Nebuďte potmě a rozsviťte své domácnosti netradičními typy osvětlení

03.11. 2021 • Zajímavosti

Pokud je slovo, které podzim a zimu definuje, je to slovo tma. Postupně se totiž začíná stále dříve smrákat a naše domácnosti jsou tak dříve zahaleny tmou. A i rána bývají temná a ponurá. Jak svou domácnost přeměnit na přístav světla a naděje? Vsadit můžete například na netradiční osvětlení.

Mějte přehled o svých rozvodech elektřiny

Hned na úvod na vás máme jednu otázku: víte, kde se nachází váš elektroměrový rozvaděč? Jeho přítomnost ve vaší domácnosti nebo na vaší zahradě, v případě, že bydlíte v rodinném domě, je klíčová. Nejenom, že díky němu máte přísun elektřiny, ale také se z něj dá vyčíst spoustu údajů. Například to, kolika tarifní rozvaděč máte.

Povědomí o tom, kde se váš elektroměrový rozvaděč nachází, patří k základním znalostem o vaší domácnosti. A pokud nejste technicky nadaní, nevadí, základní údaje se dají z každého rozvaděče přečíst. Každé číslo i písmeno uvedené na elektroměrovém rozvaděči má totiž nějaký význam. Jaký? To zjistíte s pomocí internetu.

Svíčky, girlandy i řetězy

Jestliže žijete v přesvědčení, že girlandy a světelné řetězy se hodí do domácnosti pouze o Vánocích, jste na omylu. Jejich přítomnost v interiéru je vítána i během roku. Zejména tedy od září do března vám může netradiční osvětlení dělat radost a zútulňovat bydlení během krátkých podzimních a zimních dní. Zapalte si aromatické svíčky a kamkoliv vám to interiér vaší domácnosti dovolí, pověste světelné girlandy a řetězy. Světelné řetězy se vyrábí ve všech možných barevných provedeních a hodí se do moderní i do retro domácnosti.

Retro osvětlení

Netradiční ozdobou nočního stolku nebo stolku v obývacím pokoji jsou lávové lampy. Jejich éra je sice již za námi, ale dekorační účinek mají stále stejný. Pozorování toho, jak vosk uvnitř neustále mění svůj tvar a přesouvá se seshora dolů má i zklidňující, někdy až terapeutické účinky. Zajímá vás, jak taková lávová lampa vlastně funguje? Nejsou v tom žádná kouzla ani čáry.

Jakmile zapojíte šňůru od lampy do zásuvky, začne se díky teplu vydávanému žárovkou zahřívat kovová spirála. Ta následně zahřeje také dno nádoby, kde se nachází vosk. Jakmile se vosk působením tepla roztaje, začne stoupat vzhůru a vytvářet originální tvary a uskupení.

LED solární osvětlení na balkon i do zimní zahrady

Když to venkovní teploty dovolí, dá se příjemně posedět i na balkoně, terase či v zimní zahradě i během podzimních a zimních měsíců. A abyste si atmosféru zpříjemnili, vsadit můžete na LED osvětlení, které se dobíjí slunečními paprsky. Pokud během dne vykouknou sluneční paprsky zpoza mraků, LED solární osvětlení se dobije a bude vám dělat společnost dlouho do noci. A životnost takových solárních lamp se pohybuje v řádu tisíců hodin. Budou vám tedy svítit a zpříjemňovat posezení v zahradě, na terase či na balkoně pěkně dlouho.

LED pásky pro šikovné ručičky

Jste-li vy nebo někdo ve vaší domácnosti manuálně zruční, nakupte si LED pásky a zútulněte si bydlení. S nimi se totiž dají vytvářet hotová kouzla. Jediné, co je k jejich správné instalaci potřeba, je trpělivost, samostudium toho, jak je správně nastavit a trochu času. U LED pásků máte výhodu, že si můžete koupit libovolnou barvu od ledově bílé, přes zelenou, červenou, modrou či teple žlutou. A pokud se nebojíte experimentovat, můžete zkombinovat několik barev a vytvořit si tak doma zajímavou světelnou instalaci.

Nenechte se během nadcházejících měsíců pohltit tmou a rozsviťte svůj domov. Pořiďte si netradiční osvětlení, které vaši domácnost ozvláštní, zútulní a díky němuž budete mít dobrou náladu a nebudou na vás doléhat podzimní splíny.

Zdroj obrázku 1: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: jackmazur / Shutterstock.com

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články