Mezibankovní úvěrový registr

06.03. 2014 • Zajímavosti

Pokud jste někdy žádali o zapůjčení peněz od některé bankovní instituce, pak jste se jistě setkali s tím, že může nastat situace, kdy vám banka peníze prostě nepůjčí na základě určitého záznamu v registrech. Jestliže chcete o tomto registru zjistit více, tak se nacházíte na tom pravém místě, jelikož v rámci tohoto článku vám jeho fungování trochu více přiblížíme.

Obecné informace k mezibankovnímu úvěrovému registru

Mezibankovní úvěrový registr provozuje společnost Czech Banking Credit Bureau. Registr je funkční od léta roku 2002 a tvoří relativně spolehlivou databázi klientů, kteří si někdy zapůjčili peníze od české finanční instituce. Klidně se mohlo jednat o pouhý kontokorentní úvěr a už budete v registru zapsaní. Dále se tam zapisují jakékoliv spotřebitelské úvěry, hypotéky nebo využívání kreditní karty. Mezibankovní úvěrový registr vlastní pětice zakládajících bank - ČSOBKomerční banka, GE Capital Bank, Česká spořitelna a HVB Bank Czech Republic. Databáze klientských údajů je zabezpečená. Jednotlivé bankovní instituce se z registru mohou také dozvědět to, jestli o zapůjčení peněz má zájem bonitní zákazník.

Smysl registru

Smysl registru je nejspíš pro většinu lidí naprosto jasný. Měl by totiž zjednodušovat práci bankovním institucím, jež se rozhodují, jestli žadateli zapůjčit peníze či nikoliv. Na základě mezibankovního úvěrového registru totiž může pověřený bankovní úředník zjistit, jestli neměl klient v dřívější době potíže s včasným splácením svých závazků nebo zda se s ním ještě třeba nějaké netáhnou až do doby žádosti o zápůjčku. Mezibankovní úvěrový registr tedy dává bankám jasnou zprávu o jakékoliv fyzické osobě, která má nějakou úvěrovou minulost. 

Registr může být nápomocný hlavně lidem, kteří neměli problémy se splácením svých dluhů a řádně odesílali jednotlivé splátky. Lidé s negativním záznamem v registru mohou počítat s většími komplikacemi při žádosti o další půjčku, protože bankovní instituce si většinou hodně rozmyslí, jestli nespolehlivému člověku zapůjčí svoje peníze a budou riskovat jejich případnou ztrátu. Lidé s pozitivním zápisem v registru dokonce mohou získat i výhodnější podmínky než osoby bez jakéhokoliv zápisu.

Možnost získání výpisu a udělání změny

Nemusíte se samozřejmě obávat, že nebudete mít žádnou šanci zjistit, jak si stojíte v rámci registru. Klientské centrum Czech Banking Credit Bureau totiž poskytuje zájemcům možnost získat výpis. Můžete ho získat jen pro svůj dobrý pocit nebo třeba jako důležitý doklad pro finanční instituci či zaměstnavatele. Výpis z mezibankovního úvěrového registru můžete získat díky žádosti, která se podává osobně v klientském centru Czech Banking Credit Bureau, poštou, nebo elektronicky na e-mailovou adresu. 

Vyhotovený výpis následně můžete obdržet poštou na dobírku, kdy budete platit sto korun plus náklady na poštovné, nebo si výpis můžete vyzvednout osobně za sto korun. Výpisy z registru se posílají jenom na území České republiky a za příplatek sto korun si můžete zařídit také expresní výpis, který budete mít k dispozici na počkání. Mezibankovní úvěrový registr také kromě poskytování výpisů nabízí i možnost zvážení opravy nepřesných nebo zavádějících údajů. Pokud tedy narazíte na něco, co by se slušelo opravit, pak si vyplňte žádost o opravu, kterou si můžete do počítače stáhnout z webových stránek a následně se obraťte na klientské centrum. 

Opět můžete využít osobního kontaktu, elektronické komunikace nebo klasické pošty. Po podání žádosti by měla být sjednána případná náprava ve spolupráci s bankovní institucí odpovědnou za zápis v registru.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články