Virtuální sídlo představuje nový typ služeb, které jsou cíleny na podnikatele. Pro koho jsou určeny a jaké benefity vám mohou přinést?
K čemu je možné využít virtuální sídlo firmy?
Virtuální sídlo firmy je služba poskytující adresu pro účely zápisu do obchodního rejstříku. Tento údaj pak bude veřejně uveden jako oficiální sídlo společnosti. Sídlo je jedním z povinných prvků, které podnikatel musí mít. Bez něj v souladu se zákonem nemůže provozovat svou činnost.
V případě sídla virtuálního však dotyčná osoba prostory pro své podnikání většinou nijak nevyužívá ani se v nich fyzicky nevyskytuje.
Služba je založena na poskytnutí souhlasu s umístěním sídla či místa podnikání do konkrétní nemovitosti. Výměnou za to platí podnikatel (fyzická nebo právnická osoba) určitou pevně stanovenou částku, a to nejčastěji měsíčně nebo ročně. Obvykle to bývá měsíčně několik set korun.
Pro poskytovatele této služby tkví výhoda hlavně v tom, že bez fyzického využívání prostor může jednu adresu sdílet řada firem. Díky tomu se náklady na pronájem znatelně snižují.
Proč se vyplatí mít virtuální kancelář?
Virtuální sídlo má smysl především pro podnikatele, kteří nemusejí disponovat kanceláří či jiným trvalým zázemím, aby svou činnost mohli vykonávat.
I v těchto případech zákon ovšem formální sídlo na konkrétní adrese vyžaduje. Někteří podnikatelé vhodné prostory nemají a k sobě domů si sídlo podnikání přesunout nechtějí, aby si adekvátně oddělili soukromé a pracovní aktivity. Ne vždy je navíc podobný krok možný, například v nájemních bytech.
Dalším zásadním důvodem je také image a určitá prestiž. Nejčastější bývá umístěno virtuální sídlo v Praze či v jiných velkých městech. To mnohem lépe působí na potenciální klienty i obchodní partnery, a to zejména ze zahraničí. Zvyšuje se tím důvěryhodnost podnikatele.
Platí, že se podnikatel ve virtuálním sídle skutečně nevyskytuje?
Úvodní teorie o tom, že virtuální sídlo ve skutečnosti podnikatel nevyužívá, neplatí tak doslova. Své skutečné sídlo totiž v souladu s legislativou poskytnout musí, pakliže se tohoto bude třetí strana dovolávat. Účinná právní jednání mimo to jsou na obou adresách, jak na té skutečné, tak i na té zapsané.
Stejně tak si podnikatel musí na adrese sídla přebírat korespondenci. U právnických osob však nutnost přebírat poštu bývá řešena datovou schránkou, kterou mají zřízenou povinně, čímž se riziko nepřebírání důležitých písemností snižuje.
Živnostenský zákon dále vyžaduje, aby bylo virtuální sídlo viditelně označeno. Konkrétně musí být uvedena obchodní firma a identifikační číslo objektu. Jestliže podnikatel svou povinnost nesplní, hrozí mu pokuta ve výši až 100 000 Kč.
V případě, že však najdete seriózního poskytovatele služeb (např. Parkerhill.cz), můžete v rámci pravidelného paušálu očekávat, že dotyčná společnost potřebné náležitosti jednoduše sama zařídí. Vy jako podnikatel tak můžete pouze využívat veškerých benefitů, které vám vaše virtuální kancelář nabízí.