Má smysl pojištění úvěru?

10.02. 2014 • Pojištění

Všichni, kdo žádali o nějakou půjčku, tu situaci znají. Prakticky k jakémukoliv úvěru se vám bankovní úředník či zaměstnanec úvěrové společnosti snaží doporučením „ vnutit“ pojištění. Je úplně jedno, zda se jedná o spotřebitelský úvěr, hypotéku či kreditní kartu. Pojištění úvěru je pro finanční společnost hodně lukrativním busineseem. Na druhé straně je třeba připomenout, že je i prostředkem ke snížení rizika, když nebudete moci v budoucnu úvěr splácet. Jenže, mnozí klienti se jen těžko zbaví přesvědčení, že úvěrové pojištění není nic jiného než bohapusté vyhození několika set či tisíc korun každý měsíc.

V kterých případech má úvěrové pojištění smysl a kdy jde opravdu o vyhozené peníze?

Nejprve je nutné se podívat na to, co vlastně úvěrové pojištění nabízí. Dá se říci, že podle míry pokrytí rozeznáváme tři typy úvěrového pojištění : pro případ smrti, trvalé invalidity,

pro případ smrti, trvalé inalidity a pracovní neschopnosti a ve třetím typu se již zmíněné položky rozšiřují i na ztrátu zaměstnání. Nikdo vám nemůže vnutit některý druh pojištění, výběr je čistě na vás. Výsledná volba by měla být plně využitelná ve váš prospěch.

Kdy o pojištění úvěru uvažovat?

Opravdu se vyplatí přemýšlet o úvěrovém pojištění v případě, že máte ve svém okolí či mezi úzkým příbuzenstvem někoho, kdo je hodně závislý na vašich příjmech ( myšlena např. manželka a nezletilé dítě ) a komu by případná tragická či nečekaná událost ( smrt, úraz, ztráta zaměstnání ) způsobila doslova existenční problémy. Nutnost úvěrového pojištění se navíc umocňuje tím, že zmíněné problémy jsou komplikovány  nedostatkem finanční rezervy, ze které by bylo možné úvěr splácet.

Které úvěrové pojištění vybrat?

Když se zmínila rizika, tak by bylo dobré se zaobírat i otázkou, který druh úvěrového pojištění zvolit. Odpověď bude hodně ovlivněna faktem, zda máte nějakou smlouvu o životním pojištění a jaké nečekané události vám tento produkt pokryje.

Což jinými slovy znamená, že jestli je vaše životní pojištění „nasmlouváno“ na pokrytí rizika smrti nebo trvalé invalidity, ale není v něm zahrnuta pracovní neschopnost ani nedisponujete potřebnou finanční rezervou nutnou na pokrytí absence příjmu z důvodu „nechození“ do práce, tak vážně uvažujte o úvěrovém pojištění ve variantě, kde jsou pokryty negativní následky způsobené pracovní neschopností. Pokud tyto nepříjemné okolnosti nastanou, tak za vás bude úvěr splácet pojištovna.

Jestli máte ve svém životním pojištění pokryta všechna rizika patřičnými částkami nebo uvažujete v souvislosti s novými úvěry na obzoru o sjednání životního pojištění, zapřemýšlejte i nad částkou, kterou budete za produkt platit každý měsíc. Cena za zajištění všech rizik může být u vašeho současného i zvažovaného „životka“ vyšší než u úvěrového životního pojištění a potom se rozhodně vyplatí zvolit levnější variantu. Toto platí speciálně u hypoték, ke které si lidé velmi často vyjednávají i „obyčejné“ životní pojištění, za které v mnoha případech zaplatí měsíčně více, než by tomu bylo u pojištění úvěrového. A věřte, že leckdy je možné ušetřit i několik stokorun za měsíc ( záleží na jednotlivých finančních produktech a jejich podmínkách ).

Může být úvěrové pojištění zbytečné?

Samozřejmě, z výše napsaného vyplývá, že vás úvěrové pojištění nemusí zajímat pokud jste schopni za menší peníz pokrýt jednotlivá rizika jinde ( jiným druhem pojistky ). Stejná situace nastane, když si chcete vypůjčit relativně malý peníz a jste schopni danou částku splácet každý měsíc i v době případné pracovní neschopnosti nebo když ztratíte zaměstnání. Úvěrové pojištění není potřebné, pokud můžete při ztrátě současného příjmu zaplatit najednou celý úvěr – takovým případem bude například situace, když vám  končí vázací šestiletá lhůta u stavebního spoření a vy tak budete mít tyto peníze včetně státní podpory neustále k dispozici.

Jak na úvěrovém pojištění ušetřit?

Rozhodnete-li se  pro uzavření úvěrového pojištění, bude se vám určitě hodit praxí ověřený způsob, jak ušetřit. Samotné úvěrové pojištění bývá velice často předimenzováno a děje se tak především u kreditních karet. V rámci produktu jste tak pojištěni na podstatně vyšší částky než je nutné a logicky dochází i k navýšení ceny produktu. Jak si počínat, abyste neplatili zbytečné peníze?

Požádejte člověka, který s vámi bude chtít uzavřít smlouvu o úvěrovém pojištění, aby vám produkt „ušil“ na míru, tj. na částku, na kterou se chcete opravdu nechat pojistit a ne na něco, co někde od stolu spočítal nějaký statistik. Mnoho příkladů z praxe dokazuje, že tímto způsobem je možné ušetřit až 30 procent z ceny pojištění. Přitom tento postup můžete použít jak před podpisem smlouvy, tak i během trvání pojistky. Stačí, když zavoláte na zákaznickou linku společnosti, u které máte produkt sjednán, a oznámíte svůj záměr úvěrové pojištění ukončit. Pracovník na druhé straně telefonu vám určitě ve snaze udržet si klienta nabídne mnohdy i výraznou slevu při zachování výše pojistné částky a rozsahu pokrytých rizik.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články