7 žroutů peněz v domácnosti - jak doma ušetřit?

28.02. 2014 • Tipy a rady

Míváte čas od času pocit, že většina vašich vydělaných peněz se vám rychle rozkutálí? Zaplatíte nájemné a výdaje za chod domácnosti. Není od věci zkontrolovat vaši domácnost, zda hloupě nerozhazujete penězi. Zkuste se soustředit na úsporné spotřebiče – stovky až tisíce se vám mohou navrátit na váš účet. Jak na to ale přijít? A které spotřebiče jsou těmi likvidátory vašich financí? Následující článek vám dá několik rad.

1. VARNÁ KONVICE

Varnou konvici má téměř každá domácnost. Jedná se o nepostradatelného pomocníka na ohřívání vody. V dnešní době pouze hrstka lidí ohřívá vodu na plotně, jak tomu bylo v dobách již minulých. Rychlovarná konvice má sice vyšší spotřebu elektrické energie (0,26 kWh) než plotýnkový ohřev (0,1 kWh), avšak zádrhel hledejme jinde. Většina lidí ohřívá větší objem vody, než skutečně potřebují. Jistě víte, o čem je řeč. Napustíte do konvice 1,5 l vody, ale na kávu (čaj) vám postačí pouze 250 ml. To tedy znamená, že spotřeba elektřiny je až 4x vyšší. Dobré bude, když se nad tím na moment zamyslíte, až si budete chtít znovu udělat nějaký ten horký nápoj.

2. ŽÁROVKY

Velký počet osob ještě dnes používá na svícení běžné žárovky. Ovšem nejspíš nemají tušení, že úsporný typ žárovek dokáže ušetřit výdaje za energii až o 50%. Co vy na to? Nezdá se to jako vhodné řešení úspory financí, že si takové žárovky pořídíte do svého domu? Velkým plusem u tohoto typu žárovek je jejich dlouhá výdrž (životnost). Jejich nákupem rozhodně nešlápnete vedle.

3. LEDNIČKA A MRAZNIČKA

Obrovským „žroutem“ elektřiny jsou tzv. bílé spotřebiče – chladnička a mraznička. Ovšem moderní typy těchto spotřebičů jsou produkovány tak, aby spotřeba energie při jejich užívání byla minimální. Různé průzkumy uvádějí, že spotřeba je až o 50% nižší než u jejich starších kolegů. Pravidelně také odmrazujte ledničku – námraza spotřebu elektřiny navyšuje.

4. PRAČKA

Perte jen tehdy, je – li pračka dostatečně naplněna a tím tedy vytížena. I tady platí, že novější typy jsou oproti starším šetrnější. Ušetřit lze i praním na nízké teploty.

5. TELEVIZE

Téměř 10% z domácího rozpočtu činí spotřeba energie za televizor. Podívejte se v obchodech po televizi označenou tzv. energetickým štítkem. Taková plazmová televize má daleko vyšší spotřebu než jiné typy televizních přijímačů. Usínáte – li pravidelně u televize, používejte časovač – sama se vypne. Vydáte – li se na cesty, televizi zcela vypněte.

6. MYČKA NA NÁDOBÍ

Myčka nádobí je ideální pro ty, kteří jsou zvyklí omývat nádobí pod tekoucí vodou (zejména úspora za ohřev vody a to až o 60%). Šetříte nejen energii, ale i vodu, čas a ruce. Myčka na nádobí je opravdu vděčným spotřebičem pro chod vaší domácnosti.

7. NABÍJEČKA NA MOBIL

Co myslíte? Pomohly vám tyto tipy uspořit nějakou korunu? Okuste si to na vlastní kůži a ono se ukáže.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články