Zdražování povinného ručení a jak mu čelit

23.11. 2013 • Tipy a rady

Veškeré pojišťovny na českém trhu v současné době plánují skokové zvýšení cen povinného ručení. Některé pojišťovny už dokonce zdražily, zatímco jiné se k tomuto nepopulárnímu kroku teprve chystají v dohledné době. Pojišťovny se nárůst cen snaží odůvodnit novou povinností pojišťoven odvádět minimálně tři procenta z přijatého povinného ručení na financování hasičů a také to zdůvodňují některými novinkami obsaženými v novém občanském zákoníku platném od ledna 2014.

Povinné ručení

O navýšení ceny povinného ručení se majitel automobilu ve většině případů dozvídá až krátce před skončením doby platnosti smlouvy, když mu přijde dopis od poskytovatele povinného ručení. Smlouva se sice dá vypovědět do jednoho měsíce od oznámení nové ceny pojištění, nicméně klienti většinou rozhodování nechávají na poslední chvíli a potom už často nebývá dostatek času na případnou změnu pojišťovny na jinou. Pokud se nepodaří změnit pojišťovnu včas, musí klient platit i nadále vyšší částku za povinné ručení. Nejdůležitější pro získání levného povinného ručení je nebourat a být také aktivní při vyjednávání o ceně pojistky, protože pojišťovny samy výhodnou cenu nenabídnou. 

Pakliže motorista nemá vyjetý nejvyšší možný bonus, je lepší si sjednat takové povinné ručení, u kterého se za pojistné obdobní nezapočítává jedna zaviněná škoda do systému bonus/malus. I přes menší navýšení základní ceny povinného ručení se to vyplatí, jelikož bezeškodní bonus za ježdění bez nehody je hlavním nositelem levnější pojistky. Obchodní sleva bývá běžně pouze pro takové řidiče, kteří neměli třeba v době posledních dvou let nehodu. Při schvalování individuální obchodní slevy bývá nehodovost klienta poměrně důležitým kritériem pro její udělení.

Jak na zdražení povinného ručení?

Zdražení povinného ručení jistě není pro motoristy příjemnou záležitostí. Z toho důvodu se vyplatí hledat nějaké způsoby, jak se opatřit proti zdražování. Jednou z možností je povinné ručení s fixací ceny na tři roky. Většinou se ovšem jedná o něco dražší produkty, u nichž ještě ke všemu nejde získávat slevu za jízdu bez nehody. Takový typ pojištění se vyplatí spíše lidem, kteří už dosáhnou na maximální bonus a nevadí jim vyšší cena pojištění. Zajímavější možnost asi představuje rezervace s garancí ceny až na jeden rok dopředu. Zde je totiž možné si zarezervovat aktuální výhodnou cenu pojištění bez ohledu na to, kdy klientovi v průběhu roku vyprší platnost povinného ručení. Tuto možnost samozřejmě nenabízí úplně každý pojišťovna. Jakmile klientovi vyprší aktuální smlouva, plynule může navázat cenou, jakou si rezervoval v předchozím období. 

Rezervace je možná až jeden rok dopředu. Takové nabídky však bývají časově omezené, nicméně je můžou doprovázet i další bonusy. U povinného ručení se určitě vyplatí nemít žádné autonehody, protože pojišťovny za rok bez nehody připisují bonus ve výši zhruba pěti až deseti procent, celkově až do výšky šedesáti procent, což už je poměrně velká sleva. Jestliže tedy řidič nebourá, tato sleva mu může zčásti nahradit zdražení pojistky. Velice důležité je oslovit svoji pojišťovnu včas a požádat jí o přepočítání pojistky. Podstatné je, aby pojišťovna zohlednila stáří automobilu. Nový pojistka totiž může ve výsledku být levnější o stokoruny a v některých případech dokonce i o tisícikoruny. 

Mějte přitom na vědomosti, že výročním dnem smlouvy o povinném ručení je den, dokdy platí zelená karta automobilu. Vypovězení smlouvy ke konci pojistného období se musí pojišťovně doručit maximálně šest týdnů před skončením platnosti pojištění. Na našem trhu najdete velké množství nabídek, takže se určitě vyplatí si jimi projít a pokusit se objevit, jestli se opravdu nedá najít levnější varianta povinného ručení, kterou byste si mohli pořídit. K tomuto účelu se dají doporučit určitě i různé kalkulačky cen dostupné na internetu. Pokud výhodnější nabídku naleznete, dejte výpověď a přejděte k jiné pojišťovně. Někdy není zapotřebí ani přecházet k jiné pojišťovně a postačí podat výpověď a počkat si, protože pojišťovny velice často reagují tím způsobem, že dají lepší nabídku.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články