Důvody, proč je lepší být zaměstnanec

28.03. 2014 • Tipy a rady

Snad každý z nás jednou přemýšlel nad tím, jaké by to bylo, kdybyste nemuseli pracovat, měli vlastní živnost, vlastní firmu, která by vynášela, prosperovala a vy byste si mohli jen a jen užívat klidu, odpočinku a nic nedělání. Podnikání je rozhodně dobrá věc, což o to, ale tak jako všechno, sebou i podnikání nese určitá rizika a jelikož se jedná o vaši obživu a o váš zdroj financí, je potřeba rizika brát velmi vážně a dosti o tom přemýšlet. Ovšem mnoho podnikatelů zase říká, že je potřeba mít na podnikání odvahu a samozřejmě je potřeba mít také finance, zázemí, plán a kapku toho štěstí. Na začátku se bude štěstí určitě hodit. Jako podnikatel je člověk pánem svého času, pracuje ve chvíli, kdy chce, dělá, co chce a podobně, alespoň někteří takovou představu určitě mají. A z části ano, je tomu tak, ale až ve chvíli, kdy máte podnikání rozjeté, zakázky jsou stabilní a vy vyděláváte. Pak je to tak. Ze začátku podnikání však podnikatel pracuje mnohem víc hodin než zaměstnanec, musí toho spoustu vyřídit, shánět zakázky a podobně. Co je tedy lepší? Být podnikatelem, nebo být zaměstnancem? To asi každý vidí jinak. My pro vás máme důvody, proč je lepší být zaměstnancem.

Dostáváte pravidelně plat

Každý měsíc vám na účet přijde určitá částka, kterou jste si předešlý měsíc vydělali vy. Jako podnikatel nemáte finance nikdy moc jisté, jako zaměstnanec finance dostáváte pravidelně. Stará se o to váš zaměstnavatel a vy se tak nemusíte o nic starat. Jen v pohodlí vyberete každý měsíc částku, kterou potřebujete. Takováto jistota v dnešní době je k nezaplacení a je to určitá stabilita.

Máte pracovní smlouvu

Zaměstnavatel s vámi podepíše pracovní smlouvu, kde je přesně uvedeno, kolik máte hodinovou mzdu, jak dlouhá je zkušební doma, jaká je náplň vaší práce, jsou zde uvedeny vaše údaje, údaje vašeho zaměstnavatele, doba, kdy vám končí pracovní smlouva, kdy je výplatní termín a podobně. Pakliže máte pracovní smlouvu podepsanou, je nutné, abyste vše dodrželi, je to samozřejmě také ochrana pro vás. Zaměstnavatel musí, vše, co je ve smlouvě dodržet.

Platí za vás sociální a zdravotní pojištění

Sociální a zdravotní pojištění si podnikatel musí, platí sám. Má možnost si zvolit jak, jestli měsíčně, ročně nebo čtvrtletně. Jako zaměstnanec vám sociální a zdravotní pojištění platí váš zaměstnavatel. Samozřejmě, jde to z vašeho platu, ale nemusíte to nikam posílat, nic složitě řešit a podobně. Vše za vás vyřídí a zajistí váš zaměstnanec.

Máte přesnou pracovní dobu

Víte, kdy máte přijít do práce a také víte, kdy vám pracovní doba a pracovní den končí. I když někdy je nutné v práci zůstat i po pracovní době, obvykle máte jasně danou pracovní dobu. Tu podnikatel nemá, ten začíná pracovat ráno a obvykle se nezastaví dřív než večer, protože je potřeba toto hodně zařídit, vyřídit, podepsat, zajet, přivézt, zavézt a podobně. Mnohdy nemá čas ani na oběd. Zaměstnanci pauzu na oběd mají.

Nemáte strach z neúspěchu

Podnikatelé každý den balancují, mají strach. Je to logické, pokud jste menší firma a nezaplatí vám jeden nebo dva zákazníci za zboží či za služby, může to firmu vážně ohrozit. Zvláště, pokud má firma zaměstnance, pohledávky a podobně. Jako zaměstnanec se nemusíte ničeho bát, mzdu máte zajištěnou a pokud se stane něco podobného ve vaší firmě, vždycky máte možnost si najít jiné zaměstnání a to bez větší újmy.

Zaměstnanecké benefity

Jako podnikatel nemáte obvykle žádné benefity. Zaměstnanci obvykle benefity v zaměstnání mít mohou. Jako benefity můžeme brát třeba stravenky, kávu a čaj na pracovišti zdarma a podobně. Navíc také zaměstnanci mohou získávat slevy na produkty a služby zaměstnance, poukázky na masáže, do divadel či do kin. Benefitů je celá řada a záleží tak jen na zaměstnavateli, co zvolí.

Provize nebo osobní ohodnocení

Podnikatel, i když pracuje tvrdě, poctivě a několik hodin denně, často osobní ohodnocení nemá, jelikož musí především zajistit finance na mzdy zaměstnanců, na elektřinu, na nájem, na materiál. Poté to co zůstane, je jakási provize nebo plat pro podnikatele. V začátcích jsou tyto částky nulové, nebo dokonce i minusové. Zaměstnanec, pokud pracuje dobře, získává osobní ohodnocení, které rozhodně zpříjemní vaši práci. Navíc, pokud pracujete v oblasti prodeje, může vám zaměstnanec vyplácet také provize z toho, co prodáte, což také není malá částka, pokud se vám daří.

Jistota zaměstnání

I když je dnešní doba poměrně nepříjemná a často vám může váš nadřízený tvrdit, že na vaši pozici čeká mnoho jiných na úřadech práce, určitou jistotu práce máte. Každé ráno se budíte s tím, že do práce jdete, budete tam mít co dělat. Podnikatel se ráno probudí a obvykle se modlí, aby za den zajistil alespoň jednoho zákazníka, který bude pravidelně odebírat produkt či službu, nebo si alespoň koupí či zajistí něco jednorázově.

Tak co říkáte? Nemají to ti zaměstnanci o něco lepší než podnikatelé? Samozřejmostí je, že i zaměstnanci mají svá negativa, ale i přesto máte pravidelný plat, jakousi stabilitu a víte, že každý den budete mít v práci co dělat a víte, že za ni dostanete zaplaceno. To obvykle podnikatelé nevědí tak přesně a tak jistě.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články