Nízkonákladové letecké společnosti

05.07. 2011 • Zajímavosti

Na českém leteckém trhu působí několik nízkonákladových společností. Pojďme si je nyní trochu představit a vnesme do nízkonákladových firem trochu světla.

CLICK4SKY

Jedním z nízkonákladových leteckých přepravců, nabízejícím své služby na území České republiky je společnost Click4sky. Jde o dceřinnou společnost Českých Aerolinií, což můžeme mimo jiné brát také jako doklad toho, že low-cost přepravci skutečně nepředstavují žádný méněcenný způsob létání.

Služby společnosti Click4Sky jsou tak v podstatě založeny na tom, že jejím prostřednictvím ČSA  prodávají svá místa, která by v jiném případě zůstala neobsazená. Nevýhodou silného zázemí této společnosti je proto ale fakt, že volných míst je k dispozici jen omezený počet, a nikdy tak nemáte naprostou jistotu, že se na vás dostane zrovna tehdy, když potřebujete.

Od typických nízkonákladových přepravců se Click4Sky odlišuje také v tom, že na rozdíl od obvyklé praxe jí nabízená cena letenky je konečná, což znamená, že se dále nenavyšuje o různé poplatky, které jsme si zmínili výše. Na svých webových stránkách společnost kromě toho uvádí, že se orientuje především na „příležitostné“ klienty, a proto nenabízí žádný program slev pro stálé zákazníky.

Letenky této společnosti je možné pořídit pouze přes internet – nemá žádné kamenné pobočky. Přes internet stejně tak probíhá i odbavení, díky čemuž tak odpadá nepříjemné čekání ve frontě na letišti. Odbavit se lze nejdříve 24 hodin před odletem, přičemž se uzavírá 35 minut před odletem. Poté si vytisknete palubní vstupenku, se kterou se už můžete vydat na letiště. Odbavení je ale samozřejmě možné provést také přímo na letišti.

Všechny lety společnost Click4sky nabízí za jednotnou cenu 1390 korun, která platí při koupi zpáteční letenky. Takto lze jejím prostřednictvím navštívit 36 evropských měst, která leží na územích 22 zemí. Ve všech městech přitom jde o hlavní letiště, ze kterých se potom není problém dopravit do centra.

U Click4Sky si tedy lze rezervovat letenku do těchto měst:

Amsterdam, Atény, Bělehrad, Benátky, Berlín, Boloňa, Bratislava, Brusel, Budapešť, Curych, Dublin, Dusseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Istanbul, Káhira, Kodaň, Kolín nad Rýnem, Košice, Krakov, Ljublaňa, Londýn Heathrow,Londýn Stansted, Madrid, Manchester, Miláno, Mnichov, Oslo, Riga, Řím, Stuttgart, Soluň, Talinn, Vídeň, Vilnius.

Na rozdíl od některých ostatních nízkonákladových leteckých přepravců tato společnost svým cestujícím na palubě nabízí jak občerstvení a denní tisk, tak třeba i palubní magazín, který bývá obvyklou součástí spíše u letů provozovaných standardními aerolinkami.

RYANAIR

Pokud vás kromě evropských destinací zajímá také třeba Maroko, a zároveň byste za svou letenku rádi utratili co nejméně, možná se vám podaří najít vhodný let v nabídce irského low-cost  přepravce Ryanair.

Tato společnost v současnosti nabízí přes sedm set různých letů, a co se týče počtu jejich  pasažérů, jde o třetí největší aerolinie v Evropě. Pokud jde o cílová místa, pokrývá většinu důležitých evropských letišť, a navíc ještě pět dalších v Maroku, včetně mezi turisty dobře známého Marákeše nebo Tangeru. S Ryanair tak můžete letět do těchto zemí: Maroko, Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Irsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Malta, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Zatímco třeba dříve zmíněná Click4Sky dosahuje svých nízkých cen díky pevného spojení s Českými aeroliniemi, u Ryanairu jde spíše o výsledek nemilosrdných vyjednávacích praktik. Tento přepravce proslul jako společnost, která pomocí svých ostrých loktů tlačí na letiště, s nimiž má podepsané smlouvy, aby co nejvíce snížily své letištní poplatky. Stejně tak často vyžaduje jejich podporu s vlastním marketingem a reklamou, přičemž pokud se jí nepodaří dosáhnout svých požadavků, tak neváhá přesunout své linky jinam.

Druhým, pro samotného pasažéra zřejmě podstatnějším - rozdílem oproti dříve zmiňované společnosti je také skutečnost, že letadla společnosti Ryanair – kterých v současné době provozuje více než sto – obvykle přistávají na letištích, která jsou od cílových měst poměrně vzdálená. Proto možná bude lepší, pokud se před každým letem ujistíte kde přesně přistanete, a jak dlouho vám potom bude trvat dostat se na místo, kam potřebujete.

SMART WINGS 

Jméno Smart Wings nese česká nízkonákladová letecká společnost, jejíž ústředí sídlí v Praze. Patří společnosti Travel Service, která spadá pod mezinárodní skupinu Icelandair Group. Hlavním místem, odkud vypravuje své stroje je proto letiště v pražské Ruzyni, důležitým místem ale pro ni zůstává také letiště v maďarské Budapešti. Kromě Prahy je nicméně nástupním místem také letiště v Brně – Tuřanech, nebo Ostravě.

Na zdejším trhu působí od roku 2004. V současnosti úspěšně zajišťuje jak charterové lety, tak i pravidelné linky do mnoha zemí Evropy. Zároveň se ale již neomezuje pouze na letiště starého kontinentu, nýbrž nabízí i několik letů do oblasti blízkého východu, poměrně často je tak možné s tímto přepravcem letět třeba do Dubaje.

Nabízí dvacet pět různých letů, které obstarává deset Boeingů 737, jimiž dnes Smart Wings operují. Podobně jako u většiny ostatních nízkonákladových leteckých přepravců se tato společnost nesnaží konkurovat klasickým aeroliniím pestrostí služeb na palubě letadla, ale  sází spíše na nízké ceny. Proto také například nenabízí během letu zdarma občerstvení, ani žádný exkluzivní palubní magazín. Samozřejmě to neznamená, že byste se v letadle neměli kde napít, akorát se nic neservíruje gratis.

Pokud jde o destinace, mezi kterými Smart Wings zajišťuje pravidelné letecké spojení, tak ve Francii je to pařížské letiště Charlese De Gaulla, dále s touto společností můžete letět do Říma, na Kypr, nebo do Budapešti. Mezi další pokryté země potom patří Řecko s šesti možnými cílovými letišti (Chania, Iraklion, Korfu, Rhodos, Soluň, Zakynthos), a Španělsko (Barcelona, Madrid, Malaga, Valencie). Kromě toho si lze u Smart Wings zarezervovat letenky na Kanárské ostrovy, Tenerife, nebo Ibizu. Mimo těchto zemí západní Evropy tato společnost vypravuje svá letadla také na východ, kde je cílovou stanicí moskevské letiště Vnukovo. A samozřejmě již zmíněné Spojené arabské emiráty – Dubaj.

Uvádět zde jednotlivé ceny způsobem „Smart Wings nabízí letenky již od … korun“ pravděpodobně nemá příliš velký smysl. Jednak totiž nezahrnují letištní poplatky, především se ale cenové nabídky prakticky neustále mění, a nejjednodušší je proto hledat konkrétní informace přímo na jejich webových stránkách. Pokud plánujete cestu ve více lidech, určitě se nezapomeňte podívat po případné skupinové slevě, které Smart Wings nabízí u vybraných letů! 

SKYEUROPE

Nízkonákladová společnost SkyEurope patří mezi zkušené hráče na evropském trhu: jde o nejstaršího prodejce low-cost letenek ve střední Evropě. Prvního pasažéra přepravila v prvních měsících roku 2002, a v současné době si u ní své letenky koupilo více než tři a čtvrt milionů lidí.

Hlavní ústředí a technickou základnu má SkyEurope v Bratislavě, odkud odlétají její letadla z letiště M.R. Štefánika. Od něj je to do blízké Vídně pouhých padesát kilometrů, ty je možné urazit třeba ve speciálních autobusech, které provozuje přímo SkyEurope, a které lze najít pod názvem Sky Shuttle Bus. Stejná kyvadlová doprava dnes funguje také na polské trase Katovice – Gliwice – Krakov, nebo mezi maďarskými městy Budapešť a Debrecín. Všechny tyto spoje je možné, stejně jako letenky, rezervovat přes internet, a současně s jejich objednávkou. Nemusíte tedy mít obavy, že byste kvůli přeplněnému autobusu zmeškali svůj zaplacený let. Pro potenciální české klienty je určitě důležitou informací, že odlety jsou možné také z Prahy, Vídně, a Košic. 

SkyEurope zprostředkovává lety do čtyřiceti pěti měst v devatenácti evropských zemích. Na rozdíl třeba od Ryanairu prakticky neprovozuje vlastní letadla – v současné době má pouze čtyři – ale pronajímá si je od smluvních partnerů.

Tento původem slovenský letecký přepravce se nejprve věnoval pouze domácím letům. Postupně se jí ale podařilo vypracovat na místo největší nízkonákladové letecké společnosti ve střední a východní Evropě.  Dnes se orientuje především na zajišťování letů na krátké vzdálenosti, a charterových letů.

Tedy nepravidelných letů, které nepředstavují stabilní spoje. Samozřejmě jde o velice levný způsob létání, které ale má i své nevýhody. Pokud na letišti dojde k jakýmkoliv problémům, které by měly ústit ve zpoždění pravidelných linek, vždy to znamená, že se jako první odloží právě charterový let. Daní za nízkou cenu letenky proto někdy může být nečekané a nepříjemně dlouhé zpoždění.

Samozřejmostí je u SkyEurope rezervace a platba letenky přes internet. Netiskne papírové letenky, ale zákazníkům po jejich zaplacení prostřednictvím elektronické pošty zasílá kód, který potom pasažér potřebuje k odbavení na letišti.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články