar, pak se u mnoha druhů oblečení zbavíte nutnosti žehlení. Zvláště v dnešní době, kdy jsou oděvy z takových textilií, které dokonce žehlení ani nedoporučují. Syntetickým materiálům postačí dobře rozprostřít a suché sundat a poskládat.

Žehlete vlhké prádlo

U ložního prádla, utěrek a podobných druhů textilu, kde je nutné žehlení zas postupujeme tak, že ještě vlhké prádlo sundáme a ihned žehlíme. Není tak nutné použít napařování, čímž šetříme i energii a nákup destilované vody, a přitom se prádlo vyžehlí snadno a dobře.

Krep a krep

A u prádla ještě nějakou dobu zůstaneme. Takové textilie, jako je povlečení, potahy na sedací soupravu apod., pořizujte raději z materiálů, které se nežehlí. Králem takových textilií je krep a krepové povlečení je vůbec velice oblíbené, zvláště pak u hospodyněk, které se musí starat o širokou domácnost. Vyprané a usušené jej snadno sundají ze sušáku a pouze složí, případně ihned použijí. Kdo vymyslel krep, byl k nim velice solidární.

Žehlička a prkno

Pokud vás čeká koupě nové žehličky, zvažte, zda skutečně využijete napařování a všechny super funkce, které nejnovější modely nabízí a zda se raději nespokojíte s levnější, obyčejnější variantou. Pokud opravdu musíte nezbytně šetřit, ale žehličku potřebujete, podívejte se po inzerci na internetu, zda někdo použitou, ale funkční neprodává. Záruka v tom sice nebude, ale třeba za sto padesát korun můžete pořídit perfektně dostačující žehličku. A druhá věc je prkno – je nutné ho mít? Jestliže zas tolik často nežehlíte, nejspíš vám jen zabere jistý prostor a stejně pro vás nebude mít mnoho využití.

Čistící prostředky

Ušetřit se dá i na čistících prostředcích. Pokud svoji domácnost pravidelně myjete, pak není nutné mít několik desítek prostředků, ale pouze dva základní. Jeden dobrý saponát, kterým hravě spousty nečistot odstraníte a na hrubší usazeniny a nečistoty jemný čistící písek. Ten je skvělý třeba na sklo, jež rázem nádherně umyje i od neslíbatelných rtěnek. Dalším dobrým důvodem, proč nekupovat spousty dalších prostředků je to, že obsahují příměsi, které mnoho lidé nesnáší. Zejména pak astmatici.

Pach v lednici

Pach v lednici ihned neznamená, že je tam jistá nečistota a než každý třetí den lednici pečlivě vymývat, vypínat, zapínat apod., je vhodnější do ní vložit levné a účinné pohlcovače pachu. Tak například je výtečná mletá káva, nasypaná na talířeček, během pár dnů jsou pachy zaručeně pryč. Stejně tak je účinná soda nebo kypřící prášek. Také skvěle funguje rozkrojený citron, umístěný v koutech lednice.

Mytí

Na mytí, ať podlah, nebo linky či čehokoli jiného, je vhodnější použít vlažnou vodu, než extra horkou, do které tak-tak vložíte ruce. Raději napusťte tu levnější, vlažnou, ale stejně dobře účinnou.

Jak úsporně používat myčku

Velká rodina spotřebuje množství nádobí. Ráno nějaká hrnky a talířky, nože a příbory, pak něco i na oběd, zvláště pak o víkendech no a kolem večeře už je to zase spousta nádobí. Takové rodině se vyplatí i myčka nádobí. Dnešní, moderní jsou dost úsporné a nádobí skvěle umyjí. Když si spočítáte, kolik zaplatíte za vodu při mytí nádobí přes den, vyjde vám lépe jednou denně myčka.

Digestoř

V dnešních moderních domech a domácnostech je digestoř nezbytná. Obvykle je totiž kuchyň součást obýváku, takže se nedá možnosti bez digestoře ani uvažovat. Ale i v typických bytech, kde je kuchyně zcela oddělená od ostatních místností, je dobré digestoř mít, protože tím tak eliminujete zápachy z vaření, a zejména pak po smažení nemusíte zbytečně větrat.

Lepidla

Existuje šílené množství lepidel. Je jich tolik druhů, že vám vždycky nějaké zbude a stejně vyschne. Utratíte za něj přitom takový balík, že se vám ani nevyplatí. V domácnosti však postačí mít dva druhy lepidla – takové to běžné na papír, a pak univerzální silné lepidlo, na boty, police a mnoho dalších materiálů, které potřebujete, aby dobře držely.

Péče o kůži

Nyní je na mysli ta kůže, kterou máte potaženou sedací soupravu, či z ní máte boty anebo bundu. Aby dlouho vydržela v perfektním stavu, je nutné ji občas impregnovat. Drahé přípravky nejsou však nutné, vystačíte si s běžným a levným škvařeným sádlem. Klidně i tím, které získáte z pečení husy nebo kačeny na nedělní oběd. Možná však bude aromatické, proto postačí koupené sádlo.

Sáčky do koše

Jestliže často vynášíte odpadky, jistě jste si všimly, že utrácíte poměrně dost peněz i za pytle do koše. V poslední době šla u nich cena dost výrazně nahoru, média to nijak nezpozorovala, protože to není hlavním středem jejich zájmu, ale třeba denní vynášení odpadků vás může vyjít i na pěkný „ranec“. A tak se pokoušejte vysypávat i samotné sáčky co nejdéle a znova tak použít.

Houbičky jako nové

Není nutné neustále kupovat nové a nové houbičky na nádobí. Pokud už ztratili dost ze svého půvabu, tak je pouze vyperte v pračce a hned budou v lepším stavu.

Utěrky

Mnoho ušetříte, když se zbavíte papírových utěrek a vrátíte se k původním, plátěným. Ty mají dlouhou životnost a postačí je vždy při běžném praní vyprat. A nemusíte se věčně tahat s pakly papírových utěrek.

Deštníky i obuv

Konec opravářům v Čechách. Tak by se mohl nazvat efekt, který si vybudovali výrobci nekvalitního, ale levného zboží. Již se nevyplatí příliš opravovat a už vůbec ne deštníky, boty apod. jde o zboží, které seženete mnohem levnější nové, než oprava starého. Tak trochu paradox, ale bohužel. Poněkud zápřah na životní prostředí, ale tak je moderní systém nařízen.

Šetřit se dá všelijak, stačí sledovat vlastní domácnost, zapisovat, kolik utratím za co a hledat cesty, jak ušetřit.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články