Proč se zajímat o LED žárovky?

15.12. 2013 • Zajímavosti

Možná se vám bude zdát, že pět ódu na LED žárovky nebo na úsporné žárovky, je již doslova ohraná písnička. Pokud však patříte stále k příznivcům klasických žárovek, měli byste se seznámit s několika ekonomickými údaji, které vás možná přesvědčí k úvahám o jejich výměně za modernější, i když dražší alternativu.

Rozhodnutí přejít na dražší produkt, když máte doma ještě velikou zásobu klasických žárovek, možná trochu zabolí do rodinného rozpočtu. Je však nadmíru jasné, že takováto investice je vysoce návratná v podobě dlouhé životnosti svítícího zařízení, stejně jako v míře spotřebované elektrické energie.

Pokud jste si před zrušením možnosti prodeje klasických žárovek jejich větší zásobu do domácnosti nepořídili, určitě již doma či na pracovištích používáte úsporné žárovky. Ty mají však nevýhodu v tom, že jim nesvědčí časté vypínání a zapínání, stejně jako že se nerozsvítí naráz, ale k plnému proudu světla se dostávají postupem času. LED žárovky oproti tomu podobné problémy nemají. V ničem jim neškodí časté vypínání i zapínání a na maximum své svítivosti dosáhnou ihned po spuštění. Aby byla úvaha objektivní, nutno dodat, že LED technologie stále prochází vývojem, takže si ještě nepořídíte ten nejlepší a nejdokonalejší produkt na trhu všech dob, ale současná nabídka již dostatečně pokrývá nároky i přání spotřebitelů.

Každý specialista na elektro vás také bude varovat, abyste nekupovali zastaralé LED diody s kloboučkovým vrchem., které se vám mohou pokoušet prodávat nečestní prodejci. Jedná se o technologii, která je již dávno překonána. Nabízí sice nízkou spotřebu i velmi nízkou cenu, avšak z tohoto osvětlení získáte zdroj světla rovný tak běžné kapesní svítilně. Tedy malý a nedostačující. Tím, co by mělo vaši pozornost zalarmovat, je nízká cena – pod 100 Kč.

Solidní prodejce také na obalu prodávané LED žárovky uvádí poměr výkonu ku běžným žárovkám. Pokud tomu tak není, buďte na pozoru. Může se jednat o obchodníka, který nerozumí tomu, co prodává, a co je v této oblasti stěžejním údajem, nebo přímo o podvodníka, kterému se hodí tento údaj zamlčet. V krátkosti lze shrnout poměr svítivosti následovně: to, co se udává u běžných žárovek na Watty (W), u LED žárovek nalezneme v lumenech (lm) aneb v jednotce světelných toků. Žárovce, která má 25 W, odpovídá 220-230 lm. Žárovce o 40 W se vyrovná LED žárovka s 410-430 lm. 60 W stačí 700-750 lm a žárovce o 100 W odpovídá 1300-1400 lm.

Nejen svítivost je atribut, který by vás mohl při koupi těchto úsporných osvětlovacích zařízení zajímat. Důležitá je také barva světla. Jsou lidé, kterým světlo z LED žárovek připadá moc „studené“ a necítí se v něm tedy dobře. I člověk uvyklý na běžné žárovky oblibuje raději žluté světlo, zatímco to bílé chladné má myšlenkově spjaté s nemocničními zařízeními nebo s odosobněnými administrativními budovami. Proto již v dnešní době můžeme volit ze tří typů barevného spektra. Teplá bílá (warm white) je ta, kterou si takový člověk nejspíše vybere. Záře se nejvíce blíží žlutému světlu zářivek, předměty a osoby pod tímto osvětlením vypadají přirozeně. Barva světla navozuje pocit útulnosti. O příčku níže stojí denní bílá (daylight white), která už poskytuje menší útulnost a mírný nepřirozený nádech objektů i osob, které osvětluje. Posledním barevným typem je studená bílá (cold white), která sice poskytuje největší svítivost, ale vykoupena je tím barva – je nepřirozená, namodralá, odtažitá. Hodí se nejvíce do velkých hal nebo skladů. Obecně bohužel platí, že čím je LED žárovka výkonnější, tím více chladný odstín má.

A teď již něco k ekonomickým parametrům. Statistické údaje podávají výpověď, že za dobu životnosti pouhé jediné LED žárovky byste v domácnosti vypotřebovali až 50 kusů běžných vláknových žárovek. Životnost jedné vláknové žárovky je totiž cca 1000 provozních hodin, zatímco LED žárovky je to 50 000 hodin.

Tím, co je třeba zohlednit, je také – a to především! - úspora elektrické energie. Běžná žárovka s vláknem o výkonu 80 W spotřebuje během 4 prosvícených hodin 0,32 kWh. Ročně to činí 117 kWh, které na koruny vyjdou cca na 470 Kč. LED žárovka, která odpovídá svítivosti 80 W žárovky, spotřebuje pouze desetinu elektrické energie! Ročně tedy něco kolem 47 korun českých. Za jeden rok tedy můžete ušetřit 400 Kč – a to jen jedním kusem LED žárovky, kterým nahradíte jednu běžnou. Úsporu je tedy možné libovolně násobit počtem vyměněných kusů. A tehdy se pak již jedná o velmi zajímavá čísla! Ten, kdo se v matematice a jednoduchých výpočtech dobře a rád orientuje, si svoji úsporu v domácnosti dovede spočítat i sám pomocí údajů uvedených na obalech zboží.

Věřím, že rozhodnutí vybavit svoji domácnost právě LED žárovkami, bude to, které učiníte v nejbližších dnech. Samozřejmě se jedná o investici, která se vám ale pomalu – zato jistě – vrátí. A nemyslete si, že z vás chtějí výrobci elektrospotřebičů jen „tahat peníze“. Naopak, tím, že si u nich nějaký z těchto LED produktů pořídíte, zajistíte to, že se pro osvětlovací techniku dlouho jen tak nevrátíte. Vždy ale volte dobrého prodejce. Nelze doporučit velkovýrobce či velkoobchodníky s nejnižšími cenami, stejně jako supermarkety, kde naleznete elektrospotřebiče jen pár metrů od housek a dalšího pečiva, a kde nemáte kvalifikované pracovníky schopné vám při výběru poradit. U velkodistributorů garantujících ty nejnižší ceny zase hrozí nebezpečí, že zboží je, ač skrytě, druhé kategorie co do kvality. Maloprodejci jsou proto místa, kam bych šla pro radu a pro tu nej LED diodu právě já. Nechci vás tím ale odradit, každý máme jiná přesvědčení a jiné zkušenosti. Tak tedy – ať vám dobře a úsporně svítí!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články