Jak vybrat správnou pojistku na auto

12.11. 2013 • Pojištění

Dneska snad již není žádná normální rodina, která nevlastní osobní automobil. A co rodina – i samotní dospělí, vlastní jedno, někdy i více vlastních vozů. Pokud se vydáme na české silnice a dálnice, potkáme mnoho aut, parkoviště okolo nákupních a zábavních center jsou plná automobilů a také úzké uličky ve městech. Zkusili jste někdy počítat auta ve vašem okolí? Pokud žijete ve větším městě, asi to jen tak jednoduše nesvede, protože pořád kolem vás jezdí auta, opodál stojí několik vozů a neustále se mění – odjíždí a přijíždí.

Pojistka na auto? Nutnost

Zkrátka – dnes je moderní, civilizovaný svět plný aut a většina lidí si ani neumí již představit, že by svoje auto nemělo. Proto je nutné mít na svůj vůz sjednané pojištění. Za prvé to tak stanoví zákon, a další pojištění je spíše z vlastní bezpečnosti.

Bourá se denně a bourat se bude. Už jen malý „ťukanec“, který se zdá jako nepatrnost, vás může stát několik tisíc. Pokud máte sjednáno běžné, a ze zákona povinné ručení, jak by každý provozovatel motorového vozidla měl sjednáno mít, pak taková oprava bude hrazena nejspíš z tohoto pojištění.

Povinné ručení

Povinné ručení, oficiálně nazváno jako Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je smluvní pojištění, jehož účelem je ochrana zdraví a majetku třetích osob, kterým byla způsobem škoda vozidlem. Zákon všem provozovatelům motorových vozidel ukládá povinnost sjednávat a platit toto pojištění. Najdou se sice i tací odvážlivci, kteří na své auta pojištění sjednané nemají, jenže jakmile se stane nějaká škodní událost, bude je tato „akce“ stát nemalé peníze. Navíc mohou mít problémy se zákonem, protože tak hovoří zákon a jejich povinnost, proti které se obrnili.

Havarijní pojištění

Toto pojištění již zákon neukládá jako povinnost sjednávat a platit. Nicméně pro určité vozy je rozhodně více než vhodné, si jej sjednat. Záleží na konkrétné pojistce, pojištěním, které je sjednáno u konkrétní soukromé instituce, která pojistku sjednává, jaká bude její výše a její plnění. Havarijní pojištění je jistým nepsaným pravidel povinno sjednat na nové a téměř nové vozy. Pokud si totiž jako provozovatel koupíte zcela nové vozidlo, bude vás to stát několik set tisíc (zcela nové vozidlo) a jistě o něj jen tak a hned nechcete přijít.

Pro které vozy by mělo být havarijní pojištění povinné

Pokud způsobíte v tomto vozidle dopravní nehodu, při čemž bude vozidlo tak zvaně „na odpis“, a vy budete mít sjednání pouze povinné ručení, o vůz přijdete a nedostanete ani „korunu“. Naopak, pakliže si sjednáte havarijní pojištění, bude vám za jistých okolností vyplacená aktuálně stanovená cena vozu od pojišťovny. Samozřejmě, že havarijní pojištění se může sjednat i na starší vozy. Jenže to si pak sám provozovatel musí zhodnotit, zda se mu taková investice vyplatí, nebo je dokonce lepší si v případě havárie, poté koupit nový vůz, než investovat do havarijního.

Cena pojistky

To, kolik budete za svůj vůz platit, není až tak jednoduché sdělit. Záleží v první řadě na tom, kde si pojistku sjednáváte. Tedy u jaké firmy, společnosti, na základě jejich nabídky a možností. Dále je to určitě na základě typu vozidla, obsahu motoru, počtu míst, stáří vozidla a mnoho, mnoho dalších fakt, které konečnou cenu stanoví.

Připojištění

Ke svému běžnému povinnému ručení si navíc můžete sjednat i další doplňková pojištění. Velice oblíbené je třeba pojištění čelního skla, které není tak drahé (obvykle stojí asi pět set korun ročně na vůz) a i běžný kamínek, který může odletět od kolemjedoucího vozidla, vám může důležité čelní sklo zničit. V takovém případě vám výměnu zaplatí pojišťovna.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články