Velké množství reklam, poutačů, inzerátů nebo přímo telefonátů by mohlo svádět k dojmu, že sjednání životní pojistky je velice jednoduchou operací a navrch si ještě usmlouváte slušnou cenu. Je třeba si uvědomit, že nejlevnější životní pojistku obdržíte, pokud jste mladí, zdraví a měli byste pracovat spíš hlavou než rukama.
Při schůzce s pojišťovacím poradcem nejprve podepíšete formulář, který je návrhem smlouvy. Kromě výčtu pojistných nebezpečí, na které se bude smlouva vztahovat, budete muset prozradit i něco na sebe. Poradce bude zajímat vaše pracovní zařazení, zdravotní stav a zda sportujete. Pokud jste registrovaný sportovec, tak se může stát, že vám pojišťovna nasadí vyšší cenu a vůbec se nikdo nebude zaobírat faktem, že vám vlastně sport mnoho neříká a registraci máte pouze z fanouškovského nadšení ke sportovnímu oddílu.
Někdo si pořizuje pojistku kvůli spoření nebo daňovým výhodám, tak požaduje co nejnižší pojistnou částku. Jednotlivé instituce mají spodní mezní pojistné částky různě vysoké, někde je to 10 000 korun, jinde 150 000 korun.
U pojistky na nízkou částku bude postačující, když zatrhnete kolonku s čestným prohlášením, že netrpíte žádným chronickým onemocněním.
Když si budete kupovat vyšší pojistnou částku, tak počítejte s několika otázkami týkajícími se vašeho zdravotního stavu. Může vám být při jištění do 500 000 korun nabídnut několika otázkový formulář a když na vše odpovíte záporně ( nemám nějakou nemoc, neléčím se, nejsem tlustý, obézní …), tak bez problémů uzavíráte pojistku.
Jedna kladná odpověď nebo vysoká pojistná částka je důvodem k bedlivějšímu prozkoumání zdravotního stavu. Čeká vás podrobný zdravotní dotazník, budete nuceni uvést kontakty na vaše lékaře a dáte pojišťovně souhlas, aby si od nich mohla vyžádat zprávy o vašem zdravotním stavu.
Při extrémně vysoké pojistné částce se nevyhnete návštěvě posudkového lékaře určeného pojišťovnou a až po důkladném vyšetření se stanovuje cena za pojistku. Když pojišťovna najde nějaký problém ve vašich zdravotních záznamech, tak vám buď zvýší cenu nebo vyjme některou položku z krytí.
Komplikace nastanou, pokud kouříte. Otázka kuřáctví je vždy součástí dotazníku, navíc musíte udat, kolik cigaret vykouříte. Kuřákům jako nejrizikovějším klientům pojišťovny vždy pojistku zdražují.
Některé pojišťovny se staví k uživatelům elektronických cigaret stejně jako ke kuřákům, jiné je považují za kuřáky bývalé. Obojí ale vede ke vyšší ceně za pojistku.
Rozhodně nelžete a nezamlčte své kuřáctví. Kdyby došlo k plnění pojistné události a přišlo se na to, že kouříte, což jste v dotazníku neuvedli, tak vám v lepším případě sníží vyplacené pojistné, v tom horším nedostanete nic.
Cenu pojistky ovlivní i povolání. Voják v činné službě a učitelka v mateřské školce určitě nespadnou do stejné cenové kategorie. Jednotlivé pojišťovny zařazují profese do rizikových skupin a ty zpravidla bývají tři až čtyři. Počítejte s tím, že každá z pojišťoven posuzuje rizikovost povolání podle svých pravidel. Někde může být lesník vysoce nebezpečnou profesí, jinde zase bez problémů.