Základní úskalí půjček

18.08. 2017 • Půjčky a hypotéky

Půjčku bez doložení potvrzení o příjmech ve skutečnosti velice rychle a jednoduše získá téměř každý zletilý občan ČR. Nelze ovšem očekávat, že podobné služby nabízí některý z renomovaných českých finančních ústavů, které hledí dostát za jakýchkoli okolností své dobré pověsti.

Takovýto druh půjčky většinou nabízejí menší společnosti, které nemají tento druh podnikání mezi svými nejhlavnějšími záměry, přestože výnosnost tohoto obchodu bude jistě značná. Fakt, že nejde o renomovaný finanční ústav sebou nese zejména to riziko, že smlouva o půjčce nebude napsaná jazykem, který by jednoznačně uváděl práva a povinnosti každé ze smluvních stran a zástupce společnosti nebude zájemce objektivně informovat o kladných a záporných stránkách produktu.

Právě naopak, podobné smlouvy jsou z pravidla plné nejasností a právnických kliček, které laikovy znemožňují přesněji zvážit rizika, jež v okamžiku podpisu smlouvy podstupuje. Před podpisem by se tedy případný zájemce měl alespoň v rychlosti o společnosti, která služby nabízí, informovat a zjistit zda není její jednání v rozporu s dobrými mravy.

To znamená, zda společnost nenabízí půjčku na úrok hraničící svou výší s lichvou, což by jistě nebyl ten největší problém, jelikož maximální výše úroku je stanovena zákonem a případná smlouva požadující lichvářský úrok by byla neplatná. Jsou zde ovšem jiné, tak říkajíc sofistikovanější metody jak zadělat dlužníkům na pořádné problémy.

Příkladem můžou být neadekvátní sankce v případě banálního porušení smluvních podmínek. Jednoduše se může stát, že vás společnost obyčejným dopisem informuje o změně účtu pro zasílání splátek, tento dopis se založí a vy za měsíc zjistíte, že místo původních padesáti tisíc dlužíte pětkrát tolik.

Rady při výběru půjčky

  • zhodnoťte vaše příjmy a výdaje, zda půjčku skutečně potřebujete
  • vyberte seriózního a ověřeného poskytovatele, který vám dodá veškeré informace o půjčce
  • zjistěte si přesná čísla o půjčce (splátky, úrok, RPSN, délku splácení, případní poplatky)
  • zvažte možnost flexibilního splácení (můžete měnit výši splátek)
  • pečlivě pročtěte podmínky smlouvy, zejména dejte pozor na skryté poplatky

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články