Příchod miminka jde vždy ruku v ruce se zvýšenou finanční zátěží. Naštěstí žijeme ve státě, jenž se snaží rodinám vypomáhat prostřednictví různých dávek. Kromě rodičovského příspěvku, na který má nárok každý řádně pečující rodič, je nedílnou součástí systému sociální podpory tak porodné. Komu a v jaké výši náleží?
Kdo má nárok na porodné?
Porodné je jednorázová dávka koncipovaná jako příspěvek na náklady související s porodem a narozením miminka. Je určena ženám, které porodily první nebo druhé živé dítě (případně vícerčata) a jejichž rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin životního minima rodiny a koeficientu 2,7.
V praxi to znamená, že má na porodné nárok dvoučlenná rodina (matka s dítětem) s příjmem do 18 765 Kč nebo tříčlenná rodina (dva rodiče a narozené dítě) s příjmem do 29 673 Kč.
V případě druhého dítěte je rozhodný příjem pro matku samoživitelku 25 461 Kč a pro úplnou rodinu s dítětem ve věku do 6 let částka 36 369 Kč. Rozhodný příjem se počítá za období kalendářního čtvrtletí, které předcházelo kalendářnímu čtvrtletí, kdy se dítě narodilo.
U OSVČ se dávají k posouzení příjmy podle posledního daňového přiznání.
Do příjmu rodiny se nezapočítávají tyto dávky: rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Pokud vás zajímá, jestli máte na porodné nárok, použijte některou z mnoha online kalkulaček, které jsou na internetu volně k dispozici.
Kdy má nárok na porodné otec či jiná osoba než matka?
Otec dítěte má nárok na porodné tehdy, když matka dítěte zemře před tím, než jí stát vyplatí porodné (předpokladem je, že splňovala podmínky).
Porodné si mohou nárokovat také osoby, které mají dítě v trvalé péči.
Jaká je v roce 2023 výše porodného?
Současná výše porodného závisí na tom, zda se jedná o první, nebo druhé živě narozené dítě. V případě prvního dítěte činí 13 000 Kč, u druhého pak 10 000 Kč. Rodiče dvojčat a více narozených dětí mají nárok na částku 23 00 Kč. Ovšem pozor – pokud se narodí dvojčata a v rodině již jedno dítě je, vyplácí se částka odpovídající druhému dítěti, tj. 10 000 Kč.