Jak na rodinný rozpočet

13.03. 2014 • Tipy a rady

Orientace ve finančním sektoru je čím dál náročnější a pro mnohé z nás je náročná natolik, že jsme přestali sledovat i nové nabídky produktů a služeb. Je jich totiž tolik, že nám z nich jde hlava kolem. Lidé obecně jsou ve světě peněz docela ztracení. Každý by chtěl být bohatý a zámožný, ale ne každý ví, jak na to. Na zlepšení své finanční situace pracuje kde kdo, ale jaké jsou ty správné postupy vedoucí k blahobytu? Prvním krokem je umět se orientovat ve vlastních příjmech a výdajích a korigovat tak tok peněz, který prochází skrze nás. Není to nic jednoduchého a ten, kdo si vede položkové účetnictví, by Vám o tom řekl své, nicméně v klasickém životě utrácíme peníze často v rámci více položek než ve firmě. Ani se to nezdá, ale máme tendenci přehlížet drobné výdaje např. na svačinu, parkování, olej do auta, jízdenky MHD, malý nákup na cestě domů, posezení v kavárně či hospodě aj. a dohromady mohou tyto drobnosti narůst i do tisíců korun za měsíc.

Co je to vlastně domácí rozpočet?

Domácí rozpočet je něco jako vlastní průzkum financí, se kterými disponujeme v domácnosti a mimo ni v běžném životě. Na základě přiměřeně dlouhého monitoringu našich příjmů a výdajů jsme schopni plánovat budoucí výdaje a příjmy. Je to dobré hned z několika důvodů:

  1. Máme přehled o svách penězích
  2. Zjistíme, za co zbytečně utrácíme
  3. Naučíme se sebekázni (je velice těžké zaznamenávat každý výdaj a dodržovat rozpočet)
  4. Jednoduší budování finanční rezervy a finanční stability

Ve chvíli, kdy uvidíte, kam Vaše peníze jdou a za co často i zbytečně utrácíte, můžete si vypracovat model útraty, kterému se přizpůsobíte a snížíte tak své výdaje. Úplně nejlepší je, když si člověk vede takovéto kompletní domácí účetnictví jeden celý rok, ale i kratší časové období Vám odhalí spoustu zajímavých informací, které byste jinak nezískali. Abyste však dosáhli opravdu dobré zpětné vazby a mohli kontrolovat, zda jste splnili sami své cíle stanovené rozpočtem (utratili tolik, kolik jste si předsevzali a to za konkrétní položky v rozpočtu), je třeba vést si takovéto účetnictví nepřetržitě a to po dobu několika let. V takovém případě můžete doslova vidět, jak jste byli úspěšní, a můžete porovnávat i dlouhá období mezi sebou. Nikdo netvrdí, že je to jednoduchá záležet, ale rozhodně se Vám vyplatí.

Jak si zaznamenávat příjmy a výdaje?

Osvědčeným způsobem, jak zaznamenávat přehledně čísla, jsou tabulky… Existuje mnoho tabulkových počítačových programů, které jsou buď zdarma ke stažení na internetu, nebo jsou součástí balíčku programů jako je např. balíček od společnosti Microsoft, kde najdete i textové a prezentační programy. Stačí si tedy udělat klíčové kolonky, do kterých budete zapisovat konkrétní příjmové a výdajové částky.  Hodně záleží na tom, jakým způsobem Vám chodí příjmy a co všechno Vaše příjmy jsou. Pokud využíváte bankovní účet, na který Vám chodí výplata (měsíční plat, peníze z brigády, z investic, dědictví aj.), máte všechno pěkně po ruce a z internetového bankovnictví nebo z výpisu z účtu zjistíte, kolik jste za měsíc vydělali peněz. Pokud máte příjmy roztroušené na více míst nebo je dostáváte částečně na účet a částečně do ruky, zaznamenávejte si je ihned po obdržení, abyste měli jistotu, že vám žádná částka neunikla. Je nanejvýš důležité zapisovat si veškeré výdaje a tedy i ty drobné, za které si čas od času koupíte něco malého. Takovými drobnostmi mohou být např. peníze utracené za lístky na tramvaj, parkovné, zmrzlinu, svačinku či kafe. Pokud budete svědomití a vydržíte si alespoň jeden měsíc zaznamenávat veškeré výdaje a tedy i ty drobné, budete překvapeni, kolik peněz jste utratili za drobnosti. Určitě si schovávejte veškeré účtenky, které pak můžet protřídit a přesně si zapsat, kolik jste utratili a za co. Mezi základní výdaje jsou určitě náklady na bydlení, stravu, zdraví, kosmetiku, pravidelné služby (mobilní služby, doprava) a mimořádné výdaje (nová lednička, léčba nemoci, oprava auta, návštěva zubaře aj.).

Jakým způsobem si plánovat rozpočet?

Pokud teprve začínáte s těmito procedurami, stanovte si vlastní rozpočet nejprve v rámci kratšího časového období – např. na 14 dní. Většina lidí chce vydělávat více peněz, méně utratit a více peněz ušetřit. K tomu, abyste se dopracovali do stádia takového pokroku je ale zapotřebí značná dávka trpělivosti a sebekázně. Na světě je spousta lidí, kteří žijí každý měsíc až "na doraz" (na konci měsíce jim nezbývají žádné peníze a netrpělivě vyčkávají na další výplatu). Naučit se hospodařit s penězi je prvním krokem k zamezení takto stresujícímu stylu živobytí.

Svůj první rozpočet si můžete začít plánovat ve stejnou dobu, kdy začínáte s monitorováním vlastních příjmů a výdajů. Určitě máte nějaké povědomí o tom, kolik si za měsíc vyděláte a kolik peněz Vám obvykle na konci měsíce zbývá. Čísla ještě trochu upravte – počítejte raději s tím, že budou Vaše příjmy o 20 % nižší a výdaje o 20 % vyšší. Pokud už v této fázi víte, že utrácíte za běžných okolností více, než vyděláte, je něco špatně a nastavte si horní hranici pro utrácení tak, abyste se dostali na konci měsíce alespoň na nulu. Vycházejte tedy z těchto čísel, které vydělte dvěma a máte rámec vašeho prvního čtrnáctidenního rozpočtu hotov. Rozplánujte si výdaje do kategorií, za které běžně utrácíte a zapište si konkrétní cifru, kterou můžete maximálně za daných 14 dní utratit v rámci jednotlivých kategorií. Teď už je jen na vás, jak a za co budete utrácet. První pokus dodržet rozpočet moc často nevychází podle představ. Touha dělat si radost koupí věcí jako je nové oblečení, vytoužené stereo nebo jiná libůstka vede k rozmařilosti a peníze se jen sypou ven z peněženky. Právě od toho je tady ale ona pojistka 20 %, kterou jste měli přičíst k plánovaným výdajům a odečíst od plánovaných příjmů. Pokud se Vám povede dodržet předem stanovený rozpočet, můžete být na sebe pyšní, udělali jste kus práce a jste na dobré cestě. Pokud to půjde, snažte se postupně nutrácet ani tolik peněz, kolik jste si v rozpočtu stanovili a ušetřené peníze si dácejte stranou -  nepočítejte s nimi. Vybudujete si tak finanční rezervu, která se vám bude hodit v případě nouze (ztráta zaměstnání, náhlá nemoc, nutnost pořízení nového spotřebiče nebo rovnou auta).

Mimořádné výdaje jsou nevyspytatelné, lidé s nimi nepočítají. Bez odpovídající finanční rezervy jsou nuceni brát si půjčky nebo půjčovat od přátel a to není nikdy dobře. Buďta soběstační a zodpovědní sami k sobě, jen to je cesta k úspěchu a také k penězům.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články