Jaká úskalí jsou spojená s nebankovními půjčkami?

18.09. 2017 • Tipy a rady

V situaci, kdy máte obě kapsy prázdné a na účtu vidíte jen nulu, nebo už jste dokonce v mínusu, máte dvě hlavní možnosti, kde zažádat o finanční injekci. Jednou z nich je klasicky zajít do kamenné banky, tak jak to známe již desítky let. Druhou variantou je zažádat o nebankovní půjčku, zpravidla prostřednictvím internetu, případně se nabízí i půjčka přes sms. Tento hit poslední doby je opravdu oblíbený.

Obě varianty mají své výhody i nevýhody. V bance máte jistotu seriózního jednání a transparentních podmínek při uzavírání smlouvy, požadavky pro získání peněz však bývají pro řadu lidí nesplnitelné. Navíc jsou osobní návštěvy banky časově náročnější a často je problém zaměstnaných lidí, že se do nich v otevíracích hodinách zkrátka nedostanou. Nebankovní půjčky ihned vyřídíte z pohodlí domova během několika minut, dokonce i o víkendu. Jaká rizika jsou s touto volbou však spojena? A jsou v dnešní době vlastně nějaká?

Podvody jsou výjimečné

V anonymním prostoru internetu nikdy nevíte, kdo přesně sedí na druhé straně, tedy s kým jednáte, což může samozřejmě přinášet jistá rizika. Díky maximální kontrole ze strany státu a České národní banky však můžeme říct pozitivní zprávu, a to že podvody jsou velmi výjimečné. V podstatě stačí držet se jediné zásady a máte jistotu, že se vám vyhnou. Zkrátka je potřeba obracet se na známé nebankovní instituce, nejlépe takové, které vám doporučí internetové srovnávače půjček nebo někdo blízký. V případě, že vás oslovila akce malé neznámé společnosti, je potřeba si ji pořádně prověřit a hledat recenze od ostatních klientů. Řada pozitivních hodnocení je jasnou indicií, že tady se svým výběrem nešlápnete vedle. V každém případě by pro vás mělo být vždy varováním, pokud jste vyzváni platit nějaký poplatek za sjednání ještě předtím, než máte podepsanou smlouvu a slíbenou hotovost v ruce. S touto nekalou taktikou se opravdu u žádné seriozní nabídky nesetkáte, naopak, je to asi nejčastější manévr podvodníků, jak z vás vylákat peníze.

Úroky jsou velmi různorodé

U těchto společností je velkou výhodou dostupnost téměř nebankovní půjčky pro každého. Zatímco kamenné banky mají často až zbytečně přísná kritéria za jakých podmínek a komu půjčí, tady pochodí opravdu každý. Řada nabídek vám dává možnost získat menší obnos dokonce i bez dokládání příjmů ze zaměstnání či bez prověřování bankovních a nebankovních registrů. Tyto varianty půjček jsou pro poskytovatele dosti rizikové, hrozí totiž, že je klienti, o kterých nic neví, nebudou řádně splácet. Proto jsou obvykle vykoupeny vyšší úrokovou sazbou. Na druhou stranu však musíme říct, že v dnešní době určitě neplatí, že by klasické banky měly nižší úroky než nebankovní společnosti. V řadě případů je to přesně naopak, někdy dokonce  půjčka přes sms nebo internet může být zdarma, obzvlášť, pokud je to vaše první u daného poskytovatele. Je to logické. Internetová firma nemusí platit provoz drahých poboček, tisk reklamních materiálů a řadu dalších věcí, na které je v bance potřeba vydělat.

Podpisem smlouvy to nekončí

Řada lidí se v situaci, kdy nutně potřebují peníze, zajímá při hledání nejlepšího úvěru jen o výši úroků a co nejrychlejší získání chybějících financí. Klienti mají pocit, že podpisem smlouvy a převodem hotovosti vše končí. Pravdou však je, že následně v průběhu splácení mohou nastat nové okolnosti, například výpadek příjmů nebo naopak možnost doplatit vše předčasně. Při jednání s nebankovní společností se pak může stát, že neví, kam se se svými dotazy obrátit. U banky je toto jednoduché, zkrátka zajdou na pobočku. U nebankovních půjček opět platí, že je potřeba vybrat si seriózní společnost s dobrými referencemi. Taková vám poskytne nonstop klientský servis, takže se v případě nečekané situace budete mít kam obrátit. Jak vidíte, pečlivým výběrem se tedy dá každému úskalí celkem lehce předejít.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články