Rodinné finanční plánování

27.03. 2014 • Tipy a rady

Při založení rodiny je určitě dobré myslet na to, jak rodinu zabezpečit a jak jí poskytnout vždy to co bude potřebovat. Hezké je si myslet, že rodině dáte vždy to nejlepší, ovšem v dnešní době to není tak jednoduché, zvláště tehdy, máte-li omezené příjmy. Pak musíte hodně zvažovat a přemýšlet nad tím, co koupit, kde to koupit, za kolik to koupit a podobně. Pokud máte omezené příjmy, stávají se vašimi pomocníky akční letáky, kdy hledáte kde je co nejlevnější a tím šetříte. I když v rodině máte dva platy, výdaje jsou logicky větší a to v případě, že máte děti. Pokud máte děti, jsou vaše výdaje mnohem větší, děti rostou, potřebují každou chvíli nové a nové oblečení, boty, ve školce jsou neustále nějaké programy, divadla, kina a podobně. Chcete s dětmi také nějak kulturně žít, takže je to divadlo, kino, cirkus a podobně. Děti jsou radost, ale i starost, takže na tyto výdaje je nutné se připravit. Pokud rodinu máte, je určitě sami víte, jaké to je. Nejideálnější je ten stav, kdy jsou vaše příjmy dostatečně vysoké, tudíž můžete naprosto s klidným srdcem dítěti dopřát vše, co potřebuje a vše co si zamane. Ovšem i zde, pokud máte dostatek financí a dopřejete svému dítku vše, co chce, se může vyskytnout problém a to z výchovného hlediska. Dítě se odmalička učí, že peníze jsou běžně dostupné a co chce, to také dostane a v dospělosti pak může narazit na nepochopení, což rozhodně není nic příjemného. Navíc si takové děti neváží peněz, neznají ten pocit, když na něco šetří a poté co mají přesnou částku, si danou věc koupí.

Rodina by měla mít o svých financích dobrý přehled, ovšem ne vždycky to tak je a funguje. Pokud o svých financích nemáte přehled, je to velmi špatně. Nemůžete tak dost dobře vědět, jestli jste každý měsíc v plusu, jestli jste na nule nebo dokonce v mínusu. Pokud toužíte po vlastním bydlení, po rekonstrukci stávajícího bydlení, po zahraniční dovolené, pokud chcete spořit na důchod, na horší časy, vytvořit finanční rezervu, šetřit dětem na studia, do začátku a podobně, musíte mít o financích dost podrobný přehled a přesně vědět, kam která koruna jde. Pokud budete mít finance pod kontrolou, můžete si splnit vše, co chcete. Co k tomu potřebujete? Dobrý rodinný rozpočet, k němu vám může dopomoci i finanční poradce, pokud si nevíte sami rady s financemi. Ovšem poradíte si s ním i vy sami. Většina přání, které rodina má závisí na financích. Jet na luxusní dovolenou, jet do Disneylandu, koupit si vlastní dům, vybudovat si na zahradě bazén, začít podnikat, zajistit se na důchod, zajistit dětem dobrou školu a také něco málo do začátku a podobně. V tomto článku najdete pár rad, jak rodinné financování trošku více naplánovat a díky tomu tak můžete své rodině a sobě splnit postupně své sny a své plány.

Stanovte si cíle, které jsou pro vás splnitelné

Mnoho lidí si vysní různé věci. Mnoho z nich však, bohužel není reálných, pokud nemáte bohatou tetičku či strýčka, kdy po jejich smrti majetek získáte vy. Potřebujete takové sny a cíle, které jsou pro vás dosažitelné. Přeci nebudete šetřit celý život na jeden jediný sen, každou volnou korunu dávat bokem po x-let. Základem je tak stanovení si cílů, které rodinný rozpočet běžně dokáže zvládnout. Pokud se během let vaše finance změní a příjmy se vám zvýší, je možné cíle a sny poupravit. Je asi logické, že na dům svých snů si během života nenašetříte. Stanovte si proto reálné cíle, například šetřete na luxusní dovolenou, na místo kam se chcete již dlouho podívat, šetřete na cestu do Disneylandu pro děti a podobně. Pokud máte peníze volné, je dobré je nějak zhodnotit, tudíž se můžete poohlédnout po nějakých investicích, které vám po čase dají nějaké ty finance navíc, což je pro vás rozhodně dobré a pozitivní.

Finanční poradce vám může pomoci

Finanční poradce nemusí být jen rozmar a zbytečné vyhazování peněz. Správný a dobrý finanční poradce vám může pomoci lépe zvládnout své finance a mnohdy nakonec zjistíte, že můžete ušetřit a to opravdu dost. Ne všichni mají představu o svých financích a ne všichni umějí zacházet s čísly a umějí počítat. Proto, když opravdu potřebujete pomoci s financemi a vy sami, si  tím neumíte poradit, je dobré si nechat poradit od odborníka. Navíc, pokud dáte své finance na starost někomu jinému, budete mít mnohem více a více energie, kterou můžete soustředit na děti, na společné aktivity a na podobné věci, nemusíte se tak zabývat financemi. Mnoho lidí zastává názor, že je šetrné si plno věci udělat svépomocí. Ty doby jsou však podle odborníku dávno pryč. Specialista vám mnohdy ušetří čas a také i peníze, ač se to možná na první pohled nezdá. Proto není od věci popřemýšlet o finančním poradci. Například v amerických filmech můžete vidět, že mnoho lidí má svého finančního poradce, který se o finance stará a pomáhá vám s nimi. Finanční poradce má navíc tu nejlepší vizitku tehdy, kdy s vámi spolupracuje dlouhodobě. Je to lepší také pro vás, protože pokud spolupracujete dlouhodobě s jedním finančním poradcem, ten už ví, co chcete, jaké jsou vaše finance, ví, jestli chcete investovat, kam chcete investovat, co si chcete pořídit, kam chcete své finance vložit a podobně. Opravdu se vám finanční poradce vyplatí a může vám dosti pomoci.

Zvýšit příjem a snížit výdaj

Pokud se rozhodnete nevyužívat finančního poradce je potřeba se svým rozpočtem a svými financemi trošku více zabývat a řešit je. Sestavit rozpočet není nic moc náročného, ovšem musíte mít na paměti to, že je potřeba být opravdu důslední a přesně vědět, kdy jste co koupili a kdy jste co zaplatili. Stačí vám k sestavení rozpočtu jen tužka a papír. Na papíru si udělejte dva sloupečky. Jeden jsou vaše měsíční příjmy a druhý jsou vaše měsíční výdaje. Je jasné, že sloupeček s příjmy bude, co se týče položek možná o něco menší, ovšem mějte na paměti, že to jsou částky v řádu tisícovek, deseti tisícovek. Ve sloupečku příjmy je nutné napsat opravdu vše, vaši čistou mzdu, příjmy z podnikání, pokud něco pronajímáte i to zde napište, rodičovský příspěvek, alimenty, důchody, příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě a podobně. Opravdu zde napište všechny příjmy, které za měsíc dostáváte. Pokud jsou vaše příjmy nižší než výdaje, je potřeba proti tomu něco podniknout. Jednak je rozhodně dobré hledat lépe placenou práci, brigádu, kde můžete docházet o víkendu či několikrát v týdnu odpoledne. Dobré rozhodně je také popřemýšlet nad svými výdaji a snažit se je zredukovat a omezit. Je jasné, že nájem, elektřinu, plyn, vodu a podobné věci zaplatit musíte. Ovšem výdaje se dají snížit šetřením na jídle, například si oběd nemusíte kupovat v práci, ale vařte doma, oběd si pak vezmete do práce a najíte se stejně, ovšem za poloviční cenu, což vám měsíčně ušetří. Kupte si kávu a vařte si ji v práci, nemusíte utrácet za kávu z automatu, denně ji vypijete třeba tři a to už vám může hodit denní ušetření třicet korun. Potřebujete opravdu tolik volat, nebo provoláváte minuty jen kvůli tomu, že je máte? Snižte si volné minuty na minimum. Když budete volat, tak jen tehdy, když budete nutně potřebovat a zbytečně se pak nebudete vybavovat. To jsou jen nějaké tipy, ušetření najdete v rozpočtu opravdu velkou spoustu.
Pokud budete výdaje seškrtávat opravdu pečlivě, zjistíte, že měsíčně například ušetříte pár tisícovek, což můžete investovat, vytvořit si finanční rezervu, spořit dětem na studia, spořit na dovolenou, na rekonstrukci a podobně.

Spoření či investování?

Rozhodnutí je přímo a jen na vás. Někdo chce své finance zhodnotit a chce je investovat, aby mu přinesli nějaký ten zisk, někdo naopak chce se vyhnout možnému riziku a mít své ušetřené finance pečlivě pod kontrolou. Rodinný život není na finance levný, proto pokud chcete investovat a spořit je dobré s tím začít co nejdříve, vyplatí se vám to. Počítejte také s tím, že může nastat situace, kdy jeden z výdělečně činných jedinců v rodině přijde o práci, sníží se tak rodinný příjem, nebo si v práci pohorší finančně, žena jde na rodičovskou dovolenou, tudíž nevydělává přesně tolik, kolik vydělávala, přijde nějaké onemocnění a úraz, který si vyžaduje dlouhodobou nemocenskou, a ihned jsou příjmy jiné, než byli předtím. Spoření je dobrá věc a každá rodina by měla mít jistou finanční rezervu, minimálně na neočekávané výdaje (porouchaná lednice, pračka, televize, dlouhodobá nemocenská, ztráta práce a podobně). Pokud máte finance navíc, je dobré je moudře investovat a moudře s nimi nakládat tak, aby po nějaké době jste získali kromě investovaných peněz i něco navíc. Ovšem ten, kdo se ve světě investic moc nepohybuje a neví, jak to zde chodí, se musí mít na tom nejvyšším pozoru a je také dobré si ze začátku najmout někoho, kdo vás s tím ze začátku peníze. Nechcete přeci přijít o své těžce naspořené finance.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články